Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλύτερη φωνή στην Ελλάδα?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΩΣΕ!-ΔΩΣΕ!!! :)

 

(Και εγω ΛΑΤΡΕΥΩ τα λαϊκα! Θες να γινουμε ...φιλοι?? :lol: :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς δεν γίνομαι κατανοητός. Δεν μου κάνει εντύπωση γιατί κι εγώ έκανα πολύ καιρό να το "χωνέψω". Πάντως για να μην παρερμηνεύονται τα λόγια μου, δεν έχει καμία σχέση αυτό που λέω μ' αυτά που αναφέρεις πιο πάνω. Απολύτως καμία σχέση όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλωστε η "δυναμη" της "κριτικης" ενος ΤΙΠΟΤΕΝΙΟΥ ψευτοκουλτουριαρη ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΗ μπροστα στη συνειδηση της συντριπτικης πλειοψηφιας ενος ολοκληρου ΛΑΟΥ που θεωρει τη φωνη του Στελιου ΤΗΝ φωνη... :wink:

(βεβαια ειναι παγια τακτικη των διαφορων δημοσιογραφισκων να "αμφισβητουν" & να "φτυνουν" κολοσσους σε μια απελπιδα προσπαθεια να παρουν και αυτοι λιγο "μποϊ".......)

 

Δεν μου λεει τιποτα η "συνειδηση της οποιας πλειοψηφιας ολοκληρου ΛΑΟΥ"......πολλες φορες ο λαος ανεβασε (η κατεβασε) φωνες για τους λαθος λογους...η εν πασει περιπτωση ο λαος δεν εχει παντα δικιο (παροτι αρεσει στο λαο να ακουει το αντιθετο)....Ξερω εδω οτι θα μου πεις τα περι λαικης μουσικης κ.λ.π κ.λ.π και η συζητηση ειναι τοσο μεγαλη και αφορα τοσα πολλα πραγματα (ακομα και οχι αμιγως μουσικα οπως αυτο το πολυ σωστο:.....

 

Σορρυ αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη οποιος εχει προβλημα με τον Στελιο εχει και προβλημα με την ιδια του ' date='την ελληνικη δηλαδη, ταυτοτητα... :cry: (εκει αλλωστε "κλωτσαει" ο Στελιος οτι δηλ. μας υπενθυμιζει ΠΟΙΟΙ ειμαστε και ΠΟΥ ζουμε...και αυτο πολλες φορες "ποναει",αυτο δεν το κανει κανεις αλλος τραγουδιστης... )

[/quote']

 

.......Οι γνωμες των ομοτεχνων του, που παρεθεσες εχουν πολυ μεγαλυτερη βαρυτητα για μενα παντως παρα η λαικη του απηχηση......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα.

Απλα για το "περι λαϊκης συνειδησης" δεν νομιζω να υπαρχει αλλη φωνη τοσο βαθια ριζωμενη στη συνειδηση των Ελληνων οπως του Καζαντζιδη (εδω εχει ουσιαστικα σταματησει να τραγουδα εδω και 40 χρονια και ακομα και σημερα 15χρονα παιδια ορκιζονται στο ονομα του....οπως και να το κανουμε αυτο ειναι μοναδικο φαινομενο που κανεις αλλος τραγουδιστης δεν καταφερε να το κανει (ουτε ο "Σερ" τον οποιο πολλοι,λανθασμενα μια και ο ιδιος θεωρουσε τον εαυτο του "κατωτερο", παρουσιαζουν ως το αντιπαλο δεος του Στελιου...)

και προσεξε με ΜΗΔΕΝΙΚΗ προβολη απο τα ΜΜΕ (τα οποια ΟΝΤΩΣ "καθιερωνουν" στη συνειδηση του λαου τα διαφορα ειδωλα...σε ολους τους τομεις...)

 

επισης μη ξεχναμε κατι ΤΡΟΜΕΡΑ σημαντικο ,οτι ο Καζαντζιδης ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ που

στην ευρύτερη "περιοχή μας", λαοί με σπουδαία μουσική κουλτούρα, Τούρκοι, Πέρσες και Αραβες, τοποθέτησαν δίπλα στα άλλα υπερεθνικά μεγαθήρια της Μεσογείου, την Ουμ Καλσούμ, τη Φέιρουζ και τον Ζεκί Μουρέν, που ο Καζαντζίδης χωρίς αίσθημα κατωτερότητας αναγνώρισε ως δάσκαλό του (εχουν κανει μαλιστα και δισκο μαζι που στη Τουρκια πουλησε 13 εκατομμυρια !!!).

 

ακομα ενα εξαιρετικα πετυχημενο λινκ

 

http://www.kazantzidis-stelios.gr/SITES/zoi.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προσεξε με ΜΗΔΕΝΙΚΗ προβολη απο τα ΜΜΕ (τα οποια ΟΝΤΩΣ "καθιερωνουν" στη συνειδηση του λαου τα διαφορα ειδωλα...σε ολους τους τομεις...)

 

Αυτο πραγματικα δεν εχει καμμια σημασια.......την εποχη που καθιερωθηκε ο Καζαντζιδης στη λαικη συνειδηση και στην εποχη στην οποια αναφερεται , την εποχη των γκασταρμπαιτερ δηλαδη και του "σταθμου του Μοναχου", δεν υπηρχαν ΜΜΕ και promotion..........

 

 

Νομιζω ειναι πολυ σημαντικο αυτο που σωστοτατα ειπες, και εξηγει και ΜΕΡΟΣ της απεχθειας μου, οτι ο Καζαντζιδης "μας υπενθυμιζει ΠΟΙΟΙ ειμαστε και ΠΟΥ ζουμε...και αυτο πολλες φορες "ποναει",αυτο δεν το κανει κανεις αλλος τραγουδιστης"........και δεν το κρυβω οτι μερος της αντιπαθειας μου προς αυτον ειναι οτι ΣΗΜΕΡΑ ο Ελληνας ειτε το θελουμε ειτε οχι δεν ειναι γκασταρμπαιτερ, ουτε ΤΟΤΕ πιστευω οτι η κλαψα του Καζαντζιδη ηταν και τοσο δικαιολογημενη για "τα δεινα" του Ελληνα μεταναστη.....Νομιζω ακριβως αυτο γραφει ο Δημου στο ποστ που παρεθεσα προηγουμενως, παρεξηγηθηκε και σχολιαστηκε "οπαδικα"......

:roll: :roll:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θεωρώ ότι η αναπνοή και η χρήση του διαφράγματος είναι φυσιολογικές διαδικασίες του ανθρώπινου οργανισμού είτε αναπνέει είτε τραγουδάει και δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη τεχνική (εκτός αν υπάρχει οργανικό πρόβλημα).

 

:!: :!: :!: Όταν έκανα φωνητική και είχα πρωτοξεκινήσει φλάουτο' date=' συνειδητοποίησα πόσο λάθος είναι αυτό που λες (όχι ότι θα το πίστευα προσωπικά και ποτέ). Καθόλου φυσιολογικές. Χρειάζονται εκπαίδευση. Εκατομμύρια τραγουδιστές τραγουδούν με τη μύτη ή με το λαιμό, και μάλιστα πολλοί από αυτούς κουνάνε και το κεφάλι τους πάνω - κάτω για να βγάλουνε το βιμπράτο... Δεν έχουν πει τυχαία ότι η φωνή είναι το δυσκολότερο όργανο.

[/quote']

 

 

Τα παραπάνω λάθη που αναφέρεις γίνονται ακριβώς γιατί οι "τραγουδιστές" προσπαθούν με την προτροπή κάποιων καθηγητάδων φωνητικής ή από μόνοι τους να μάθουν την τεχνική της αναπνοής και του διαφράγματος. Η εκπαίδευση είναι στο μυαλό και όχι στη φωνή ή στο οποιοδήποτα όργανο. Αν το μυαλό δεν συνειδητοποιήσει και δεν αφομοιώσει δουλειά δεν γίνεται. Γι' αυτό και βλέπεις πολλούς μουσικούς και τραγουδιστές που δεν έκαναν ποτέ τους μάθηματα, δεν πήγαν σε δασκάλους και δεν μελέτησαν ποτέ "σοβαρά" να κάνουν σπουδαία πράγματα. Κάποιοι το λένε ταλέντο. Εγώ θα το χαρακτήριζα καλύτερα ως οξεία αντίληψη.

 

Υ.Γ. Πάντως χαίρομαι γιατί στο φόρουμ αυτό έχω κάνει τις πιο ενδιαφέρουσες συζητήσεις. ¶σχετη παρατήρηση αλλά ήθελα να το πω. Πειράζει; :lol:

 

Κάτσε γιατί χάνω τη διαφωνία :) Προφανώς είναι σε τεράστιο βαθμό θέμα αντίληψης και εγκεφάλου, όπως άλλωστε και ο αθλητισμός και τα ακροβατικά κλπ. Όσο καλά πόδια, χέρια κλπ να έχεις αν δεν έχεις την ικανότητα να τα οδηγήσεις σωστά δεν κάνεις τίποτα. Αυτό είναι προφανές. Η τεχνική όμως υπάρχει και δεν είναι (a priori) αυθόρμητη. Έχουμε συνηθήσει (χωρίς να μας βάλει κανένας καθηγητής να το κάνουμε) να χρησιμοποιούμε τη φωνή μας κατά τρόπο που δεν είναι ο τέλειος. ¶ρα το να μάθεις πώς να τη χρησιμοποιείς καλύτερα είναι κάτι που καλό είναι να μάθεις αν σε ενδιαφέρει. Το ίδιο ισχύει και στα πιο "απλά" αθλήματα, πχ σε sprint. Μαθαίνουν συγκεκριμένο τρόπο να τρέχουν, γιατί μπορεί κάποιος να έχει ΤΑ πόδια, αλλά να έχει συνηθήσει να πατάει στραβά. ¶ρα πρέπει να το ξεσυνηθήσει και να μάθει απ'την αρχή έναν πιο αποδοτικό τρόπο να πατάει. Το ίδιο και με τα χέρια σ'ένα μουσικό όργανο, το ίδιο φυσικά και με τη φωνή. Αυτό δεν εννοείτε και οι δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.την εποχη που καθιερωθηκε ο Καζαντζιδης στη λαικη συνειδηση και στην εποχη στην οποια αναφερεται , την εποχη των γκασταρμπαιτερ δηλαδη και του "σταθμου του Μοναχου", δεν υπηρχαν ΜΜΕ και promotion..........

 

ναι αλλα εγω μιλαω για ΣΗΜΕΡΑ που αν ζουσε ο Στελιος και εκανε ΜΙΑ συναυλια δεν θα εφταναν ουτε 10 ΟΑΚΑ για να χωρεσει ο κοσμος.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλας για το σημερα....ε μη τρελλαθουμε κι ολας...ειχε (και εν μερει λογω της μυρωδιας του θανατου) απειρη (και δωρεαν) προβολη απο τα ΜΜΕ........Εγω ιστορικες αναδρομες επι ιστορικων αναδρομων της καριερας του θυμαμαι σε ΟΛΑ τα καναλια, σε ολα τα μαγκαζινο της Μπιλιως και των λοιπων, ντοκυμαντερ θυμαμαι, καναλια εξω απο το σπιτι του θυμαμαι,.....ε τι ειναι ολα αυτα???

Ασε δε που μετα θανατον πολλοι γεμιζουν 10 ΟΑΚΑ......παντως νομιζω πως ολα αυτα ειναι λιγο εκτος θεματος.....αλλου ειναι η ουσια.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο θελω να πω,οτι δηλ. οτι παρολο που επαψε να τραγουδαει ζωντανα,να βγαζει δισκους κτλ. ΠΑΝΤΑ ηταν ο νουμερο ενα τραγουδιστης στη συνειδηση του κοσμου ,ακομα και στα 80s & 90s οπου δεν τον εβλεπες η δεν τον ακουγες ΠΟΥΘΕΝΑ. (και βεβαια ακομα και σημερα ειναι...εδω ειναι ο εθνικος τραγουδιστης των...Αλβανων!!)

 

ΜΕΤΑ θανατον τον θυμηθηκαν τα media & κατα τη διαρκεια βεβαια των δικαστικων διαμαχων που ειχε με αυτους που τον κατεστρεψαν...(μονο και μονο γιατι πουλαγε το θεαμα του μισοτρελλαμενου Στελιου να ωριεται στα δικαστηρια ...)

 

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου