Προς το περιεχόμενο

OASYS vs Kurzweil 2661


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμπλήρωσε ενα KORG TR76....

 

Θέλω Extreme !!!

 

 

(Y.Γ. Δεν χάθηκα,απλά ο χρόνος μου με περιορίζει απλά στην ανάγνωση των thread :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα μειονεκτημα (για τα λεφτα του) που εχει το oasys οτι ειναι virtual analog και οχι real analog.

Αλλα απο την αλλη η korg δεν ειχε βγαλει γνησιο αναλογικο εδω και 20 χρονια απο οσο ξερω.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρη πάλι ξεφευγεις...

 

Τι εννοείς "για τα λεφτά του...???"

Δηλαδή όφειλε το OASYS επειδή κοστίζει τόσα λεφτά να ήταν αναλογικό?

 

Καταρχήν αν ήταν αναλογικό --(και εννοώ πλήρως αναλογικό γιατί μερικοί θεωρούν οτι αρκεί η παραγωγή παλμού με αναλογικό τρόπο απο παλμογεννήτρια για να λέγεται το όργανο αναλογικό ενώ δεν είναι έτσι. Θα πρέπει και η περεταίρω επεξεργασία του σήματος να γίνεται με αναλογικά μέσα. Οι περισσότεροι σύγχρονοι wanna be analog κατασκευαστές απλά αρκούνται στην αναλογική παραγωγή παλμού, τη μετατρέπουν μέσω ADC σε digital και όλες οι επεξεργασίες γίνονται ψηφιακά βλέπε ΑNDROMEDA)--

 

...θα κόστιζε πολύ λιγότερο και δεν θα είχε αυτές τις δυνατότητες επεξεργασίας. ¶σε που και τις μισές απο αυτές να είχε θα έπιανε χώρο όσο ενα δωμάτιο ολόκληρο.

 

Το κόστος φυσικά το αναφέρω ως μικρότερο δεδομένου οτι δεν υπολογίζω τις τιμές των αναλογικών οργανων οι οποίες τις περισσότερες φορές είναι υπερτιμημένες λόγω συλλεκτικής αξίας του οργάνου.

 

Το virtual analog είναι άλλη ιστορία η οποία βρίσκεται κάπου στη μέση απο άποψης ποιότητας αναλογικού ήχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα μειονεκτημα (για τα λεφτα του) που εχει το oasys οτι ειναι virtual analog και οχι real analog.

Αλλα απο την αλλη η korg δεν ειχε βγαλει γνησιο αναλογικο εδω και 20 χρονια απο οσο ξερω.

Αν βρει κανείς τρόπο να κάνει αναλογικό όργανο με 4 μηχανές σύνθεσης που να χωράει μέσα σε ένα και μόνο keyboard, να μου το πει κι εμένα να το πουλήσω σε καμιά εταιρία και να τα κονομήσω!

Ειδικά αν μπορέσεις φίλε Χάρη να βρεις αναλογικό sample-based synth, τι να πω... κάθομαι και να με απαυτώσεις που λέει ο λόγος! :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τα πουλάτε τα μικρά tritonakia, θα το μετανιώσετε, εστω και για δευτερα αξίζουν τα λεφτα που δώσατε, για τα λεφτά τους δίνουν πολλά κόλπα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cos_dr εγώ μεταξύ άλλων έχω το Triton Le (me sampler) και το Τriton Extreme με Moss.

 

To le αποφάσισα να μην το πουλήσω γιατί του έχω ρίξει αρκετό εώς πολύ ψαξιμο.

 

Το extreme με τη moss (πείτε με υπερβολικό ή οτι άλλο θέλετε) δεν το αλλάζω που να μου χάριζαν 5 Oasys και 5 M3,

 

Βασικά αυτό το λέω επειδή φοράει τη Moss (στην οποία εχω τρομερούς ήχους). Kατά τα άλλα τα δείγματα του είναι καλά αλλά μπορείς να βρεις εξίσου καλά και καλύτερα στα OASYS και M3.

 

ΜOSS όμως όχι και όσο πιο πολύ περνά ο καιρός θα γίνεται ακόμα σπανιότερη.

 

Αρα όσο με αφορά προσωπικά δεν δίνω τα triton μου γιατί ξέρω τι μπορούν να κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρει κανείς τρόπο να κάνει αναλογικό όργανο με 4 μηχανές σύνθεσης που να χωράει μέσα σε ένα και μόνο keyboard' date=' να μου το πει κι εμένα να το πουλήσω σε καμιά εταιρία και να τα κονομήσω!

Ειδικά αν μπορέσεις φίλε Χάρη να βρεις αναλογικό sample-based synth, τι να πω... κάθομαι και να με απαυτώσεις που λέει ο λόγος! :lol:[/quote']

Καταλαβα, αν κρινουμε με το συχρονο moog που ειναι ηδη τεραστιο ....Μαλον επηρεαστηκα απο το VA1 που ειχε η kurzweil και το ειδα λεπτο σε μεγεθος.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα' date=' αν κρινουμε με το συχρονο moog που ειναι ηδη τεραστιο ....Μαλον επηρεαστηκα απο το VA1 που ειχε η kurzweil και το ειδα λεπτο σε μεγεθος.[/quote']

Καταρχήν το VA1 δεν είναι αναλογικό. Analog modelling είναι, ψηφιακότατο! :wink:

 

Έπειτα, δεν είναι μόνο θέμα χωροταξίας! Είναι απλά α-δ-υ-ν-α-τ-ο να φτιάξεις αναλογική μηχανή σύνθεσης που να είναι sample-based γιατί τα δείγματα είναι ψηφιακά εξ' ορισμού.

Το μόνο που μπορούσαν εύκολα (θεωρητικά) να κάνουν αναλογικό είναι η μηχανή AL-1 αλλά και πάλι, πόσο πολύ θα κέρδιζαν σε ήχο; Όποιος ξέρει να το προγραμματίζει, πάλι παπάδες θα βγάλει! Μη νομίζεις ότι και τα αναλογικά τα βάζεις στην πρίζα και παίζουν μόνα τους, θέλουν κι αυτά το πείραγμά τους... :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά κι αν θέλουν το πείραγμα τους!!!

 

Τα VA Χαρη στη "θεωρία" είναι σαν τα πραγματικά αναλογικά (όλο το εικονικό interface σε αφήνει να προγραμματίσεις σαν να είχες μπροστά σου όλα εκείνα τα ποτενσιόμετρα και sliders ενός αναλογικού. Δεν λέω και η modelling μηχανή μιμείται αρκετά καλά το αναλογικό.

 

Αλλά εκεί που υστερεί σε σχέση με το real thing είναι το phatty αποτέλεσμα. Προσοχή δεν μιλάω για εφφέ.

 

Alchemist διάβασες τι έγραψα παραπάνω για το ANDROMEDA?

 

Σε ποια κατηγορία το βάζεις εσύ?

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου