Προς το περιεχόμενο

Μπότα και 16α


drumer_FOTIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να κάνετε 16α με τιν μπότα, με μονό πεντάλ ; Αν ΝΑι με τι είδους πεντάλ, εννοώ , αυτό που έρχεται με τα ντραμς ή με κάποιο άλλο που εσείς αγοράσατε;

 

(για 16α βλ. Fireball - Deep Purple)

P>ΕΙΜΑΣΤΕ ΩΡΑΙΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΤΡΑΜΕΡΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πεταλι παιζει τον τελευτεο ρολο. Ειναι θεμα τεχνικης και εξασκησης. Εαν θελεις να δεις καποιες τεχνικες αναλυμενες ψαξε για dvd η video του Jojo Mayer. O ανθρωπος ειναι ζοκλερ πανω στα τυμπανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι δεν είναι τόσο θέμα πεταλιού αλλά μελέτης και σωστής τεχνικής (αν και το πετάλι παίζει σημαντικό ρόλο).

 

Εκτός από τον Jojo Mayer υπάρχει και ο Gadd με την "heel-toe" (φτέρνα-μύτη σε ελεύθερη μετάφραση) τεχνική του.

 

Κατά τη γνώμη μου πάντως, υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα στα τύμπανα στα οποία αξίζει να αφιερώσεις ώρες επί ωρών μελέτης, από το να προσπαθείς να παίξεις δεκατα έκτα στα 300bpm με ένα πετάλι (γι' αυτό υπάρχουν τα διπλοπέταλα...).

Καλύτερα π.χ. να δώσεις περισσότερο χρόνο στα rudiments, τα οποία και θα σου λύσουν τα χέρια, και θα κάνουν θαύματα στην τεχνική σου, και έχουν άπειρες εφαρμογές στο σετ.

 

Υ.Γ. Για την ιστορία, το Fireball έχει ηχογραφηθεί με δύο κάσες.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το fireball δεν το ήξερα ό,τι είχε δύ κάσες. Εγω το πσιλοπαίζω με μία μπότα, πίανω τα 16α για κανα λεπτό. Παντως για τα rudiments και τα λοιπά έχεις δίκιο, είναι καλύτερα να έχεις λυμένα χέρια παρα να παίζεις 16α στην κάσα.

Η αλήθεια είναι ό,τι, έκανα αυτό το thread για να δω πόσο κοντά είμαι σε σχέση με άλλους ντραμερς μεγαλύτερους από εμένα, είτε σε ηλικία είτε σε εμπειρία.

P>ΕΙΜΑΣΤΕ ΩΡΑΙΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΤΡΑΜΕΡΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου