Προς το περιεχόμενο

Fender Tremolo Arm


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Αυθεντικά" Wilkinson δεν βγαίνουν πιά μόνο by GOTOH (που είναι και τα καλύτερα) ή κορεατικα (μια χαρά και αυτά) ,πάντως μη σκάτε και πολύ ρε παιδιά μια χαρά δουλειά κάνουν τα τρεμολάκια που έχετε ήδη στις κιθάρες σας :wink:

ΠΡΟΣΟΧΗ το ΚΛΑΣΙΚΟ Wilkinson μπαίνει μόνο σε κιθάρες με 2 point trems...( τύπου AS) υπάρχει όμως και το VINTAGE WILKINSON που μπαίνει και στις vintage style strats.

Πάντως δεν συνιστώ να αλλάξετε τα τρεμολό σας,τόσα χρόνια όσοι παίζουν με strat με αυτά παίζουν χωρίς πρόβλημα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δοκίμασα να σφίξω τα ελατήρια στο πίσω μέρος του τρέμολο φέρνοντάς το ridge αρκετά κοντά στο σώμα της κιθάρας (ούτως ή άλλως δεν θέλω να κάνω σηκώματα). Το τριξιματάκι που ανέφερα στην αρχή του post χάθηκε και το τρέμολο ήταν αρκετά πιο σφιχτό, γεγονός που βοηθάει στο να έχω καλύτερο έλεγχο (μικρο-dives) στο tremolo-arm.

Όμως, αφού το bridge πήγε πίσω, το action της κιθάρας χαμήλωσε και άρχισαν τα τριξίματα στις χορδές...

Ανέβασα λιγάκι το action αλλά μου φάνηκε ότι το ύψος στο οποίο έπαυε πλέον να ακούγεται το τρίξιμο σε αρκετές χορδές ήταν πιο μεγάλο από πριν, καταλήγοντας με αυτό τον τρόπο σε ένα γενικότερο higher action.

Είναι λογικό αυτό λέτε ή όλα αυτά είναι στο μυαλό μου; :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η κιθάρα μου είχε από τη μάνα της wilkinson γνήσιο made in usa αλλά ένας μάστορας που έχω αναφέρει σε άλλο πόστ μου το κατάστρεψε...μου το άλλαξε βέβαια με ένα "ίδιο" by gotoh και μπορώ να πώ ότι δούλευε καλύτερα μεν από το αρχικό αλλά τα υλικά δεν ήταν τα ίδια.Μου χάλασε και το intonation της κιθάρας το οποίο δεν μπόρεσα να φτιάξω ποτέ(ίσως είναι και η αλλαγή του nut που είχα κάνει,ποιός ξέρει).Γι'αυτό κι εγώ προτείνω,αν παίζει σωστά η κιθάρα μην κάνετε τέτοιες αλλαγές γιατί μπορεί να χαλάσει η ισοροπία του οργάνου και αντε μετά βρές άκρη τι φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό κι εγώ προτείνω' date='αν παίζει σωστά η κιθάρα μην κάνετε τέτοιες αλλαγές γιατί μπορεί να χαλάσει η ισοροπία του οργάνου και αντε μετά βρές άκρη τι φταίει...[/quote']

"If it ain't broke...don't fix it" που λένε και οι Αμερικάνοι...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...
μια χαρά το έχεις βάλει το τρέμολο' date='το wobble είναι φυσικό για τις vintage style strat σαν τη δική σου,αφού ο Hendrix δεν είχε πρόβλημα δεν θα έχεις και εσύ,αν σε πειράζει πολύ βρες ενα ελατηριάκι από στυλό για να αντικαταστήσεις αυτό που έχασες όταν αφαίρεσες το τρεμ από την κιθάρα σου (βάλτο στην τρύπα & θα είσαι οκ) καλά έκανες και ξαναέβαλες το τρεμ ,τι να την κάνεις τη strat χωρίς αυτό... :?:[/quote']

 

Μετά από αρκετό καιρό, επαναφέρω στην "επιφάνεια" ένα παλιό μου post...

Δεν έχω βρει λύση ακόμη στο πρόβλημα μου... Η αλήθεια είναι ότι δε δοκίμασα να βάλω ελατηριάκι από στυλό γιατί φοβήθηκα μήπως την κάνω χειρότερη την κιθάρα... :?

Δεν υπάρχει (στον Thomann πχ ) το επίσημο ελατήριο της Fender για να το παραγγείλω?

Καμιά άλλη ιδέα?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα παθαίνεις οταν δεν με ακούς! :lol:

ελατηριακι απο στυλο & θα με θυμηθείς :wink: (αν φοβασαι παντως τυλιξε τις βολτες με μονωτικη το ιδιο κανει..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το "φορέσω" στο σπείρωμα του tremolo arm ή να το βάλω στην τρύπα? (με το συμπάθειο.... :lol: :lol: )

 

Βρήκα σε ένα άρθρο το εξής:

Does your guitar's tremolo arm wobble about? Doesn't stay where you put it, and flops around like a turd in a piss-pot? There are two solutions. One is to remove it, and throw it away. But probably a better alternative is to use a tiny, stiff spring that Fender includes on all American strats. Your local Fender dealer can get these for you (get a couple, they bolt for the door when you're not looking).

 

Another quick and easy "floppy tremolo arm" fix that works well with the straight screw-in Strat type arms. If the thread has become worn and loose so that the arm won't stay in a convenient place, unscrew the arm completely. Then take about 3cm of an old top E nylon string and place this in the hole before screwing the arm back in. Try to leave about 1 cm protruding from the hole so you can remove it if necessary. The arm will be a little difficult to screw in initially but once the first few turns are completed the string will be deformed into the worn thread and take up the slack, allowing the arm to move freely, but remain wherever it is placed.

Πώς σου φαίνεται σαν ιδέα?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου