Προς το περιεχόμενο

OASYS vs Kurzweil 2661


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω καθολου την moss και γενικα τι παιζει με τα korg αρα δεν μπορω να διαφωνησω.

Αρα και εγω θα ελεγα οσοι εχεται ειδη καποιο triton και θελεται να ασχοληθειτε σοβαρα με προγραμματισμο να βαλεται moss.Οσοι δεν εχεται αγοραστε καποιο καινουργιο μηχανημα οπως το m3.

Σε οσους αρεσουν τα kurzweil,τον Ιανουαριο βγανει το pc3 με πολλες δυνατοτητες της vast.

Eγω παντως θα περιμενω το K3000.Μαζευω λεφτα εδω και 6 μηνες....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι απορίας αξιο?

Οχι,γιατι απο οτι μου ειπαν απο το νακα,πολλες απο αυτες της δυνατοτητες της δινει μεσα απο το λειτουργικο του xs.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος σου είπε αυτό απο το Νάκα πες του να αλλάξει δουλειά. Το XS έχει την ίδια ΑWM με το ES (πιο εξελιγμένη βέβαια) αλλά χωρίς το Μodular Synthesis Plug-In System.

 

Σίγουρα έχει κάποια μοντέλα για analog emulation εγκατεστημένα αλλά δεν υποστηρίζει physical.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα συχρονα οργανα και τα αποκαλουμενα αναλογικα εκτος απο το moog ειναι sample based, απο οτι ξερω.Επειδη ειμαι λιγο μπερδεμενος, ενοεις πως με την moss, το τριτον χρησιμοποιη το ρευμα αντι για samples; Καποτε η kurzweil ειχε βγαλει ενα αναλογικο τι σοι αναλογικο ηταν αυτο ξερετε;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σαφώς και δεν χρησιμοποιεί το ρεύμα.

 

Απλά χρησιμοποιεί μοντέλα κυματομορφών τα οποία περιγράφονται 100% απο τις ίδιες εκείνες εξισώσεις που περιγράφουν τις κυματομορφές των ακουστικών οργάνων συναρτήσει των φυσικών τους χαρακτηριστικών. Στη συνέχεια οι εξισώσεις αυτές αναλαμβάνουν να "κουβαλήσουν" άλλες, οι οποίες περιγράφουν την παραγωγή ήχου απο τη ροή του αέρα μέσα σε ξύλινο ή χάλκινο σωλήνα για τα πνευστά ή απο την επαφή 2 υλικών προς παραγωγή ήχου (πχ δοξάρι-χορδή κτλ) ή απο την παραγωγή παλμού στο εύρος ακουστικών συχνοτήτων και άλλα πολλά. Με τη βελτίωση των μικροεπεξεργαστών και την ανάπτυξη του DSP όλα αυτά επεξεργάζονται απο έναν ψηφιακό μικροεπεξεργαστή ο οποίος οδηγεί το τελικό αποτέλεσμα σε νέα επεξεργασία (εφφέ κτλ) πριν οδηγηθεί στην έξοδο (DAC). Όσον αφορά τις εξισώσεις που ανέφερα παραπάνω σε πληροφορώ οτι υπάρχουν ολοκληρωμένα τα οποία έχουν τέτοια συμπεριφορά ώστε το σήμα που υπεισέρχεται στην είσοδό τους να υφίσταται ακριβώς την ίδια "μαθηματική" επεξεργασία που υπαγορεύει η κάθε επιλεγμένη συνάρτηση την οποία υπαγορεύει φυσικά το κάθε όργανο που θέλουμε να μιμηθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ετσι,ενδιαφερων.To βρηκα για το αναλογικο kurzweil που ελεγα ειναι το VA1 και δεν χρησιμοποιει δειγματα, αλλα μαλον αποσυρθηκε.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ! Μαλιστα!Εγω δηλαδη που εχω που εχω το fantom x +srx 6,7,9

βρισκομαι σε καλο δρομο;(σε σχεσει με οσα αναφερατε παραπανω)H να το πεταξω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ! Μαλιστα!Εγω δηλαδη που εχω που εχω το fantom x +srx 6' date='7,9

βρισκομαι σε καλο δρομο;(σε σχεσει με οσα αναφερατε παραπανω)H να το πεταξω :D[/quote']

Βάφτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ! Μαλιστα!Εγω δηλαδη που εχω που εχω το fantom x +srx 6' date='7,9

βρισκομαι σε καλο δρομο;(σε σχεσει με οσα αναφερατε παραπανω)H να το πεταξω :D[/quote']

Βάφτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ωχ! η καρδια μου...μηπως συν pc1x γινεται τιποτα? :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά που αναφέρεις ουδεμία σχέση έχουν με modelling synthesis. Eίναι απλά καινούρια pcm δείγματα τα οποία χρησιμοποιούνται κατά τον ίδιο τρόπο με τα on board της rom του fantom σου...

 

Αν δε σε ενδιαφέρουν όλα αυτά που περιγράφουμε παραπάνω όχι να μην τα πετάξεις :) :) :)

 

Απλά αστειεύομαι, όπως και να έχει δεν είπε κανείς κάτι αρνητικό για τη σύνθεση που χρησιμοποιεί ηχογραφημένα samples

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου