Προς το περιεχόμενο

OASYS vs Kurzweil 2661


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+10000000 για το OASYS.

 

Eίναι πολύ δυνατό και κρύβει 10 χρόνια research από πίσω του. Το m3 όσο και να προσπαθήσει δεν είναι τίποτα και ας το πλασάρουν ως "μικρό αδερφάκι" του OASYS. Bέβαια αν κάποιος παει και αγοράσει το ΟΑSYS για live μάλλον θα είναι αστοχία. Όχι οτι δεν ανταπεξέρχεται απλά ειναι too much.

 

Aυτά που γράφω για το m3 βέβαια δεν είναι εικασίες...το είχα για test drive και αποφάσισα οτι δεν είναι κάτι αξιοσημείωτα παραπάνω απο το extreme.

 

Όσο για το OASYS είναι τρομερό αλλά γιατί δεν του έβαλαν και μια physical modelling μηχανή επάνω;

 

Eντάξει σύμφωνοι έχει analog modelling και ορισμένα μοντέλα plucked string EP και organ αλλά που είναι τα bowed και reed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oι arpegiators είναι όντως πολύ έξυπνοι και αξίζουν συγχαρητήρια στον φοβερό και τρομερό Stephen Kay που έχει ξεκινήσει το concept Karma και το έχει εξελίξει σε Καρμα 2 αλλα προσωπικά θεωρώ οτι είναι εργαλείο για dj περισσότερο και όχι για μουσικούς. Βέβαια μπορεί να σε εμπνεύσει και να σου δώσει ατέλειωτες ώρες για jamming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα γενικες λειτουργιες.σιγουρα το Oasys ειναι μπροστα.

Αλλα οσο αφορα ποιότητα :D ηχου ε' date='οχι και ετη,easy,ειπαμε...Δλδ το Oasys π.χ λεμε εχει καλυτερα πιανα,organs,strings(orchestra rom)ή ηλεκτρικα πιανα και τα δικα του αλλα και απο Vintage Electric Piano ROM απο το 2661;Ασε που φοραει και την Contemporary ROM απο την μαμα του+της digiteh τα effects(kdfx).Δεν το ακουσα το Oasys αλλα ειχα το 2661 και πιστευω πως κανενα οργανο δεν εχει την καθαροτητα και τον ογκο του.Ενταξει κι αν ειναι να σταξω 7000 χιλιαρικα ή τελος παντων οσο κανει θα επαιρνα 3 οργανα και θα ειμουν πασας στ'ανακτορα.

 

Α!ξεχασα φιλικα παντα,ε? :lol:[/quote']

Πρώτον, ξεκαθάρισα ότι στον ηχητικό τομέα απλά υπάρχει μια διαφορά υπέρ του Oasys. Το "έτη φωτός" που είπα αναφερόταν στη γενικότερη σύγκριση του Oasys με το K2661, πιστεύω να συμφωνείς ότι απέχουν πάρα πολύ.

 

Και sorry αν σε στεναχωρήσω αλλά ναι, το Oasys έχει καλύτερους ήχους από το K2661 σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες (λέω σχεδόν για να καλύψω την πιθανότητα να έχει 5-6 καλύτερους ήχους το Kurz). Πήγαινε να ακούσεις το Oasys και θα καταλάβεις τι εννοώ...

 

Σιγα μωρε μη στενοχωρηθω :) (ουτος η αλλος δεν το'χω πλεον το 2661)απλα υποστηριξα μια αποψη βαση της εμπειριας που ειχα με το οργανο.

Πρεπει να το ακουσω οπωσδηποτε το Oasys,γιατι μου φαινεται εντελως

απιστευτο!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

 

Πάντα φιλικά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα γενικες λειτουργιες.σιγουρα το Oasys ειναι μπροστα.

Αλλα οσο αφορα ποιότητα :D ηχου ε' date='οχι και ετη,easy,ειπαμε...Δλδ το Oasys π.χ λεμε εχει καλυτερα πιανα,organs,strings(orchestra rom)ή ηλεκτρικα πιανα και τα δικα του αλλα και απο Vintage Electric Piano ROM απο το 2661;Ασε που φοραει και την Contemporary ROM απο την μαμα του+της digiteh τα effects(kdfx).Δεν το ακουσα το Oasys αλλα ειχα το 2661 και πιστευω πως κανενα οργανο δεν εχει την καθαροτητα και τον ογκο του.Ενταξει κι αν ειναι να σταξω 7000 χιλιαρικα ή τελος παντων οσο κανει θα επαιρνα 3 οργανα και θα ειμουν πασας στ'ανακτορα.

 

Α!ξεχασα φιλικα παντα,ε? :lol:[/quote']

Πρώτον, ξεκαθάρισα ότι στον ηχητικό τομέα απλά υπάρχει μια διαφορά υπέρ του Oasys. Το "έτη φωτός" που είπα αναφερόταν στη γενικότερη σύγκριση του Oasys με το K2661, πιστεύω να συμφωνείς ότι απέχουν πάρα πολύ.

 

Και sorry αν σε στεναχωρήσω αλλά ναι, το Oasys έχει καλύτερους ήχους από το K2661 σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες (λέω σχεδόν για να καλύψω την πιθανότητα να έχει 5-6 καλύτερους ήχους το Kurz). Πήγαινε να ακούσεις το Oasys και θα καταλάβεις τι εννοώ...

 

 

 

Πάντα φιλικά... :wink:

 

 

Σιγα μωρε μη στενοχωρηθω :) (ουτος η αλλος δεν το'χω πλεον το 2661)απλα υποστηριξα μια αποψη βαση της εμπειριας που ειχα με το οργανο.

Πρεπει να το ακουσω οπωσδηποτε το Oasys,γιατι μου φαινεται εντελως

απιστευτο!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου το m3 πέρα απο τη νέα τεχνολογία karma 2 δεν έχει να επιδείξει και πολλά παραπάνω απο το extreme...

 

Eντάξει έχει την μηχανή του OASYS όσον αφορά μόνο στην High Definition (το m3 έχει μία πιο light edition την enhanced definition) που είναι και αυτή καλή sample based αλλά χωρίς πολύ μεγάλες διαφορές απο το triton.

Kαι τα 256 αντι τα 160ΜΒ του extreme δεν ειναι σημαντικα τοσα περισσοτερα δειγματα;Και δεν μιλαω για να παιζεις μονο γαβγαβδικα αλλα

για ηλεκτρονικη μουσικη γενικα.Δεν ξερω βεβαια ενα korg κατα ποσο καταληλο ειναι για στουντιακη δουλεια σε σχεση με αλλα οργανα.(Αλλο θεμα αυτο,οποιος θελει απανταει)

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον τα πολλά mb δεν σημαίνουν και περισσότερα δείγματα.

 

Όταν μια Rom A έχει περισσότερα ΜB απο μια ROM B τότε το συμπέρασμα οτι η Α έχει περισσότερα δείγματα δεν είναι απαραίτητα επισφαλές. Μπορεί να έχει λιγότερα αλλά καλύτερης ποιότητας.

 

Για παράδειγμα μπορείς να σαμπλαρεις ενα ολόκληρο 88αρι κλαβιέ στερεοφωνικά και να χρησιμοποιήσεις πάνω απο 50mb για ένα multisample μόνο.

 

Δεν τρελαίνομαι να υπερασπίσω το extreme έναντι του m3 απλά το ένα το έχω και το άλλο το δοκίμασα σπίτι μου για μια εβδομάδα. Εγώ (και όχι μόνο) κατέληξα οτι δεν λέει κατι πολύ παραπάνω για να το πάρω. Δεν μιλάω μόνο για γαβγαβδικα, άλλωστε έχω ξαναπει οτι αν ξέρεις να προγραμματίζεις δεν κατηγοριοποιείς σε synth για σκυλάδικο ή για ηλεκτρονική και για ότι άλλο βάζει ο νους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το είδα σε ελληνικό 2850 και φρίκαρα

 

για 2000 θα το πάρω, αλλα για φέτος χλωμό,

 

που ξέρεις . ως τοτε μπορεί να το βρω και μεταχειρισμενο ελαφρώς

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο πάει το 2661 σε τιμή? Ποσο μπορείς να το χτυπήσεις?

 

2000 στο thomann

Πριν λιγες μερες εκει ηταν, τωρα δεν το βλεπω.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρελαίνομαι να υπερασπίσω το extreme έναντι του m3 απλά το ένα το έχω και το άλλο το δοκίμασα σπίτι μου για μια εβδομάδα. Εγώ (και όχι μόνο) κατέληξα οτι δεν λέει κατι πολύ παραπάνω για να το πάρω..

Εγω εχω το TR76 οπως ξερεις μαλον,εχω καλο λογο να το αντικαταστησω

με extreme η Μ3;Δηλ τα περισσοτερα δειγματα που εχει (εκτος των αλλων χαρακτηριστικων) ειναι αξιολογα ωστε να προχωρησω σε αλλαγη;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου