Προς το περιεχόμενο

Bob Katsionis - Τον γνωρίζετε;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποιος ακουσει αυτον τον ανθρωπο να παιζει εστω και για ενα λεπτο' date='καταλαβαινει με τι εχει να κανει,το βουλωνει και δεν ξαναμιλαει....[/quote']

 

συγνωμμη, αλλα αυτη η αποψη τεινει προς μια "ελιτοποιηση" της μουσικης. το νοιζ ως κοινοτητα μουσικων, εκφραζει τελευταια μια γνωμη οτι για να κρινεις εναν μουσικο πρεπει να ΞΕΡΕΙΣ μουσικη και να εισαι ενος επιπεδου και πανω απο τεχνικη κλπ κλπ, αγνοωντας οτι ενας μουσικος που δισκογραφει η κανει συναυλιες απευθυνεται ΚΑΤ ΕΞΟΧΗΝ ΣΕ ΜΗ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ.

 

η μουσικη ειναι μια εκφραση τεχνης και μπορει να εχει λογο και αποψης οποιος ασχολειται με αυτην, ειται ως μουσικος, ειτε ως ακροατης.

 

το προβλημα ξεκινα οταν απαξιωνουμε.

 

θα ειμαι απλα αγνωμων αν πω οτι ο κατσιωνης(και ο καθε κατσιωνης, απλα γι αυτον ξεκινησε η κουβεντα) ειναι κακος οργανοπαιχτης.

 

εχω καθε λογο ομως να μπορω να εκφρασω την γνωμη ΜΟΥ, οτι δηλαδη η μουσικη του δεν ΜΟΥ λεει τιποτα και η σκηνικη του παρουσια προσβαλλει την αισθητικη ΜΟΥ.

 

τοσο απλα ειναι τα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Βοb ειναι σεμνοτατος και πολυ καλοψυχο ατομο γενικα' date='σε μια χωρα που μουσικοι του ντεμο η μουσικοι του φορουμ εχουν τουπε να κρινουν και να κατακρινουν χωρις να εχουν το παραμικρο βιογραφικο για να συγκριθουν με αυτους που κρινουν.Αν ο Bob δεν ηταν Ελληνας ολοι θα λεγανε τι καλος που ειναι...Ουτε εμενα οι δισκοι του τυχαινει να ειναι του γουστου μου αλλα τι παει να πει αυτο ακριβως..Μαλλον οι ξενοι που τον εχουν για θεο (γιατι ναι εχει μια καριερα στο εξωτερικο) ειναι ηλιθειοι και φυσικα οι ελληναραδες ειμαστε οι εξυπνοι γιατι ως γνωστων παιζουμε ολοι καλυτερα απ τους αλλους και ποζεριες και ζογκλερικα δεχομαστε μονο απο τον vai τον satriani τον Petrucci klp klp...Κριμα κριμα κριμα και μιζερια..[/quote']

 

Στο topic καλείσαι να πεις την άποψη σου για τον ίδιο τον Bob, είτε θετική, είτε αρνητική και να σεβαστείς τις γνώμες των υπολοίπων, όσο και να διαφωνείς με αυτές.

 

Η κριτική στις απόψεις των άλλων που τόσο εύκολα απαξιώνεις ως "...μουσικοι του ντεμο η μουσικοι του φορουμ εχουν τουπε...", "...ελληναράδες..." και "...Κριμα κριμα κριμα και μιζερια..." δεν είναι καλοδεχούμενη.

 

Και είμαι σίγουρος ότι ο Bob και οποιοσδήποτε Bob, έλληνας και μη, δε χρειάζεται αυτόκλητους υπερασπιστές σα και του λόγου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος αυτος ο blackmore ρε παιδι μου αλλα πολυ ποζερας!!..αμ εκεινος ο αλλος, ο brian may,τι την σηκωνει την κιθαρα ετσι ψηλα το βρωμοποζερι?!?....ας μην μιλησω για τον αλλον,ξερετε εσεις...εκεινον τον αφροαμερικανο?...που ντυνοταν περιεργα?...που εκαιγε τις κιθαρες του on stage?...Hendrix τον ελεγαν νομιζω?!?.........βρωμοποζεριααα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος αυτος ο blackmore ρε παιδι μου αλλα πολυ ποζερας!!..αμ εκεινος ο αλλος' date=' ο brian may,τι την σηκωνει την κιθαρα ετσι ψηλα το βρωμοποζερι?!?....ας μην μιλησω για τον αλλον,ξερετε εσεις...εκεινον τον αφροαμερικανο?...που ντυνοταν περιεργα?...που εκαιγε τις κιθαρες του on stage?...Hendrix τον ελεγαν νομιζω?!?.........βρωμοποζεριααα!![/quote']

 

δηλαδη θεωρεις οτι οι 3 στους οποιους αναφερεσαι, ειναι απαραιτητο να αρεσουν σε ολους??πρεπει σωνει και καλα να ειναι αποδεκτοι απ το συνολο? μην απαντας ειρωνικα. αν θελεις εξεφρασε τη γνωμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την γνωμη μου την εχω εκφρασει...ειπα μαλιστα οτι η μουσικη του ειδους is not my cup of tea...δεν μπορω ομως να μην εκφρασω εναν θαυμασμο για το παιξιμο αυτου του ανθρωπου και για ο,τι εχει καταφερει..(δεν τον ειχα ακουσει ,απο το thread τον εμαθα)...δεν ειναι ομως δυνατον να μετριασει αυτον τον θαυμασμο μου το image του!!...σαφως ο καθενας μπορει να μου πει το αντιθετο,οτι λαμβανει δηλαδη πολυ σοβαρα υποψην του το image του καλλιτεχνη, αλλα εγω θελω να ακουω με τ'αυτια...τωρα για την κοινη αποδοχη του Hendrix,τι να πω, δεν ξερω...για να τελειωνω να πω οτι δεν προκειται να απαξιωσω μουσικο αυτου του βεληνεκους λογω ενδυματολογικων,"ποζερικων",η μουσικων προτιμησεων και ας βρισκομαι μιλια μακρυα απο αυτο το μουσικο ειδος και image...δεν θα φτασω σε σημειο να πω οτι προσβαλεται η αισθητικη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,καλο θα ηταν να ειμαστε λιγο πιο ηπιοι στις αποψεις και γνωμες.....δεν πολεμαμε με κανενα.....ουτε θελει καποιος να επιβαλει την αποψη του στο forum υπονοοντας οτι ξερει κατι παραπανω.Μερικα post μου θυμιζουν ενα ειδος συμπεριφορας "μουσικων" που εχω γνωρισει απο τα πρωτα χρονια της ασχολειας μου με την μουσικη,του στυλ: οπου η παρεα τους η οι φιλοι τους ειναι οι πιο "καλοι μουσικοι",δεν υπαρχει αλλος "καλυτερος στην Ελλαδα","τα παιζουν ολα",οι αλλοι που ακουγονται ως καλοι μουσικοι ειναι απλα "κατεστημενο",η ειχε "γνωριμιες" και αυτοι που τα λενε φυσικα δεν εχουν κανει κατι για να τους κρινουμε,μονο θαβουν ...π.χ.το εχω ακουσει αυτο κανονικα: οτι ο Κιουρτζογλου ειναι ενα τιποτα μπροστα σε ενα μπασιστα που μενει στο Περισσο και δεν τον ξερει η μανα του και παιζει στο σπιτι του και σε κανενα σκυλλαδικο.(αυτη η καστα αφθονει ιδιως σε περιοχες οπως Ν.Ηρακλειο - Ν.Ιωνια - Περισσος).

Δεν λεω οτι ο Κατσιωνης ειναι ο top,αλλα αν παιζαμε στο ιδιο group,θα τον διωχναμε για το παιξιμο του; για την ποζερια του; η ειναι μεταλο και δεν μας κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικη μου αισθητικη προσβαλλεται και οταν βλεπω κιθαρες να σπανε και να καιγονται, ειτε το κανει ο hendrix, ειτε ο cobain, ειτε οι youth.

 

επισης εχω ξεκαθαρισει εξ αρχης οτι δεν προκειται να κρινω την τεχνικη και την αξια του κατσιωνη. δεν ειπα οτι αυτος προσβαλει την αισθητικη μου. χρησιμοποιησα την περιπτωση του με αφορμη το θεμα.(με το ειδος που εκφραζει βγαζω σπυρακια, δεν αντεξα να τον ακουσω)

 

σχετικα με τον hendrix με παρεξηγησες. συμφωνω οτι ειναι ενα απο τα ιεροτερα τερατα της κιθαρας, παρολα αυτα η μη αποδοχη πηγαινε στο οτι σε εμενα και σε πολλους αλλους η μουσικη του δεν μας λεει τιποτα και δεν μας αγγιζει καθολου. απ τη στιγμη που δεν τον απαξιωνω σαν μουσικο, ειναι κακο να λεω δημοσια οτι δεν μου λεει τιποτα σαν καλλιτεχνης??(η πρεπει πρωτα να μαθω να παιζω σαν και αυτον και μετα να αποφανθω αν τελικα μου αρεσει η οχι??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ουτε κι εμενα η μουσικη του του bob εχει να μου πει πολλα πραγματα...δεν θα αγοραζα cd του!...δεν μου παει ομως να πω: ξερεις, ειμαι οπαδος καποιου αλλου μουσικου χωρου-σκηνης-νοοτροπιας, αρα το συγκεκριμενο με προσβαλει...(anyway, δικαιωμα σου ειναι εσενα να σε προσβαλει.)...αν θες παρεθεσε καποιον (κιθαριστα κατα προτιμηση) που σου λεει κατι σαν καλλιτεχνης....ετσι για να εχουμε ενα reference point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως δεν εστιαζω σε κιθαριστες και δεν μου αρεσει η κιθαροσολιστικη μουσικη(με εξαιρεση gilmour-floyd). αν ποτε επελεγα παντως να ακουσω κιθαριστα, παροτι σπανια θα το εκανα, θα ακουγα snowy white, peter green η camel(latimer).

 

 

απο κιθαριστικο θεμα πχ με τρελαινει το παρακατω (αλλα οσο με ενθουσιαζει η κιθαρα αλλο τοσο με ενθουσιαζει το hammond) :

 

http://www.youtube.com/watch?v=QD1-j5ZWOmw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδες λοιπον,τα γουστα μας μαλλον συμπιπτουν....ο snowy white δεν παιζει εκεινο το εκπληκτικο solo στο slabo day απο το in the skies του green?(αν και το εχω σε βινυλιο εχω καιρο να το ακουσω λογω ελλειψης πικ-απ)....και οι camel μου αρεσουν αν και δεν εχω ακουσει τοσο οσο θα ηθελα (ποτε δεν ειναι αργα)...για τον dave δεν θα μιλησω, δεν χρειαζεται..(αυτοι οι p90 σκοτωνουν by the way!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου