Προς το περιεχόμενο

The White Stripes - Icky Thump : Εξοπλισμός;


sol83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει κανεις τον εξοπλισμο του Jack White στον τελευταιο δισκο των Stripes, και μηπως τι setup χρησιμοποιει;

 

Δεν ξερω, εχω ακουσει πραγματα και πραγματα, ρετρο και ρετρο γκαρζομπλουζιες και διαφορες, αθλιες πολλες φορες, μιμησεις ηχων του παρελθοντος αλλα ο ηχος, και οχι τοσο οι συνθεσεις θα ελεγα, στο τελευταιο τους δισκο (ή μαλλον τελευταιο ΤΟΥ δισκο :wink: ) ειναι κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο-ς. Φυσικα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αλλα ειμαι πολυ περιεργος παντως να μαθω...

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Jack White, White Stripes (first 3 albums)

Silvertone 1485 6x10 and silveface fender twin reverb for albums 1-3

Selmer Zodiac 30 for Elephant

Jack Plays a Valco Airline JB Hutto Jetsons Res-o-glass resoglass guitar

which only the bridge pickup of works. also a kay hollowbody for slide.

also uses a big muff for distortion and an MXR micro amp

and a digitech whammy for craziness (pitch shifting, up for solos, down for 7nat.army)

has been reported to use a Boss CS-3 compression sustainer (maybe! I'm not 100% positive!)

he uses some boss pedal, which appears to be white, could be

a noise supressor or a tuner, or likely, a line selector to go to both amps

1964 JB Hutto Model Montgomery Airline

Late 1950's Kay Hollow body (tuned to an Open A)

1960's "Domino Dawson" actually a "No Name Japanese Acoustic"

(it looks like no domino dawson that I've ever seen)

http://home.mcihispeed.net/~efa/20040729.html (cool interview)

http://www.musicplayer.com/lounge/setups/white.htm (an even cooler interview: elephant recording)

sometimes jack appears in footage only using the twin with no silvertone amp

so he does get crunch from the twin

who knows which amps he has recorded on each track!

********

www.myrareguitars.com sells replicas of the Jetsons guitar!!!

********

 

 

δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι απ αυτα. κατα βαση θεωρω οτι το "κλειδι" για τον ηχο του ειναι το big muff :wink: στο κομματι που σου αρεσει χρησιμοποιει και το whammy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα χρησιμοποιεί την αγαπημένη του Eastwood. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί και άλλες κιθάρες. Βασικά στο

του Icky Thump χρησιμοποιεί μια Gretch. Από πετάλια, νομίζω πολύ fuzz (δεν ξέρω ποιό) αλλά καπου διάβαζα πρόσφατα ότι χρησιμοποιεί πολύ το Pog Και το Hog της Electro-Harmonix.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα mech. Δεν πιστεύω ότι έχει αλλάξει κάτι. Είναι η απλότητα προσωποποιημένη, και η επαλήθευση της γνησιότητας μέσω του feeling και των... δακτύλων. Το fuzz είναι το αμερικάνικο Βig Muff επάνω σε Φέντερ ή φεντεροειδείς ενισχυτές, άντε και το Whammy.

 

Η Eastwood εννοείται ότι είναι ρέπλικα που φτιάχτηκε τρισήμισι δεκαετίες μετά την original με μονοπηνιακούς μαγνήτες. To απόθεμα του Jack White σε αυθεντικές έχει αυξηθεί λόγω δωρεών από fans που τις είχαν σε προσωπικές συλλογές.

 

Η Kay Hollow body σε distortion βγάζει επίσης πολλούς από τους "ΑΥΤΟ ΤΙ ΗΤΑΝ" απίστευτους ήχους που ακούγονται, σε rhythm αλλά και σε σόλο. Aπό Gretsch επίσης χρησιμοποιεί μια Triple Jet. Στα πεταχτά πέτυχα κι αυτό που με επιβεβαιώνει για την Gretsch:

 

http://visionloss.blogspot.com/2007/05/jack-white-gear-and-icky-thump.html

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα χρησιμοποιεί την αγαπημένη του Eastwood. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί και άλλες κιθάρες. Βασικά στο
του Icky Thump χρησιμοποιεί μια Gretch. Από πετάλια' date=' νομίζω πολύ fuzz (δεν ξέρω ποιό) αλλά καπου διάβαζα πρόσφατα ότι χρησιμοποιεί πολύ το Pog Και το Hog της Electro-Harmonix.[/quote']

 

Δεν παιζει με Eastwood αλλα με την ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ (και ΠΛΑΣΤΙΚΗ) Valco που εχει αντιγραψει η Eastwood...& η οποια εχει MONOYΣ μαγνητες ( η μαλλον μαγνητη γιατι μονο ο κατω δουλευει....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και αυτό το link. Μάλλον βιάστηκα να απαντήσω πριν... Sorry... :(

 

Edit: Και αυτό, έχει και κάποιες φωτογραφίες.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν πλαστικη. Plexi glass ηταν, το οποιο μαλιστα το αποκαλουσαν res-o-glass λογω των, υποτειθεται, ακουστικων δυνατοτητων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν πλαστικη. Plexi glass ηταν' date=' το οποιο μαλιστα το αποκαλουσαν res-o-glass λογω των, υποτειθεται, ακουστικων δυνατοτητων του.[/quote']

το οποίο plexi glass ειναι πλαστικόστην ουσία :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως.... :)

 

μια χαρα ειναι οι πλαστικες κιθαρες,εχω και εγω μια και μαμει.... :)

 

λογω των, υποτειθεται, ακουστικων δυνατοτητων του.

 

Ναι φοβερες ακουστικες δυνατοτητες... :lol: σαν πλαστικο πηρουνι με χορδες ακουγεται ακουστικα :lol: ευτυχως ηλεκτρικα σκοτωνει!

 

και οχι τοσο οι συνθεσεις θα ελεγα, στο τελευταιο τους δισκο (ή μαλλον τελευταιο ΤΟΥ δισκο icon_wink.gif )

 

εννοειται στον δισκο ΤΟΥ,η τυπισσα ειναι για τα μαυρα μπαζα και μονο πισω τον παει τον ανθρωπο μουσικα (ειπαμε να μην ειμαστε και βιρτουοζοι αλλα η κουλαμαρα εχει και τα ορια της... :twisted: ) ασε που ειναι και σαν νουνι καπελλο εμφανισιακα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μια χαρα ειναι οι πλαστικες κιθαρες' date='εχω και εγω μια και μαμει.... :)

 

[/quote']

 

Ισχυει οτι δεν sustainaρουν λογω πλαστικου?(απεγνωσμενη προσπαθεια να βρω νεα οπλα στην προαιωνια μαχη μου εναντιον του σουστειν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου