Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια εξαγωγης φωνης απο μουσικη


philippe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια!

εχω ενα κομματι και θελω να βγαλω τη μουσικη και να μεινει μονο η φωνη,αποτι ξερω αυτο γινεται μονο με πειραγμα συχνοτητων και με ειδικα vst.

Μπορειτε να μου καντε αυτη τη δουλεια στο κομματι που εχω ανεβασει;

ειναι της αλέξια το μάτια μου!

Ευχαριστω πολυ παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι γίνετε, θεωρητικά ακόμα και αν το καταφέρεις με κάποιο πρόγραμμα θα υπάρχει σίγουρα εμφάνίσιμη απώλεια απο το κομμάτι. Είναι σαν το κέικ, οταν αναμιχθούν και ψηθούν τα υλικά δεν μπορέις να τα βγάλεις :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι μία και δοκιμασμένη:

 

http://www.soft32.com/download/63-74412/music_morpher_gold_aff.exe

 

AV MUSIC MORPHER GOLD

 

Η έκδοση του είναι trial και είναι πολύ περιοριστική, αλλα αυτήν την δουλειά θα την κάνεις.

 

Περνας ένα κομμάτι μέσα, κάτω στις επιλογές του morpher επιλέγεις voice remover, μετά το active ακριβώς δίπλα και Βουαλά!!! Το ίδιο το κομμάτι χωρίς φωνή και με πολύ καλή ποιότητα.

 

Ενώ το κομμάτι παίζει (εχει σημασία) μπορείς να κάνεις save as και να το εξάγεις σε διάφορα φορμάτ.

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα ,

αυτο που θελεις να κανεις ονομαζεται acapella.

μπορεις αν θες να το ψαξεις στο google.

Απο την προσωπικη μου εμπειρια ολα τα προγραμματα που κανουν αυτην την δουλεια εχουν αποτελεσματα απο μετρια ως χαλια.

Ενας κλασικος τροπος για παλιες παραγωγες ηταν χωρισμα του στερεοφωνικου σηματος ( σε 2 καναλια αριστερο και δεξι), αναστροφη φασης του ενος και προσθεση (MIX) του στο αλλο. Σαν αποτελεσμα ειχαμε μονο τα οργανα που παιζουν στην μεση, οποτε με λιγο Eq-> Gate -> Reverb το εφερνες σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο. Δυστηχως απο τοτε που βγηκαν τα στερεο reverbs και χρησιμοποιουνται σε φωνες αυτη η μεθοδος δεν αποφερει ποιοτικα αποτελεσματα.

Η μονη λυση που ενδεικνεται ειναι να βρεις την instrumental εκδοση του κομματιου, απο τo single ( εννοειται οτi δεν μιλαμε για ελληνικη μουσικη), να αναστρεψεις την φαση του και να το προσθεσεις ακριβως πανω στο κανονικο. Σαν αποτελεσμα εχουμε καθαρα στουντιακα φωνητικα. Εχε το νου σου , οτι τα οι instrumental εκδοσεις πολλες φορες δεν ιδιες σε διαρκεια με το κανονικο, οποτε πολλες φορες χρειαζεται να δουλευεις τμηματικα.

ελπιζω να σε βοηθησα, αν ολα αυτα που σου αναφερω σου ακουγονται κινεζικα, τοτε καλυτερα δοκιμασε κανα software αλλα μην περιμενεις πολλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη λάθος. Το πρόγραμμα που είπα όμως κάνει και το αντίθετο. Να μείνει μόνο φωνή δηλαδή και έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα απο το αντίθετο. Οπότε δοκιμασέ το, δεν νομίζω ότι προκειται να βρείς κάτι καλύτερο δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γενικοτερα υπαρχει τροπος να απομονώσεις απο κάποιο κομμάτι την κιθαρα η την τρομπετα κτλ με σκοπο να την χρησιμοποιήσεις ως sample χωρις να χρειαζετε μεγαλη διαδικασια (eq κτλ) ? (αν και μαλλον ζηταω πολλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου