Προς το περιεχόμενο

Κουρμπής


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δικιο αλλά εγώ αναφέρομαι συγκεκριμένα στο set-up.Δεν χρειαζεται να γνωρίζουν όλοι να αλλάζουν τάστα ή να διαμορφώνουν ένα nut' date=' όμως ένα απλό set-up, μπόρούν να το κάνουν, δεν είναι δυσκολο.

 

Όσο για το να λέμε τα παραπονά μας άμεσα, αυτή είναι η αποψη μου για όλες τις συναλλαγές.Σε πληρώνω κύριε, θέλω να μου παρέχεις αυτό.Αν δεν μπορείς πεσ το μου απο την αρχή.Αν το διαπιστώσω εκ των υστέρων οτι με δούλεψες θα στα ψάλω ενα χεράκι.Έτσι θα συμβάλουμε στο να αλλάξει η νοοτροπία τους την οποία αν θέλεις θεωρώ οτι την συντηρούμε κι εμείς με διάφορους τρόπους.[/quote']

 

+1000

συμφωνω απόλυτα σε ότι λές! ένα απλό σετάπ μπορούμε και μόνοι μας να το κάνουμε.. και φυσικά πρέπει να μιλάμε ως καταναλωτές και να διεκδικούμε...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόνο έναν ξέρω που δεν τον έχω για να δουλεύει σαν έλληνα' date=' γιαυτο και είμαι πελάτης του (όλοι τον ξέρετε, πολλές φορές έχει αναφερθεί το όνομα του με τα καλύτερα λόγια στο νόιζ, δεν τον αναφέρω για λόγους που έχουν να κάνουν με διαφήμιση). Μου φτιάχνει τις κιθάρες μου και είμαι υπερ-ευχαριστημένος![/quote']

 

O Πήτερ θα έλεγα ... και θα τον πρότεινα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο έναν ξέρω που δεν τον έχω για να δουλεύει σαν έλληνα' date=' γιαυτο και είμαι πελάτης του (όλοι τον ξέρετε, πολλές φορές έχει αναφερθεί το όνομα του με τα καλύτερα λόγια στο νόιζ, δεν τον αναφέρω για λόγους που έχουν να κάνουν με διαφήμιση). Μου φτιάχνει τις κιθάρες μου και είμαι υπερ-ευχαριστημένος![/quote']

 

 

 

Nα μαντέψω....έχει κρύψει το μαγαζί του πίσω από το σπίτι του στου διαόλου τη μανα?

Αν αυτόν εννοείς συμφωνώ απόλυτα.Αν και ξέρω ακόμα ένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δικιο αλλά εγώ αναφέρομαι συγκεκριμένα στο set-up.Δεν χρειαζεται να γνωρίζουν όλοι να αλλάζουν τάστα ή να διαμορφώνουν ένα nut' date=' όμως ένα απλό set-up, μπόρούν να το κάνουν, δεν είναι δυσκολο.

 

Όσο για το να λέμε τα παραπονά μας άμεσα, αυτή είναι η αποψη μου για όλες τις συναλλαγές.Σε πληρώνω κύριε, θέλω να μου παρέχεις αυτό.Αν δεν μπορείς πεσ το μου απο την αρχή.Αν το διαπιστώσω εκ των υστέρων οτι με δούλεψες θα στα ψάλω ενα χεράκι.Έτσι θα συμβάλουμε στο να αλλάξει η νοοτροπία τους την οποία αν θέλεις θεωρώ οτι την συντηρούμε κι εμείς με διάφορους τρόπους.[/quote']

Αν αναφέρεσαι σε μένα, είπα ήδη πως τότε ήμουν άσχετος αλλά μετά από την εμπειρία μου με τον τζίμη ασχολήθηκα και πλέον κάνω μόνος μου setup. Επίσης πιστεύω ότι έχει πολύ περισσότερο νόημα να τα γράψω εδώ ώστε να βλέπουν κι άλλοι κιθαρίστες/μπασίστες τι παίζει με τον κάθε τεχνικό παρά να τον πάρω και να του πω "με δούλεψες". Λες και δεν το ξέρει δηλαδή. Εγώ ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να του ξαναπάω όργανο, με το να τα πω στον ίδιο δεν υπάρχει διαφορά... το θέμα είναι να μην την πατήσουν κι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι' date=' εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος και απο τον Jimmy αλλα και απο τον Καγμακη, οχι μονο σε επιπεδο υπηρεσιων, αλλα και σε εξυπηρετηση και συμπεριφορα. Σε αντιδιαστολη με τον Κουρμπη ... :roll:

 

Ακριβως λοιπον γιαυτο, πιστευω πως το συγκεκριμενο thread, δεν εχει πραγματικα κανενα λογο υπαρξης...[/quote']

 

Δεν σε καταλαβαίνω... τόσα ενδιαφέροντα πράγματα συζητάνε τα παιδιά...!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

(όλοι τον ξέρετε' date=' πολλές φορές έχει αναφερθεί το όνομα του με τα καλύτερα λόγια στο νόιζ, δεν τον αναφέρω για λόγους που έχουν να κάνουν με διαφήμιση).

...

[/quote']

Τον Πάνο λες? Ας λέμε και τα καλά ... όχι μόνο τα αρνητικά της αγοράς. :wink:

 

Ο Πάνος νομίζω ότι δεν είναι πολύ γνωστός σε αυτό το forum. Δεν πρέπει όμως να του κάνουμε πολύ διαφήμιση harilatron, γιατί ήδη με το φόρτο εργασίας που - δικαίως - έχει αποκτήσει, οι μέρες ανάμονης έχουν αυξηθεί επικίνδυνα.

 

Εσύ όμως δεν έχεις ανάγκη από μάστορα, σωστά? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Εσύ όμως δεν έχεις ανάγκη από μάστορα' date=' σωστά? :wink:

...

[/quote']

 

Ο καθένας επιλέγει το βαθμό της δυσκολίας του προβλήματος που θα τον αναγκάσει να πάει την κιθάρα σε μάστορα.

Απλά λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών (π.χ. μένω στην επαρχία) από την αρχή (πριν 20 χρόνια) αναγκάστηκα να βγάλω άκρη μόνος μου με τις ρυθμίσεις της κιθάρας.

 

Εννοείται ότι ορισμένες δύσκολες εργασίες (για τις οποίες δεν έχω ούτε τα εργαλεία ούτε την εμπειρία), π.χ. ταστο-δουλειές, σκευρώματα κλπ φέρνω μαζί μου τα όργανα στην Αθήνα (με την ευκαιρία κάποιας επίσκεψής μου) και τα αφήνω στον ειδικό μετά από συνεννόηση.

 

Να διευκρινήσω ότι έχω επιλέξει τον συγκεκριμένο όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί μου τον συνέστησε ένας φίλος που μένει στην Αθήνα και έμεινα ευχαριστημένος από την πρώτη φορά. Προφανώς -σε ολόκληρη Αθήνα- θα υπάρχουν και άλλοι σοβαροί. :wink:

 

Παρεπιπτόντως..... οι κιθάρες δεν θέλουν κατ-ανάγκη setup κάθε τρεις και λίγο. Τσεκάρουμε neck relief, action και intonation (άντε... και τη θέση της γέφυρας αν είναι floating) και τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται τίποτα. Ε....λίγο τα βαγονάκια μπρος - πισω.....δεν είναι πεγάλη φιλοσοφία.

 

 

Κάτι γενικό:

Αν εγώ ήμουν μάστορας και μου έφερναν μία κιθάρα για setup χωρις να μου πούνε ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ το setup (π.χ. σε ποιό ύψος το action), θα έμενα με την εντύπωση ότι ο πελάτης δεν έχει και πολύ σοβαρές απαιτήσεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι γενικό:

Αν εγώ ήμουν μάστορας και μου έφερναν μία κιθάρα για setup χωρις να μου πούνε ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ το setup (π.χ. σε ποιό ύψος το action)' date=' θα έμενα με την εντύπωση ότι ο πελάτης δεν έχει και πολύ σοβαρές απαιτήσεις. :wink:[/quote']

 

Δε συμφωνω σε αυτο.Η σοβαρότητα του επαγγελματια και ο σεβασμος απεναντι στον πελατη καθοριζει την ποιότητα της εργασίας.Εμενα πχ με βολευει απιστευτα η default ρυθμιση και δεν ζηταω κατι εξεζητημενο,οταν παω στον peter και ειμαι παντα ικανοποιημενος.

 

Οπως σε καφετερια ζηταμε καφε μετριο και δεν λεμε : θα βαλεις μιαμιση κουταλια καφε (nescafe gold blend),μιαμιση ζαχαρη,λιιιιιγο νερο,θα τον χτυπησεις μεχρι να γινει ο αφρός κρεμ (FFCC66*),θα βαλεις 3 παγακια και ενα σπασμενο και θα γεμισεις στη συνεχεια αργα-αργα με μεταλλικό νερό,ωσπου το χρωμα να γίνει 663300 (*) .Στο τελος τοποθετησε καλαμακι με σπαστό λαιμό κλπ. :lol: :lol:

 

_____

 

*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι γενικό:

Αν εγώ ήμουν μάστορας και μου έφερναν μία κιθάρα για setup χωρις να μου πούνε ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ το setup (π.χ. σε ποιό ύψος το action)' date=' θα έμενα με την εντύπωση ότι ο πελάτης δεν έχει και πολύ σοβαρές απαιτήσεις. :wink:[/quote']

 

Δε συμφωνω σε αυτο.Η σοβαρότητα του επαγγελματια και ο σεβασμος απεναντι στον πελατη καθοριζει την ποιότητα της εργασίας.Εμενα πχ με βολευει απιστευτα η default ρυθμιση και δεν ζηταω κατι εξεζητημενο,οταν παω στον peter και ειμαι παντα ικανοποιημενος.

 

Οπως σε καφετερια ζηταμε καφε μετριο και δεν λεμε : θα βαλεις μιαμιση κουταλια καφε (nescafe gold blend),μιαμιση ζαχαρη,λιιιιιγο νερο,θα τον χτυπησεις μεχρι να γινει ο αφρός κρεμ (FFCC66*),θα βαλεις 3 παγακια και ενα σπασμενο και θα γεμισεις στη συνεχεια αργα-αργα με μεταλλικό νερό,ωσπου το χρωμα να γίνει 663300 (*) .Στο τελος τοποθετησε καλαμακι με σπαστό λαιμό κλπ. :lol: :lol:

 

_____

 

*

+1

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου