Προς το περιεχόμενο

Ποια DIMMs προτείνετε για το Motif ES;;;;


alter hoh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα 70 ΜΒ κάνουν 3 λεπτά και κάτι να φορτώσουν μπορώ να το επιβεβαώσω , το έχω δοκιμάσει. Άρα τα 300 κάνουν 14 λεπτά άρα το 1 GB κάπου στα 40 λεπτά.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=motif+xs&x=0&y=0

 

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν κανουν και αλλες με αυτα τα χαρακτηριστικα.Εγω εβαλα παντως 1γιγα στο xs μου και δουλευουν αψογα.

 

Φίλε skouter έβαλες δηλαδή, τις Mutec και δουλεύουν;

 

Δουλευουν αψογα.To mutec που λεει ειναι μουφα,αποτι θυμαμαι η μνημες ισως να ειναι και kingkston.Παντως καποια μαρκα ειναι.Αυτο φαινεται μολις ξεκολλησεις το αυτοκολλητο.

 

Δεν ξερω για το ES απο ταχυτητα αλλα το xs φορτωνοντας απο flashaki usb 2 τα παει πολυ καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά και λίγο εκτός θέματος, ήθελα να ρωτήσω πώς ακριβώς διαχειρίζεται το συνθ τις μνήμες του;

Δηλαδή όταν για παράδειγμα, έχει βάλει κάποιος 2x256=512MB αυτή η χωρητικότητα ισχύει μόνο για όσο διάστημα είναι ανοικτό το όργανο και μετά την απενεργοποίησή του, αν δε τα αποθηκεύσει κανείς σε USB, χάνονται όλα τα αρχεία; Ή όταν λέμε ότι έχουμε 512ΜΒ χώρο για samplers εννοούμε ότι τα samplers καταλαμβάνουν το χώρο στις μνήμες μέχρι να τα μεταφέρουμε σε USB stick, ακόμα και όταν κλείσουμε το όργανο;

Προσωπικά, έχω καταλάβει ότι ισχύει το πρώτο. Δηλαδή ότι δουλεύεις με 512ΜΒ ελεύθερο χώρο κάθε φορά που ανοίγεις το όργανο γιατί τη προηγούμενη φορά που το έκλεισες, χάθηκαν τα αρχεία που είχες αποθηκεύσει στις sdram.

 

Είναι πράγματι έτσι τα πράματα;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι χανονται αν δεν τα αποθηκευσεις. Αυτός είναι και ο ρόλος της ΡΑΜ , προσωρινός τόπος αποθήκευσης.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τελικά, όπως το είχα υποψιαστεί... Ολόκληρη διαδικασία για να "αξιωθείς" να παίξεις με τα δημιουργημένα σου samplers!  :cry: 

Είναι λίγο άβολο, δε νομίζετε; Δε βρήκαν ακόμα οι εταιρίες τρόπους μόνιμης αποθήκευσης samplers μέσα στο όργανο;

 

στο motif XS αυτό το πρόβλημα υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τελικά, όπως το είχα υποψιαστεί... Ολόκληρη διαδικασία για να "αξιωθείς" να παίξεις με τα δημιουργημένα σου samplers!  :cry: 

Είναι λίγο άβολο, δε νομίζετε; Δε βρήκαν ακόμα οι εταιρίες τρόπους μόνιμης αποθήκευσης samplers μέσα στο όργανο;

 

στο motif XS αυτό το πρόβλημα υπάρχει?

Δεν υπάρχει κάπιο πρόβλημα , έτσι δουλεύει η RAM

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

σε ολα τα πληκτρα ετσι ειναι...αλλα παιδια εγω σε 4-5 λεπτα φορτωσα 400mb στο xs μου...που ειναι ιδια μνημη ετσι...pc133.

και στο es που εχω παλι δεν αργει πολυ! εκτος αμα ειναι τεραστιο σαμπλακι...καλα μην στεναχωριεστε ομως γιατι τα τριτον που εχουν 94 mb φουλ ραμ(νομιζω) περνουν μικρα δειγματα και δεν αργουν να τα φωρτοσουνε...οτι πηρα απο τριτον και το converαρα σε μοτιφ,το μοτιφ το ανοιξε σε ξεπετα ταχυτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MOTIFNICK: Μια χαρά ταχύτητα έχει το XS, 400ΜΒ σε 4 λεπτά είναι μια χαρά. Κάπου εκεί κυμαίνεται και το Fantom-G, ίσως να είναι λίγο πιο γρήγορο. Σε τι USB μέσο αποθηκεύεις τα δείγματά σου; Σε σκληρό δίσκο ή usb stick;

 

Εννοείται παίδες ότι η sample RAM δουλεύει έτσι, εξυπηρετεί μόνο στο να φορτώνει και να τρέχει τους σαμπλαρισμένους ήχους όσο το sampler είναι ανοιχτό. Αν δεν αποθηκεύσεις τις τυχόν αλλαγές που κάνεις, τα χάνεις όλα. Για τέτοιες περιπτώσεις, επειδή και η ΔΕΗ μάς κάνει συχνά τερτίπια, προτείνω να χρησιμοποιείτε UPS. Νιώθεις πιο ασφαλής. Αν πέσει το ρεύμα, προλαβαίνεις να αποθηκεύσεις και ας κλείσει το όργανο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτα τελικα...μετρησα απο περιεργεια...

απο ενα flash disk τα φορτωσα...αλλα και απο ethernet στον 1Tb που το γεφυρωσα το ιδιο κανει με ελαχιστα ταχυτερο σε κλασματα..

το ES δεν το μετρησα,αλλα εχω την εντυπωση το ιδιο ειναι..(pc 133) και το κουλο ειναι οτι απο την smart media card ειναι γρηγοροτερο αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου