Προς το περιεχόμενο

Ηχοληψία, Τέχνη ή Επάγγελμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ωραίο θέμα φίλοι μου...

θα μου επιτρέψετε να το "ξεχειλώσω" λίγο...

 

σε μια συμφωνική ορχήστρα πλέον του μαέστρου, είναι καλλιτέχνες και οι μουσικοί που προσπαθούν να αναπαράγουν το κατά δυνατόν πιστά και πειθαρχημένα το όραμά του?

 

υπάρχει αντιστοιχία στη σχέση παραγωγού ηχολήπτη?

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά δε το διατύπωσα σωστά. σίγουρα είναι επάγγελμα και μπορεί να θρέψει οικογένεια πχ αλλά είναι επάγγελμα που διδάσκεται ή μαθαίνεται?

 

Μπορείς να γίνεις καλός ηχολίπτης αν πας σε μια σχολή πχ? Αυτό εννοώ ως επάγγελμα!

 

σε μια συμφωνική ορχήστρα πλέον του μαέστρου, είναι καλλιτέχνες και οι μουσικοί που προσπαθούν να αναπαράγουν το κατά δυνατόν πιστά και πειθαρχημένα το όραμά του?

 

Aν οι μουσικοί είναι για τα μπάζα ότι και να κάνει ο μαέστρος δεν πρόκειτε να βγει κάτι καλό, ενώ αντιθέτος αν οι μουσικοί είναι κορυφή τότε αν το αποτέλεσμα είναι κακό θα φταίει μόνο ο μαέστορος και αν το αποτέλεσμα είναι καλό θα ευθύνεται πάλι μόνο ο μαέστρος που έπιασε την φιλοσοφία της ορχήστρας του και την εξέφρασε σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι επάγγελμα που διδάσκεται ή μαθαίνεται?

 

ειναι κ τα 2 οπως σχεδον σε ολα τα πραγματα

Δες για παραδειγμα την σολιστικη...

Διδασκεται η μαθαινεται???

Το ενα δεν αναιρει το αλλο ΑΛΛΑ το συμπληρωνει

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) κατ αρχας ειναι τεχνη. ακομα και χιλιοστα να μετακινησεις το μικροφωνο , παιρνεις τελειως διαφορετικο ηχοχρωμα.

 

2) ειναι τεχνη & επιστημη, γιατι ο ηχος ειναι ενα στοιχειο της φυσης που πρεπει να το "δαμασει" ο ηχοληπτης χωρις να το αλλοιωσει υπερβολικα.

 

3) η ηχοληψια διδασκεται , ως αναφορα τις ιδιοτητες του ηχου (απο αποψη "φυσικης") ,την συμπεριφορα του , τα στοιχεια που τον αποτελουν και τον καθιστουν αναγνωρισιμο , κ.α.

 

4) η ηχοληψια μαθαινεται , διοτι ολοι οι ανθρωποι ΔΕΝ ακουν τον ιδιο ηχο με τον ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ. π.χ. αλλες ρυθμισεις eq θα σου κανει ενας ηχοληπτης που δουλευει 35 χρονια σε στουντιο και δεν εχει τερατωδεις τεχνολογικες γνωσεις οσο εμπειρια , και αλλες ενας νεος ο οποιος εχει αριστευσει στην s.a.e. αλλα δουλευει λιγοτερο απο 8 μηνες.

 

5) παιζει μεγαλο ρολο το "αυτι" στον ηχοληπτη και επισης οι μουσικες τους γνωσεις σε μεγαλο βαθμο.

 

ρητο: "στου κουφου την κονσολα , οτι θελεις γραψε" .....πως μου ηρθε αυτο τωρα ... :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ειναι τεχνη το πτθχιο που εχω ειναι BA in recording arts. αλλα δεν δεχομαι να εχω σπουδασει 4 χρονια και να μου δηλωνει καποιος που εχει ενα pc και ενα 12 4 μιχερ οτι ειναι producer. eleos!!!!!!!!!!!!!! ειναι σαν να δηλωνει καποιος ζωγραφος επειδη του κανανε δςρο ενα σετ ζωγραφικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως φίλε ems εγώ άκουσα πρωτοετή σχολής πιτσιρικά να μου φέρνει στην κονσόλα του mix για κάποιους φίλους μου και μου πέσανε τα αυτιά από αυτό που άκουσα.Μπορεί λοιπόν και ο πιτσιρικάς με το pc να κάνει να πεσουν και τα δικά σου αυτιά και να ψάχνεσαι να δεις τι γίνεται.

 

Για αυτό,όλοι αξίζουμε σεβασμό για αυτό που κάνουμε,είναι μια τέχνη που με το απαραίτητο ταλέντο μόνο,μπορεί να κάνει κάποιον να ξεπερνάει όχι μόνο εμάς τους "σπουδαγμένους" και "πεπειραμένους" αλλά και τον ίδιο τον Parsons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ειναι τεχνη το πτθχιο που εχω ειναι BA in recording arts. αλλα δεν δεχομαι να εχω σπουδασει 4 χρονια και να μου δηλωνει καποιος που εχει ενα pc και ενα 12 4 μιχερ οτι ειναι producer. eleos!!!!!!!!!!!!!! ειναι σαν να δηλωνει καποιος ζωγραφος επειδη του κανανε δςρο ενα σετ ζωγραφικης

 

Εεε πες το ρε φίλε από την αρχή!! Τώρα εξηγούνται όλα!! Καλά έκανες και το σπούδασες και μακάρι να έχεις το μεράκι να πας μακριά αλλά οι εποχές έχουν αλλάξει!

 

Ενα άτομο με μεράκι και τον ανάλογο εξοπλισμό μπορεί να καταφέρει πολλά περισσότερα μέσα σε 4 χρόνια που εσύ σπούδαζες. Πλέον όλοι έχουν πρόσβαση σε όλα και μάλιστα με ελάχιστο κόστος. Face it και αντί να ασχολήσε με τους άλλους που δηλώνουν παραγωγοί δες τι μπορεί να κάνεις εσύ που έχεις το προβάδισμα. Όλα είναι σχετικά σε αυτόν το τομέα και καλό είναι να μην υποτιμάμε τίποτα! ¶λλωστε πλέον πολλές μεγάλες παραγωγές προέρχονται από υπόγεια και όχι από μεγάλα στούντιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολουμαι γιατι θα ηθελα να βγει μοθσικη απο την χωρα μοθ προσ τα εξω. και αυτο απαιτει ΓΝΩΣΗ γιατι οταν στην παραγωγη θελεις να κανεις κατι ενδιαφερον πρεπει πολλες φορες να σπασεις κανονες. για να το κανεις αυτο πρεπει να σου διδαξει καποιος τους κανονες πρωτα (science) και μετα πως να τους σπασεις. εδω αρχιζει το (art). αυτο ειδα εξω και νομιζω οτι ειναι και το πιο σωστο. και ακριβως επειδη ολοι εχουν προσβαση σε ολα υπαρχει τοση σαβουρα. υπαρχουν τοσοι μουσικοι και ομως ελαχιστη καλη δισκογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκεί που με πας να συμφωνήσω μου ξεφεύγεις :lol:

Έχεις ακούσει demo από την προ-pc εποχή τότε που ήταν όλα δυσεύρετα?

Ε,νομίζω ότι τώρα τα ντέμο και οι παραγωγές έχουν βελτιωθεί δραματικά (πάντως και εγώ την ίδια άποψη έχω με σένα στο θέμα της ποιότητας,χρειάζεται και άλλη,επίσης δραματική,βελτίωση).

 

Το θέμα όμως είναι ότι,με τα σημερινά μέσα,μπορείς να κάνεις μια home παραγωγή (αν ξέρεις βεβαίως) που να στέκεται δισκογραφικά παντού,δηλ τα μέσα πια μας παρέχονται απλόχερα με φτηνές τιμές πάντα σε σχέση με το παρελθόν.έτσι ναι,μεν ακους και σαβούρα (πολύ) αλλά γενικώς οι home παραγωγές έχουν βελτιωθεί δραστικά λογώ της τεχνολογίας και αυτό δίνει την δυνατότητα να αναπτυχθούν και "αστεράκια" που σε άλλες εποχές δεν θα είχαν την δυνατότητα να το κάνουν λόγω χρημάτων και λόγω έλλειψης τεχνικών μέσων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου