Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλύτερη φωνή στην Ελλάδα?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καποιο λαθος κανεις,ΤΕΧΝΙΚΑ η φωνη του ηταν η ΠΛΕΟΝ πολυδιαστατη που εχει υπαρξει ποτε (για να μην αναφερθω καν σε "πατηματα",φραζαρισματα,αναπνοες κτλ,στα οποια παραμενει απλα αξεπεραστος)

 

+ 1000000000000000000000

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καποιο λαθος κανεις,ΤΕΧΝΙΚΑ η φωνη του ηταν η ΠΛΕΟΝ πολυδιαστατη που εχει υπαρξει ποτε (για να μην αναφερθω καν σε "πατηματα",φραζαρισματα,αναπνοες κτλ,στα οποια παραμενει απλα αξεπεραστος)

 

Κάτσε, όλα τ'άλλα καλά, αλλά δε νομίζω ότι τη λες και "πολυδιάστατη" τη φωνή του. Είχε ΕΝΑΝ τρόπο να τραγουδάει και ΜΟΝΟ. Στα υπόλοιπα μαζί σου, φοβερό λαρύγγι κλπ κλπ κλπ, φοβερές δυνατότητες, πάτημα με @@ (:)) όλα αυτά ναι, αλλά ήταν λίγο μονόπατη η φωνή του... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε με ενδιαφέρει να δω ποιανού/ποιανής χαρακτηρίζεις τη φωνή σαν πολυδιάστατη (δεν ειρωνεύομαι).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, ενδιαφέρον. Από έλληνες δεν έχω ασχοληθεί πολύ και δεν ξέρω. Πάντως η αλήθεια είναι ότι η "πολυδιάστατη" φωνή δε νομίζω ότι σχετίζεται με την "καλή" φωνή. Είναι ανεξάρτητα πράγματα, μπορεί να έχεις μόνο το ένα, ή και τα δύο (ή φυσικά και κάνενα ;D). Πολυδιάστατη φωνή θα έλεγα τη φωνή του John Lennon ίσως (αν και όχι "καλή"), του Freddie Mercury σίγουρα.... Αυτά μου έρχονται άμεσα.... Από Έλληνες οι τραγουδιστές που μου αρέσουν βασικά δεν είχαν αυτό το χαρακτηριστικό. Μπιθικώτσης, Ξυλούρης, Αρβανιτάκη σίγουρα δε διεκδικούν τέτοιες δάφνες, τουλάχιστον βάσει αυτών που έχω ακούσει εγώ :) Θα με ενδιέφερε και η άποψη των υπολοίπων επί του ζητήματος όμως, κι εμένα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

εκτος κι αν θεωρεις τη στεντορια και "σπαρτιατικη" ερμηνεια του (χωρις τα υπερβολικα βιμπρατα που ταλανιζουν ολους τους ελληνες τραγουδιστες) μονοδιαστατη...[...]

 

Μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη της έννοιας πολυδιάστατη οπότε ας μην το κουράζουμε. Απλώς διαφωνούμε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταννοώ την απήχηση που είχε στις μάζες αλλά η φωνή του τεχνικά και μόνο ήταν απολύτως μονοδιάστατη, και έχουν υπάρξει πάρα πολύ καλύτεροι τραγουδιστές και στην εποχή του και έκτοτε.

 

καποιο λαθος κανεις,ΤΕΧΝΙΚΑ η φωνη του ηταν η ΠΛΕΟΝ πολυδιαστατη που εχει υπαρξει ποτε (για να μην αναφερθω καν σε "πατηματα",φραζαρισματα,αναπνοες κτλ,στα οποια παραμενει απλα αξεπεραστος)

 

εκτος κι αν θεωρεις τη στεντορια και "σπαρτιατικη" ερμηνεια του (χωρις τα υπερβολικα βιμπρατα που ταλανιζουν ολους τους ελληνες τραγουδιστες) μονοδιαστατη...

 

Ελαχιστοι τραγουδιστες ΤΕΧΝΙΚΑ ειναι "καλυτεροι" απο τον Στελιο και αυτοι ειναι μονο καποιοι "εντελως απανθρωποι" :) Τουρκοι (Ζεκυ Μουρεν,Ιμπραϊμ Τατλισες,Μπουλεντ Ερσου) & Πακιστανοι/Ινδοι τραγουδιστες (οι οποιοι απλα ειναι "καλυτεροι" γιατι τραγουδανε σε πιο πολυπλοκο(βυζαντινο) τονικο συστημα σε αντιθεση με το Στελιο ο οποιος τραγουδουσε στο δυτικο τονικο συστημα οπως και ολοι οι λαϊκοι μας τραγουδιστες μια και τα λαϊκα μας χρησιμοποιουν δυτικο μουσικο συστημα...)

 

Αλλα και παλι οταν εκανε δισκο μαζι με το ιερο τερας της τουρκικης μουσικης Ζεκυ Μουρεν,ο Ζεκυ του ειπε οτι η φωνη του ειναι η πλεον αγγελικη φωνη που εχει ακουσει στη ζωη του......

 

Superfunk, πραγματικά με εντυπωσιάζεις με τις γνώσεις σου.... φυσικά έτσι είναι.

Επιπρόσθετα να θυμίσουμε ή απλά να ενημερώσουμε σε αυτούς που δεν ξέρουν ότι έχει τραγουδίσει: Τούρκικα, Ποντιακά, Δημοτικά, Ανατολίτικα (αμανέδες κλπ), Αντάρτικα, Έντεχνα, λαϊκά από τσιφτετέλια μέχρι ζεϊμπέκικα.....

Μεγαλείο αξεπέραστο η φωνή του χωρίς κορδέλες..... να μην ξεχνάμε ότι δεύτερες φωνές του έκαναν: Νταλάρας, Μαρινέλλα, Διαμάντη κλπ.... και όλοι δηλώσαν εντυπωσιασμένοι....

Στην Γαλλία και στην Γερμανία και στην Αμερική κλαίγαμε με "το ψωμί της ξενιτιάς" φέσι γινόμασταν με το "στο τραπέζι που τα πίνω" την "Θεατρίνα" και χορέψαμε Slow με το "Μίσος", χορέψαμε ζεϊμπέκικο με το "δεν θα ξαναγαπήσω". Αν δεν έχεις βιώματα δεν θα νοιώσεις τον πόνο και το παράπονο στην φωνή Του.

Μεγάλωσα με Καζαντζίδη κι έμαθα να παίζω μουσική με Lynyrd Skynyrd, Deep Purple κλπ, όμως όταν θέλω να κάνω κέφι ή να τα πιω δεν θα ακούσω Gallagher και Uriah Heep (ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΑΤΡΕΥΩ) αλλά Διονυσίου, Καζαντζίδη, Γαβαλά κλπ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ξενους θα ελεγα τον Mercury και τον Devin Townsend αν θυμαμαι καλα το ονομα του,που τραγουδησε στο Sex and Religion του Vai.Απο Ελληνες,ψηφιζω Καζαντζιδη για λαικα,Παπακωνσταντινου για ροκ,Χαντζηγιαννη και Δαντη για ποπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν μιλάμε για χροιά φωνής ή για φωνητικές ικανότητες, πάντως την καλύτερη χροιά την έχει κατά την γνώμη μου ο Γιάννης Αγγελάκας(Σόρυ αν αναφέρθηκε ήδη απλώς βαριόμουν να διαβάζω 17 σελίδες μια μια) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δόξα τω Θεώ,δεν υστερούμε απο καλές φωνές,καθώς εχουμε μεγάλη παράδοση στο τραγούδι.

εγω επιλέγω την συγκινητική Φλέρυ Νταντωνάκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βας ...Βας...Βας....featuring Catman...

 

Απλά θεικό..τρομερα vibrations,μεταλλα φωνες,εκτασεις 2-και στρεμματων ο καθένας..τι να λέμε!!

 

Ακρως χωνευτικοί μετά από τσιμπούσι...και για χαλάρωση και πέραν της πλάκας...μου αρέσει ο Νταλάρας και ο Μητσιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου