Προς το περιεχόμενο

Gretcsh G5222 Electromatic - In Depth Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Gretcsh G5222 είναι η double cut εκδοχή της G5220 electromatic. Είναι η double jet πρόταση της εταιρίας στην κατηγορία των 500 ευρώ. Κάτι ανάλογο των Epiphone les paul standard και prs 245 standard, ποιοτικά, αλλά διατηρώντας το DNA των Gretcsh, τόσο ηχητικά όσο και εμφανισιακά. Είναι ένα εργαλείο που καλύπτει ένα ευρύ φάσμα ήχων, έχοντας έφεση σε hard rock καταστάσεις, λόγω των BroadTron μαγνητών. Η έκδοση με το bigsby (G5232) έχει την ίδια τιμή και αντί τους BroadTron είναι εγκατεστημένοι οι Filtertron, όπου είναι πιο κοντά στον παραδοσιακό ήχο (είναι πιο low output και πιο πριμάτοι). Αμφιταλαντεύτηκα, είναι η αλήθεια, καθώς ήθελα την έκδοση με μαγνήτες filtertron, αλλά δεν θα “άντεχα” την παρουσία και τις ιδιαιτερότητες του bigsby. Και έτσι κατέληξα στη G5222, που ήταν και η πρώτη μου επιλογή. Είχε και το χρώμα που μου αρέσε…

 

 

 

Ποιότητα κατασκευής/Εμφάνιση:

 

Πιστεύω ότι αυτό είναι και το δυνατό σημείο της κιθάρας αυτής. Δεν έχει, σχεδόν, κανένα ψεγάδι. Εξαιρετικό βάψιμο και φινίρισμα. Το σώμα είναι chambered (έχει θαλάμους) με αποτέλεσμα το μειωμένο βάρος και την χαρακτηριστική χροιά που δίδει στον ήχο. Το άβαφο maple top είναι όλα τα λεφτά, σε συνδυασμό με τα σκούρα ταστιέρα και το μαύρο της πίσω πλευράς. Την γουστόζικη εμφάνιση έρχονται να συμπληρώσουν τα μίνιμαλ inlays (αναφέρονται ως pearloid Neo-Classic inlays) και η ασυνήθιστη “αγκυροειδής» stoptail.

Το, κολλημένο στο σώμα, thin U μανίκι είναι επίσης εξαιρετικό. Θυμίζει αρκετά το φαρδύ slimtaper της Epiphone les paul std, αλλά είναι πιο παχύ. Θα έλεγα ότι προτιμά τα μεγάλα δάκτυλα, ειδικά εάν ο παίχτης έχει την τάση να “χουφτώνει” τον λαιμό. Η ταστιέρα έχει 12” radius, 22 medium jumbo τάστα, με scale 625mm. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα τάστα είναι άριστα τοποθετημένα, χωρίς αιχμηρές άκρες κλπ. Τα κλειδιά, μάρκας Grover, κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και έχουν πολύ καλή αίσθηση. Δεν αφήνουν την κιθάρα να ξεκουρδίσει. Το nut (απο συνθετικο κοκκαλο, με πλατος 43mm) θέλει λίγο δουλίτσα στην D όπου σκαλώνει ελαφρώς, αλλά και πάλι δύσκολα ξεκουρδίζει. Η γέφυρα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά την δουλειά της την κάνει σωστά.

 

 

 

Εργονομία:

 

Εάν έχεις συνηθίσει μια tele ή μια les paul, η G5222 μοιάζει κάπως χοντροκομμένη, όταν την πιάνεις στα χέρια σου. Λίγο το χοντρό και πλατύ μανίκι, λίγο το παχύ σώμα σε προδιαθέτουν κάπως. Η αλήθεια ότι είναι εξαιρετικά βολική, τόσο καθιστός, όσο και όρθιος. Πολύ πιο βολική και ισορροπημένη από την G400. Εξαιρετική και προσεγμένη σχεδίαση. Επίσης, έχει εξαιρετικό ζύγισμα. Περίμενα να έχει έστω λίγο neck dive, αλλά ακόμα και με ζώνη δεν υπάρχει τέτοια τάση. Είναι αρκετά ευκολόπαιχτη, και η πρόσβαση στο 22ο τάστο είναι υποδειγματική, όπως θα ήταν και σε μια SG. Τα χειριστήρια είναι σχετικά προσβάσιμα, με το volume pot του bridge λίγο απομακρυσμένο, αλλά το συνηθίζεις γρήγορα. Το μόνο άβολο είναι το master volume pot, αλλά η χρήση του μπορεί να παρακαμφτεί από τα μεμονωμένα volume pots. Να σημειωθεί ότι στο μοντέλο με το bigsby, θα ήταν πολύ δύσκολο να πλησιάσω το volume pot του neck μαγνήτη και θα μου δυσκόλευε την πρόσβαση και από εκείνο του bridge. Τέλος, ενδεικτικό του προσεγμένου σχεδιασμού είναι και τα κλιπ για τη ζώνη. Έχουν το σχέδιο των χειριστηρίων των pots, ξεβιδώνουν, μπαίνει η ζώνη, βιδώνουν και είσαι έτοιμος. Η απλότητα στο μεγαλείο της.

 

 

 

Ηλεκτρικά:

 

To ηλεκτρικό κύκλωμα της G5222 περιλαμβάνει δύο volume pots (ένα για κάθε μαγνήτη), ένα tone pot και για τους δύο μαγνήτες, και ένα volume pot ως master volume. Είναι κάτι το συνηθισμένο για Gretcsh κιθάρες, αν και προσωπικά δεν βρίσκω σοβαρό λόγο ύπαρξης του master volume. Ποιοτικώς, τα pots δεν φαίνεται να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Καλή κύλιση, με αρκετή αντίσταση (κάτι που δεν προτιμώ). Το tone pot έχει μικρή επίδραση στα πρίμα. Αφαιρεί λίγο πρίμα,  όπου λόγω του έντονου presence, o ήχος δεν αλλάζει και πολύ. Τα volume pots, επίσης, δεν ρίχνουν την ένταση, παρά μόνο εάν είναι σχεδόν κλειστά. Εάν, όμως, έχω το tone pot στην μέση (με ελάχιστη απώλεια πρίμων), τότε το volume pot “μεταφορφώνεται” και με ελάχιστο γύρισμα ρίχνει κατευθείαν την ένταση. Ακριβώς όπως θα ήθελα να συμβαίνει εξ’ αρχής, δηλαδή. Το σίγουρο είναι ότι μπορούν να προκύψουν πολλοί διαφορετικοί ήχοι με την χρήση και τον συνδυασμό των χειριστηρίων. Τέλος, το 3way switch δουλεύει πολύ σωστά και με καλή αίσθηση. Ένα αρνητικό είναι ότι πρέπει να προσέχει από πού το πιάνεις, για να αλλάξεις θέση, καθώς πολύ εύκολα σου μαγκώνει και στου δαγκώνει το δάκτυλο. Το δακτυλίδι του επιλογέα είναι πολύ κοφτερό και ο πόνος έντονος.

 

Broad’Tron pickups:

 

Ξεκινώντας από τους BroadTron (2ης γενιάς), να αναφέρω ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα specs στο διαδίκτυο. Είναι οι πιο high output διπλοί μαγνήτες της Gretcsh, με μέτριες επιδόσεις στο definition. Είναι αρκετά touch sensitive, παρότι δίδουν την εντύπωση ότι έχουν αρκετό φυσικό compression. Έχουν μέτριες επιδόσεις στο “καθάρισμα” με ρίξιμο του volume pot και γενικότερα δυσκολεύονται να διατηρούν τον ήχο crystal καθαρό. Ο bridge είναι πολύ δυνατός με έντονα μεσαία, ενώ ο neck είναι πιο μπασάτος και στρογγυλός. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, δεν πολυαντιδρούν και στο tone pot. Δίδουν αρκετή “τρίχα”, ακόμα και σε low gain ενισχυτές (ίσως φταίει το έντονο presence). Ακόμα και έτσι, λόγω του eq, ο καθαρός ήχος είναι αξιοπρεπής και κόβει αρκετά στο μιξ. Έχουν μπόλικα χαμηλά, πολύ δυνατά μεσαία, και κάπως μαλακά ψηλά. Χρειάζεται να δίδω λίγο παραπάνω πρίμα στον ενισχυτή για να έχω ισορροπημένο ήχο. Το φυσικό τους περιβάλλον, εύκολα, είναι ο crunchy ήχος. Για ACDC δεν θα μπορούσα να σκεφτώ καλύτερο μαγνήτη. Σίγουρα πιο πριμάτος ήχος σε σχέση με PAF, νομίζω και πιο hot, διατηρώντας κάποια στοιχεία από τον παραδοσιακό ήχο Gretcsh, με το κλασικό twang να μην είναι έντονο. Το καλό είναι ότι ρυθμίζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ρυθμίζεται το ύψος,  η κλίση σε treble/bass side, αλλά και η κλίση κατά μήκος της κιθάρας, έτσι ώστε να ακολουθούν την κλίση των χορδών. Επίσης, ρυθμίζοντας τις βίδες πάνω στον μαγνήτη, μπορείς να αλλάξεις και το eq, σηκώνοντας πχ την βίδα κάτω από την χορδή G. Κάποιοι, μάλιστα, αφαιρούν και κάποιες συγκεκριμένες βίδες εντελώς, μετατρέποντας τους μαγνήτες σε noiseless single coils, ανεβάζονται πολύ το clarity. Λογικά, πρέπει να είναι alnico 5, με τον bridge γύρω στα 9Κ και τον neck λίγο κάτω από 8Κ. Οι δικοί μου μαγνήτες είναι ρυθμισμένοι πολύ ψηλά, γύρω στα 2mm. Εάν κατέβουν πιο χαμηλά, ο ήχος καθαρίζει αρκετά.

 

 

Pros n' Cons:

 

+ τίμια τιμή

+ ποιότητα κατασκευής

+ πολύ καλή εργονομία

 

- Μέτριοι μαγνήτες

- Το 3way switch "δαγκώνει"

- Μετρια επιδραστικότητα στον ήχο από τα vol και tone pots.

 

 

Ηχητικά samples:

 

Σε VHT special 6,

με καθαρό ήχο:

VHT6clean.mp3

 

με crunchy ήχο:

VHT6crunch.mp3

 

με fuzz:

VHT6fuzz.mp3

 

Σε Marshall DSL5R

με καθαρό ήχο:

dsl5clean.mp3

 

με crunchy ήχο:

dsl5crunch.mp3

 

με distortion: 

dsl5distortion.mp3

 

Σε Laney IRT15,

με high gain ήχο:

irt15high gain.mp3

 

με ultra high gain ήχο:

irt15ultra high gain.mp3

 

 

Φωτογραφικό υλικό:

 

20201203_154246.thumb.jpg.1a6346b5c4d98944e188ea101c9a1352.jpg

 

20201201_112200.thumb.jpg.96ac967c399521f2037fc48e9b63a37a.jpg

 

20201201_112217.thumb.jpg.b512081b5daafe8a58aad2e9cf60dbd4.jpg

 

20201201_112124.thumb.jpg.98f8d01dc679f57a89d9003ca90e51f3.jpg

 

20201201_112110.thumb.jpg.7b3c29f1ded6417d369a5f888d6927a6.jpg

 

20201201_112029.thumb.jpg.22b7fbd44f5ae4b1b3414a9a2326b3a7.jpg

 

20201201_112021.thumb.jpg.964d7fe6187015d04e519264e78ab5e1.jpg

 

20201201_111952.thumb.jpg.a0936cd120376b8e25cfbe77e9c4576c.jpg

 

20201201_111943.thumb.jpg.40068e27a736d040a98a49c7e4edfb04.jpg

 

20201201_115449.thumb.jpg.476e0f609b1c327be846a142dad0530f.jpg

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 12

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

αν και προσωπικά δεν βρίσκω σοβαρό λόγο ύπαρξης του master volume

 

Αν είχες Gretsch με καλούς low output Filtertones , έπαιζες καθαρά και στη μεσαία θέση (αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν δηλαδησ 🙂 ) θα έβρισκες 🙂...όλος ο κλασσικός Gretsch ήχος στο 2 volume ,1 master volume wiring είναι 🙂

 

Με γεια το εργαλείο ,να το χαίρεσαι!

 

Tip: για αΦθεντικο Malcolm Young ήχο θες low output bridge Filtertone και 12αρες rounwound με wound G(και έναν 70s bass plexi ανοιγμένο περίπου στη μέση 🙂 )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωπωπω, σαλεύει.
Μεγεία!

Πάρα πολύ ωραίο review.
Τόσο που ζήλεψα και τη ψάχνω.

 

Οι μαγνήτες φάινονται σούπερ παραμετροποιήσιμοι.

Μας έγραψες για την εργονομία και ακούσαμε τα δείγματα (ωραιότατα), αν δε σου είναι κόπος πες μας και για το playability.
Θα μου πεις...άλλα χέρια ο καθένας, άλλη αντίληψη...... ναί, αλλά υπάρχουν πολλά δείγματα εδώ μέσα με τα χέρια σου να ερωτοτροπούν άλλες κιθάρες οπότε έχουμε μέτρο σύγκρισης 😉

  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, gmoukou said:

Οι μαγνήτες φάινονται σούπερ παραμετροποιήσιμοι.

 

Δοκιμασα και τους χαμήλωσα στα 3-3,5mm και γλύκανε ο ήχος. Και υπάρχουν πολλά περιθώρια για βελτίωση, χορδή χορδή.

Στην τελική, αλλάζω κάποια στιγμή μαγνήτες σε πιο low output. To βασικό είναι το όργανο.

22 minutes ago, gmoukou said:

Μας έγραψες για την εργονομία και ακούσαμε τα δείγματα (ωραιότατα), αν δε σου είναι κόπος πες μας και για το playability.

 

Playbility? Μμμμ....

Εαν είχα σκεφτεί κατι περισσότερο, θα το έγραφα στο review. Δυο μέρες την έχω. Στο πρώτο 10λεπτο την συνήθισα. Πολύ ευχαριστημένος είμαι γενικά. Έχει τα οφέλη μιας sg (μεγάλο μανίκι, εύκολο πρόσβαση στα κατω τάστα), action εχω γύρω στο 1,6mm με 9αρες χορδές (10άρες είχε από την μάνα του). Γρήγορη ταστιέρα έχει, καλό sustain έχει, όλα τα κάνει.

 

Εάν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, ή θες σύγκριση με κάποια συγκεκριμένη κιθάρα, θα μπορώ να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, gmoukou είπε

πες μας και για το playability.

 

Νομιζω η κιθαρα ειναι τοσο καλα φτιαγμενη (οσες "φτηνες" Gretsch εχω πιασει δεν εχουν σε τιποτα να ζηλεψουν απο πλευρας ταστοδουλειας απο τις ,5-6 φορες ακριβοτερες "επαγγελματικες" σαν την δικη μου και ειναι εξαιρετικα κατασκευασμενες) που με ενα καλο σετ απ θα παιζει οπως ΟΛΕΣ οι κιθαρες (χωρις κατασκευαστικα προβληματα) με ενα καλο σετ απ...🙂..δηλαδη άψογα. 

 

Τωρα και μια κυριως μιλαμε για το μπρατσο και κατα πολυ...δευτερΕβοντΩς για την εργονομια εκει μπαινει με "περι ορεξεως"...σε αλλονα αρεσουν τα λεπτα...σε αλλονα τα χοντρα σε αλλονα τα c σε αλλονα τα u κ.ο.κ....αλλονΑ τον ενοχΛαεΙ ο μεσαιος μαγνητης στην στρατ ,αλλονα το volume knob στην tele κ.ο.κ... οποτε καθε review στο "playability" μιας κιθαρας ειναι καθαρα υποκειμενικο....

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η δική μου εμπειρία με (παλια, από τις πρώτες) Electromatic ήταν κακή (την αγόρασα και την έστειλα πίσω), οπότε αυτό δείχνει εμφανή βελτίωση (ή αλλαγή εργοστασίου). Οι τωρινές Electromatic γύρω στο χιλιάρικο είναι εξαιρετικές (πλην μαγνητών, ίσως).

 

Ωραιο review όπως πάντα. Επαναπόσταρε μετά από 3μηνο, 6μηνο ή χρόνο, αφού εχεις δηλ. ζήσει το όργανο αρκετά.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

δική μου εμπειρία με (παλια, από τις πρώτες) Electromatic ήταν κακή

 

Γενικά οι pre Fender Gretsch είναι κατώτερες των Gretsch μετα το 2005 (που  πήρε η Fender την Gretsch υπό την αιγίδα της)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου