Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετοιμάζομαι για PA και θα ήθελα τη γνώμη σας. Σκέφτομαι για τα

1. Υamaha EMX512 αυτοενισχυόμενη κονσόλα

2. Ζεύγος Peavey Pro-15 messenger

3. Aυτοενισχυόμενο woofer 15ari που ακόμα δεν αποφάσισα.

 

Ερώτηση.. για το κροσάρισμα θέλω crossover οποσδήποτε?κάπου διάβασα και για analyzer-mic. Τι είναι ακριβώς. Επίσης το υποψήφιο woofer έχει λέει εσωτερικό φίλτρο, Προφανώς κανένα σεταρισμένο Hp φίλτρο. Θα κάνει δουλειά? Για να μην παίζουν τα ηχεία τα χαμηλά, μόνο με εξωτερικό crossover τακτοποιείται?

Επίσης τα Peavey είναι 4Ω. Είναι λίγο πανηγυριώτικα μήπως?Tυχαίνει να τα έχει κανένας να πεί καμια γνώμη?

Τo woofer θα το συνδεσω στο aux out της κονσόλας? Πως πάνε οι συνδέσεις ξέρει κανείς?

 

Πλήκτρα παίζω αλλά χρειάζομαι και καλά και καθαρά χαμηλά γιαυτό ψάχνομαι με το woofer. Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Budget κανα 1500ευρώ άντε και κανα ψιλό ακόμα με μισή καρδιά...

χρήση για κανα live σε κάτι μαγαζιά που κάνουμε κυρίως καλοκαίρι και τα ηχητικά εκεί με εκνευρίζουν. Όχι σε ανοιχτούς χώρους βέβαια..

Για εισόδους κανα 4 μικρόφωνα και μετά ακόμα 4 inputs μάξιμουμ. Δε νομίζω πως χρειάζομαι παραπάνω.

 

Κάθε πρόταση δεκτή αν και η βασική μου ερώτηση είναι άν το σκεπτικό μου στέκει.. Δηλαδή αν θα συνεργαστεί το woofer με τα ηχεία.. αν χρειάζεται crossover και αν ναι πόσο κοστίζει το πιο οικονομικό που να κάνει δουλειά χωρις να γίνεται αχταρμάς από την αλληλοκάλυψη συχνοτήτων. Ελπίζω να μην σας μπερδεύω... Σύντομα θα κάνω την αγορά γιατί υπάρχει ανάγκη χρήσης... Ελπίζω να με προλάβεται αν πάω να κάνω καμια πατάτα!! Επίσης για το crossover ρωτάω για το αν χρειάζεται ωστε να το παραγγείλω μαζί με τα υπόλοιπα ωστε να μην χρεώνομαι μεταφορικά μετά.

 

Πάντα φιλικά... βιαστείται γιατί κάτι μου λέει πως θα πετάξω λεφτά πάλι. THNX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμώ active ηχεια και active sub γενικώτερα, τα βρίσκω πιο πρακτικά και σίγουρα πιο καλά ρυθμισμένα στην σχέση ηχείου-ενισχυτή. Δεν μπορώ να πω ότι έχω δοκιμάσει όλα τα ηχεία της αγοράς, αλλα στην θεατρική ομάδα έχουμε νοικιάσει πολλα και διάφορα.

 

Σχετικά με την ερώτησή σου, κάποιες κονσόλες βγάζουν και μία μονοφωνκή έξοδο απο όπου μπορείς να πάρεις σήμα για το sub.

 

Απο ηχεία πολυ μου αρέσουν τα Mackie, αλλα οι τιμες στην Ελλάδα είναι λιγο απαράδεκτες.

 

Παντως τα ηχεία είναι το σημαντικώτερο κομμάτι, ολα τα άλλα βγαίνουν και με φτηνές λύσεις ...

 

προς το παρόν αυτά ... γιατί πρεπει να φύγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου