Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλύτερη φωνή στην Ελλάδα?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοειται οτι σε βριζουμε συνεχεια! :lol:

Αφου εισαι επιτυχημενος κολοσσος και εμεις τιποτενιοι "κριτικοι" τι θα καναμε?θα σε αφηναμε??? :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοειται οτι σε βριζουμε συνεχεια! :lol:

Αφου εισαι επιτυχημενος κολοσσος και εμεις τιποτενιοι "κριτικοι"

 

+100000000

 

(Κλασική τακτική "κόβω την ομιλία-συνέντευξη κάποιου έτσι ώστε να βγαίνει το νόημα που θέλω εγώ")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θεωρώ ότι η αναπνοή και η χρήση του διαφράγματος είναι φυσιολογικές διαδικασίες του ανθρώπινου οργανισμού είτε αναπνέει είτε τραγουδάει και δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη τεχνική (εκτός αν υπάρχει οργανικό πρόβλημα).

 

:!: :!: :!: Όταν έκανα φωνητική και είχα πρωτοξεκινήσει φλάουτο' date=' συνειδητοποίησα πόσο λάθος είναι αυτό που λες (όχι ότι θα το πίστευα προσωπικά και ποτέ). Καθόλου φυσιολογικές. Χρειάζονται εκπαίδευση. Εκατομμύρια τραγουδιστές τραγουδούν με τη μύτη ή με το λαιμό, και μάλιστα πολλοί από αυτούς κουνάνε και το κεφάλι τους πάνω - κάτω για να βγάλουνε το βιμπράτο... Δεν έχουν πει τυχαία ότι η φωνή είναι το δυσκολότερο όργανο.

 

 

SF το ότι θα έκανες quote το ΚΚΕ Μου Λου και την... Προλεταριακή Σημαία (φ. 438, 22/9/01) είναι κάπως... κοσμοϊστορικό! Καλά τα λέει, νομίζω. Όσο για τον Δήμου, είναι τεράστια ιστορία, προσωπικά έχω αρνητική γνώμη.

 

 

Για να γυρίσω και στο θέμα, για μένα ένας ήταν και είναι:

 

[img']http://www.difono.gr/images/covers/117_G.jpg[/img]

 

(ο εκ δεξιών...), μαζί με αυτόν:

 

 

Στις γυναικείες φωνές τα πράγματα μπερδεύονται. Πάντως αν εξαιρέσουμε το κλασσικό ρεπερτόριο με την Κάλλας, ετούτη είναι απλησίαστη (και ετούτη η πρώτη της εμφάνιση...):

 

 

 

 

Η κορυφή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι αναφέρονται στον Καζαντζίδη και μάλλον δεν είναι τυχαίο.Ο άνθρωπος είχε καλύτερη φωνή όταν τραγουδόυσε παρά όταν μιλούσε...χαρίσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις γυναικείες φωνές τα πράγματα μπερδεύονται. Πάντως αν εξαιρέσουμε το κλασσικό ρεπερτόριο με την Κάλλας, ετούτη είναι απλησίαστη:

 

Τι να πρωτοπει κανεις?

ΤΑΙΝΙΑΡΑ-ΣΥΝΘΕΣΑΡΑ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΑΡΑ.....

 

Καποτε βλεπετε εβγαιναν & στη χωρα μας ταινιες (βιβλια,δισκοι) που ειχαν ΛΟΓΟ υπαρξης,αντικατοπτριζαν την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (και την κοινωνια) & απαιτουσαν ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ,ΤΑΛΕΝΤΟ & ΓΝΩΣΗ του "θεματος" απο ολους τους συντελεστες.... (ασε που στις ταινιες επαιζαν...κανονικοι ηθοποιοι με ....φυσιολογικο τροπο..... :) )

 

(πανε βεβαια αυτα πια τωρα βγαζουμε αλλα.....καλυτερα.... :roll: )

 

 

Όλοι αναφέρονται στον Καζαντζίδη και μάλλον δεν είναι τυχαίο.Ο άνθρωπος είχε καλύτερη φωνή όταν τραγουδόυσε παρά όταν μιλούσε...χαρίσματα..

 

εννοειται,για αυτο αλλωστε δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ μεγαλος (η μικρος) ΛΑϊΚΟΣ τραγουδιστης που να μην τον θεωρει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ (εχω ακουσει αλλωστε παρα μα παρα πολλους γνωστους μεγαλους λαϊκους τραγουδιστες να το παραδεχονται αυτο και σε συνεντευξεις τους αλλα και σε κατ'ιδιαν συζητησεις που ειχα μαζι τους...)

 

Σορρυ αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη οποιος εχει προβλημα με τον Στελιο εχει και προβλημα με την ιδια του ,την ελληνικη δηλαδη, ταυτοτητα... :cry: (εκει αλλωστε "κλωτσαει" ο Στελιος οτι δηλ. μας υπενθυμιζει ΠΟΙΟΙ ειμαστε και ΠΟΥ ζουμε...και αυτο πολλες φορες "ποναει",αυτο δεν το κανει κανεις αλλος τραγουδιστης... )

 

α,να και μερικα σχολια καποιων ...ανθρωπων για το Στελιο:

 

Η Βιτάλη είπε: Ο Καζαντζίδης είναι ο μεγαλύτερος τραγούδιστής του κόσμου. Ακόμα και ο Σινάτρα όταν έρχονταν στη Ελλάδα σπίτι του Καζαντζίδη έμενε. Πρόσεχε πως μιλούσε ο Καζαντζίδης. Πως ανέπνεε. Πως έβγαινε αυτή η φωνή.

 

Ο Μητροπάνος έιπε: "Όλοι ο τραγουδιστές μαζί ούτε τα αρχ**ια του δεν είμαστε".

 

Η Φαραντούρη: "Σε όποια γειτονιά να ψάξεις θα βρεις μπιθικώτσηδες και φαραντούρηδες. Καζαντζίδη όμως;".

 

¶κης Πάνου: Όλους τους τραγουδιστές να τους βάλεις σε ένα Καζανι μισό Καζαντζίδη δεν κάνουνε.".

 

Μανος Χατζηδακης: "Φωνες σαν του Καζαντζίδη για να βγουν, πρέπει να περάσουν τουλαχιστόν δύο αιώνες."

 

Τελος είπε και ο Ζαμπετας κάποτε, όταν για χάρη του Στελάρα στη Λαρισα Σταμάτησε αμαξοστοιχία του ΟΣΕ " Καταλαβαίνετε τι εστί Καζαντζίδης;;;;;

Ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ..."

 

ε,κατι ξερουν και αυτοι...

 

Οποιος θελει να κατανοησει περισσοτερο ΤΙ εστι Στελιος ας διαβασει ΟΛΑ τα (εκπληκτικα) ποστ του ΑΝΤΑΡΤΗ (εχω κλεψει τα παραπανω quotations απο εκει)

 

εδω

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θεωρώ ότι η αναπνοή και η χρήση του διαφράγματος είναι φυσιολογικές διαδικασίες του ανθρώπινου οργανισμού είτε αναπνέει είτε τραγουδάει και δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη τεχνική (εκτός αν υπάρχει οργανικό πρόβλημα).

 

:!: :!: :!: Όταν έκανα φωνητική και είχα πρωτοξεκινήσει φλάουτο' date=' συνειδητοποίησα πόσο λάθος είναι αυτό που λες (όχι ότι θα το πίστευα προσωπικά και ποτέ). Καθόλου φυσιολογικές. Χρειάζονται εκπαίδευση. Εκατομμύρια τραγουδιστές τραγουδούν με τη μύτη ή με το λαιμό, και μάλιστα πολλοί από αυτούς κουνάνε και το κεφάλι τους πάνω - κάτω για να βγάλουνε το βιμπράτο... Δεν έχουν πει τυχαία ότι η φωνή είναι το δυσκολότερο όργανο.

[/quote']

 

 

Τα παραπάνω λάθη που αναφέρεις γίνονται ακριβώς γιατί οι "τραγουδιστές" προσπαθούν με την προτροπή κάποιων καθηγητάδων φωνητικής ή από μόνοι τους να μάθουν την τεχνική της αναπνοής και του διαφράγματος. Η εκπαίδευση είναι στο μυαλό και όχι στη φωνή ή στο οποιοδήποτα όργανο. Αν το μυαλό δεν συνειδητοποιήσει και δεν αφομοιώσει δουλειά δεν γίνεται. Γι' αυτό και βλέπεις πολλούς μουσικούς και τραγουδιστές που δεν έκαναν ποτέ τους μάθηματα, δεν πήγαν σε δασκάλους και δεν μελέτησαν ποτέ "σοβαρά" να κάνουν σπουδαία πράγματα. Κάποιοι το λένε ταλέντο. Εγώ θα το χαρακτήριζα καλύτερα ως οξεία αντίληψη.

 

Υ.Γ. Πάντως χαίρομαι γιατί στο φόρουμ αυτό έχω κάνει τις πιο ενδιαφέρουσες συζητήσεις. ¶σχετη παρατήρηση αλλά ήθελα να το πω. Πειράζει; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυναίκες τραγουδίστριες:

Βιτάλη' date=' Αλεξίου, Τσανακλίδου, Πρωτοψάλτη, Παπαρίζου(ναι.ναι Παπαρίζου).[/quote']

 

Αυτό είναι το αιώνιο ερώτημά μου... :lol:

 

Όλες τις άλλες συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά την Τσανακλίδου, γιατί την Τσανακλίδου... :lol: Για το υπέροχο βιμπράτο της μάλλον ε;

 

Alexeys, δεν σου κάνω κριτική, μην το πάρεις προσωπικά, δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις, εξάλλου το ακούω από πολλούς, αφορμή παίρνω μόνο για ένα ρητορικό ερώτημα... :wink:

 

Δεν ξέρω.Με ανατριχιάζει κάθε φορά που την ακούω!Μου αρέσει πολύ!Γενικά μου αρέσει και το vibrato της αλλά είναι πολύ έντονο.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καποτε βλεπετε εβγαιναν & στη χωρα μας ταινιες (βιβλια,δισκοι) που ειχαν ΛΟΓΟ υπαρξης,αντικατοπτριζαν την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (και την κοινωνια) & απαιτουσαν ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ,ΤΑΛΕΝΤΟ & ΓΝΩΣΗ του "θεματος" απο ολους τους συντελεστες.... (ασε που στις ταινιες επαιζαν...κανονικοι ηθοποιοι με ....φυσιολογικο τροπο..... :) )

 

(πανε βεβαια αυτα πια τωρα βγαζουμε αλλα.....καλυτερα.... :roll: )

 

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω (ειδικά σε αυτη τη φραση περι πραγματικότητος που σηκώνει ΠΟΛΥ συζήτηση..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θεωρώ ότι η αναπνοή και η χρήση του διαφράγματος είναι φυσιολογικές διαδικασίες του ανθρώπινου οργανισμού είτε αναπνέει είτε τραγουδάει και δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη τεχνική (εκτός αν υπάρχει οργανικό πρόβλημα).

 

:!:  :!:  :!:  Όταν έκανα φωνητική και είχα πρωτοξεκινήσει φλάουτο, συνειδητοποίησα πόσο λάθος είναι αυτό που λες (όχι ότι θα το πίστευα προσωπικά και ποτέ). Καθόλου φυσιολογικές. Χρειάζονται εκπαίδευση. Εκατομμύρια τραγουδιστές τραγουδούν με τη μύτη ή με το λαιμό, και μάλιστα πολλοί από αυτούς κουνάνε και το κεφάλι τους πάνω - κάτω για να βγάλουνε το βιμπράτο... Δεν έχουν πει τυχαία ότι η φωνή είναι το δυσκολότερο όργανο.

 

 

Τα παραπάνω λάθη που αναφέρεις γίνονται ακριβώς γιατί οι "τραγουδιστές" προσπαθούν με την προτροπή κάποιων καθηγητάδων φωνητικής ή από μόνοι τους να μάθουν την τεχνική της αναπνοής και του διαφράγματος. Η εκπαίδευση είναι στο μυαλό και όχι στη φωνή ή στο οποιοδήποτα όργανο. Αν το μυαλό δεν συνειδητοποιήσει και δεν αφομοιώσει δουλειά δεν γίνεται. Γι' αυτό και βλέπεις πολλούς μουσικούς και τραγουδιστές που δεν έκαναν ποτέ τους μάθηματα, δεν πήγαν σε δασκάλους και δεν μελέτησαν ποτέ "σοβαρά" να κάνουν σπουδαία πράγματα. Κάποιοι το λένε ταλέντο. Εγώ θα το χαρακτήριζα καλύτερα ως οξεία αντίληψη.

 

Koίτα, ξεκάθαρα πιστεύω (και έχω δίκιο, φοβάμαι) ότι ΑΝ θες να χρησιμοποιήσεις διάφραγμα και αναπνοή σωστά πρέπει να σου τα ΜΑΘΟΥΝ, και δεν είναι φυσιολογικές διαδικασίες του ανθρώπινου οργανισμού. Αυτό σαν απάντηση στο πρώτο ποστ.

 

Τώρα μπορεί κάλλιστα κάποιον να μην τον ενδιαφέρει να τα μάθει, και να εκφράζεται τραγουδιστικά μόνος του, και υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που το αποτέλεσμα είναι καλό και αυθεντικό. Το ότι όμως θα σου αφαιρέσουν την "αυθεντικότητα" αν σε διδάξουν να χρησιμοποιείς διαφραγμα και αναπνοή δεν θα το δεχτώ ποτέ. Και εννοείται ότι πρέπει να "το'χεις", όπως έχουμε πει πολλές φορές. Αυτό σαν απάντηση του δεύτερου ποστ!

 

Για να γυρίσουμε και στο θέμα, πώς τον ξέχασα κι αυτόν;

 

http://www.youtube.com/watch?v=pjmB6Qex1bU&rel=1

 

Aσιχτίρια, νταλκαδιαστήκαμε πρωινιάτικα στα ξένα... :(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου