Προς το περιεχόμενο

Απορίες για paypal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντασου οτι εχεις συμβιβαστει με τους κανονες του μεσαζοντα,αν ο μεσαζοντας σου ζητησει 1000000 ευρω(λεμε τωρα) τοσα πρεπει να πηλερωκεις,οντως ειναι κουλο αλλα ετσι ειναι φιαγμενα τα πραγματα.Εγω μια φορα ειχα πληρωσει κερατιατικα 10 ευρω παραπανω ετσι απλα γιατι μπορουσαν να μου τα επιβαλουν.

 

ps:ειχα την εντυπωση οτι ειμαι απο τους λιγους αν οχι ο μοναδικος ψενυκτης(που λεει κ ο Βαλιμητης) στο forum ...παμε ρε συναδελφοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και πληρωνεις και το paypal αλλα και οπως σου ειπα παραπανω ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ συναλλαγμα,η τιμη που ποσταρες ειναι mid rate & οχι buy rate.

 

Mπορεις να μπεις σε οποιοδηποτε on line currency exchange & να δεις τις σημαντικες διαφορες...

 

ΟΧΙ δεν κανει "οτι θελει" o μεσαζωντας,λειτουργει μεσα σε συγκεκριμενα πλαισια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα υποψιν το παραπανω που εγραψα γιατι δεν ειχα συνηδητοποιησει αυτο που ανεφερες πριν(1 φορα εχω κανει συναλλαγη μεσω paypal), αλλα η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται η ισοτιμια να ειναι 100$=70 Ε και εγω να πληρωνω 80.Αυτο για το συναλλαγμα δεν πιανω(ειναι κ η ωρα περασμενη... :P), αφου η συναλλαγη ειναι 1 αναμεσα σε 2 νομισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε αυριο σε ενα ανταλλακτηριο συναλλαγματος και θα στο εξηγησουν.. :)

 

Αν τους ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ δολλαρια θα παρεις ΛΙΓΟΤΕΡΑ ευρω απο αυτα που θα παρουν αυτοι πουλωντας τα δολλαρια που τους πουλησες σε καποιον αλλον.....αν δεν το εκαναν αυτο απλα θα...εκλειναν σε λιγες μερες....

 

αφου η συναλλαγη ειναι 1 αναμεσα σε 2 νομισματα.

 

αυτο σου λεω ΔΕΝ ειναι μια,αλλο πραγμα η αγορα και αλλο η πωληση

 

φυσικα πληρωνεις και τα pp charges τα οποια αναγραφονται ΞΕΚΑΘΑΡΑ στην πρωτη σελ του ΡΡ

 

https://www.paypal.com/gr/fees

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η paypal σου δίνει την επιλογή να χρησιμοποιήσεις το rate του πωλητή, που πάμπολλες φορές είναι καλύτερο απο το δικό τους, απλά δεν το βλέπεις εκείνη τη στιγμή παρα μόνο όταν χρεωθεί ο λογαριασμός σου.

 

Εγω έτσι κάνω και μέχρι στιγμής ποτέ δεν πέτυχα χειρότερο rate.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτησεις τον πωλητη πρωτου αγορασεις? Λογικα θα σου πει.

Αυτη η επιλογη που ακριβως ειναι για να το ξερω για την επομενη φορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η paypal σου δίνει την επιλογή να χρησιμοποιήσεις το rate του πωλητή, που πάμπολλες φορές είναι καλύτερο απο το δικό τους, απλά δεν το βλέπεις εκείνη τη στιγμή παρα μόνο όταν χρεωθεί ο λογαριασμός σου.

 

Εγω έτσι κάνω και μέχρι στιγμής ποτέ δεν πέτυχα χειρότερο rate.

Τι εννοείς το rate του πωλητή?Θα σου αλλάξει ο πωλητής τα ευρώ σε δολλάρια?Μηπως αλλο εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς το rate του πωλητή?Θα σου αλλάξει ο πωλητής τα ευρώ σε δολλάρια?Μηπως αλλο εννοεις?

 

Δεν έχει σχέση ο πωλητής. Το Paypal δίνει την επιλογή να κάνει αυτό την μετατροπή από ξένο νόμισμα στο Ευρώ με την ισοτιμία την δική του ή να μην κάνει μετατροπή και να χρεώσει ξένο νόμισμα στην κάρτα. Έστω ότι έχεις συναλλαγή 1000USD και το Paypal σου δίνει ισοτιμια 1,30. Το Paypal κάνει την μετατροπή και χρεώνει στην κάρτα 769Ευρώ. Αν επιλέξεις να μην μετατραπεί το ποσό από το Paypal, τότε αυτό θα στείλει χρέωση 1000USD στην κάρτα και η μετατροπή σε Ευρώ θα γίνει από την τοπική τράπεζα - εκδότη της κάρτας με την ισοτιμία που έχει η τοπική τράπεζα την στιγμή που κάνει την μετατροπή. Επειδή το Paypal το χρησιμοποιώ για ψιλοποσά, δεν έχω κάτσει να κάνω την σύγκριση, για να δω τι συμφέρει συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση ο πωλητής. Το Paypal δίνει την επιλογή να κάνει αυτό την μετατροπή από ξένο νόμισμα στο Ευρώ με την ισοτιμία την δική του ή να μην κάνει μετατροπή και να χρεώσει ξένο νόμισμα στην κάρτα. Έστω ότι έχεις συναλλαγή 1000USD και το Paypal σου δίνει ισοτιμια 1,30. Το Paypal κάνει την μετατροπή και χρεώνει στην κάρτα 769Ευρώ. Αν επιλέξεις να μην μετατραπεί το ποσό από το Paypal, τότε αυτό θα στείλει χρέωση 1000USD στην κάρτα και η μετατροπή σε Ευρώ θα γίνει από την τοπική τράπεζα - εκδότη της κάρτας με την ισοτιμία που έχει η τοπική τράπεζα την στιγμή που κάνει την μετατροπή. Επειδή το Paypal το χρησιμοποιώ για ψιλοποσά, δεν έχω κάτσει να κάνω την σύγκριση, για να δω τι συμφέρει συνήθως.

Ακριβώς!Την εχω κάνει εγω και συμφερει παντα να βάζεις την τράπεζα να κάνει την μετατροπή και οχι το paypal...Στους πάνω πέστα που μιλάνε για πωλητές.Δεν ξέρω αν εννοούν κάτι παρόμοιο με αυτο που κάνει η amazon που σου μετατρέπει αυτή το νόμισμα και εσυ πληρώνεις σε ευρώ και απ την τράπεζα και απ το paypal (το οποιο πάλι δεν συμφαίρει :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου