Προς το περιεχόμενο

Guitar strap locks (προτασεις-επισημανσεις...)


panz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχως τα strap lock δεν βιδωνουν με τις υπαρχουσες βιδες,θελουν τις δικες τους για να μπορει να λοκαρει ο μηχανισμος που ειναι πανω στη ζωνη.

Οι Les Paul και βεβαια δεν χρειαζονται ειδικη πατεντα... 8O απλα οπως σε ολες τις κιθαρες οταν αλλαζεις τα στανταρντ strap buttons με lock πρεπει να βαλεις και λιγο "υλικο" (εγω βαζω σπιρτοξυλα) στις τρυπες για να πιασουν καλα οι νεες βιδες,οι οποιες ειναι λιγο λεπτοτερες απο τις στοκ και "παιζουν" ......

 

τα αγαπημενα μου ειναι τα SCHALLER μια και με τα Dunlop λογω του οτι "τριζουν" περισσοτερο στις ελαφριες μου τελε περναει το τριξιμο τους στον ενισχυτη (!)

 

βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις και το κλασσικο ροκ strap lock δηλ. το λαστιχενιο gasket (κατω απο το πωμα) απο μια καλη μπυρα τετοιου τυπου (μεχρι να βγουν τα dunlop ολοι αυτο εκαναν)

 

grolsch.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολες τις καλες καβες..

 

Υπαρχουν βεβαια και καλυτερες μαρκες....απλα οι Grolsch ειναι οι πιο γνωστες..... :lol:

 

pic_fischer-tradition.jpg

 

wieselburgerbeer.jpg

 

brewery3.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πρόσφατα χρησιμοποίησα το λαστιχένιο τμήμα του εμβόλου από σύρριγγες το οποίο τρύπησα στη μέση. (Η πλάκα είναι ότι δεν ήξερα την πατέντα με τις μπύρες -που είναι το ίδιο πράγμα- και ήμουν πολύ περήφανος για την ιδέα μου :lol: )

 

Πάντως όσες φορές πέρασα straplocks χρησιμοποίησα τις αρχικές βίδες (αυτές που κρατούσαν τα προηγούμενα buttons) και δεν χρειάστηκε "παραγέμισμα" η τρύπα.

 

Θεωρώ πάντως πολύ καλύτερη -αισθητικά- τη λύση του λαστιχένιου straplock. ¶σε που μπαίνει και στη σκληρή θήκη η κιθάρα με το λουρί περασμένο χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, έτσι! Οι μεγάλες οι Φίσερ έχουν τέτοιο πώμα. Βρήκα κάπου τυχαία, πήρα το λαστιχάκι και το έβαλα στην τέλε. Η ζώνη δεν βγαίνει με τίποτα! Cheers superfunk! :wink:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου