Προς το περιεχόμενο

Λαμπα ή τρανζιστορ για μπασσο pt. 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mήπως να επένδυες τα 600-800 ευρώ για να πάρεις ένα καινούργιο μπασάκι?

 

 

Ειναι το αμεσως επομενο βήμα...

Πιστευω πως με καλο ενισχυτη θα ακουστει πολυ καλυτερα το μικρο μου κουπι...

Εχω ηδη αλλαξει και μαγνητες (dM passive) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και πολυ καλα πιστευεις,πρωτα ειναι ο ενισχυτης και μετα το μπασο.. :wink: (το ιδιο ισχυει και με την κιθαρα δηλ. καλυτερα να εχεις μαπα κιθαρα και καλο ενισχυτη παρα μαπα ενισχυτη και καλη κιθαρα...το προτιμοτερο βεβαια ειναι να ειναι και τα δυο καλα...) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως προτιμώ καλύτερο μπάσο γιατί βγάζεις άνετα καλό ήχο αρκεί να ξέρεις τι θέλεις...

 

Στην κιθάρα το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως προτιμώ καλύτερο μπάσο γιατί βγάζεις άνετα καλό ήχο αρκεί να ξέρεις τι θέλεις...

 

Στην κιθάρα το αντίθετο.

 

Βρε καλο ηχο βγαζω αλλα σε εντασεις μισες και λιγοτερο απο αυτές που θελω..

 

Ουτως ή αλλως οι αγορες δεν θα αργησουν μεταξυ τους.

Απλα για μπασσο τα χρηματα που θα δωσω θα είναι περισσοτερα, κοκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Glockenklang rig μου, αλλά μου φαίνεται προς λάμπα είσαι ηχητικά... οπότε υποθέτω μία καλή αρχή θα ήταν Ampeg SVT. Τσέκαρε και mesa boogie, έχουν και φουλ λάμπα και hybrid (λάμπες στην προενίσχυση και solid state power section).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, διχως να ξερω απο μπασα κτλ..., ο ηχος μπασου που εχω συμπαθησει πιο πολυ απ'ολους βγηκε απο jazz bass και απο εναν Trace Elliot combo που δεν ειμαι σιγουρος αλλα πρεπει να ηταν λαμπατος. Δεν ξερω βεβαια καθολου τιμες γι αυτα τα πραγματα οποτε δεν ξερω και αν θα ηταν συνετο να τα προτεινω στον φιλο, απλα κουβεντα να γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Glockenklang rig μου' date=' αλλά μου φαίνεται προς λάμπα είσαι ηχητικά... οπότε υποθέτω μία καλή αρχή θα ήταν Ampeg SVT. Τσέκαρε και mesa boogie, έχουν και φουλ λάμπα και hybrid (λάμπες στην προενίσχυση και solid state power section).[/quote']

 

Aν πρόσεξες το budget είναι 600-800 ευρώ όχι 3000! ;)

 

Μην λέμε για να λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω' date=' διχως να ξερω απο μπασα κτλ..., ο ηχος μπασου που εχω συμπαθησει πιο πολυ απ'ολους βγηκε απο jazz bass και απο εναν Trace Elliot combo που δεν ειμαι σιγουρος αλλα πρεπει να ηταν λαμπατος. Δεν ξερω βεβαια καθολου τιμες γι αυτα τα πραγματα οποτε δεν ξερω και αν θα ηταν συνετο να τα προτεινω στον φιλο, απλα κουβεντα να γινεται...[/quote']

 

τραντζιστορ ηταν, και εχεις δικιο και εμενα ειναι ο αγαπημενος μου ολων...... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν θυμαμαι ποιος ακριβως ηταν ο ενισχυτης...

Θυμαμαι ομως οτι ειχε μια στηλη leds σαν ενδειξη input η output δεν ειμαι σιγουρος και πρεπει να ηταν combo αλλα με 4χ10 καμπινα.

Μακαρι να θυμομουνα. Δεν βρισκω και εικονες στο google του συγκεκριμενου για να ειμαι σιγουρος...

Παντως ειχε απιστευτη χροια ο ηχος εκεινος. Ηταν και σκαστος αλλα και ζεστος με sustain και βαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.trace-elliot.co.uk/product.php?flag=GR&lan=UK&obs=N&live=Y&new=Y&dis=9

 

εδω θα τα βρεις ολα (αν και καποια παλια μοντελλα εχουν καταργηθει) η Trace εκανε τους τοπ τραντζιστορ ενισχυτες μπασου (εκανε και εναν λαμπατο τον θηριωδη V8)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου