Προς το περιεχόμενο

Χαμηλότερη ένταση στον ενισχυτή μου


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παιδια θα χρειαστω τη συμβουλη σας παλι...πολυτιμη οπως εχει αποδειχθει εδω και καιρο...;)

το θεμα ειναι οτι απο ενισχυτη εχω ενα epiphone valve junior...λαμπα στα 5watt...

http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_epajr_gitarrencombo.htm

προσωπικα δν εχω προβλημα με την "μουνταδα" του (οπως αναφερουν πολλοι) αν και αν και θα τον προτιμουσα ποιο "φεντερικο"...

τεσπα, το θεμα ειναι οτι εχω προβλημα με την ενταση του.... ναι,κιομως!!

γιατι ειμαι παιχτης οχι μονο πολυκατοικιας, οχι μονο διαμερισματος αλλα υπνοδωματιου....δλδ παιζω στο 1/4 της εντασης και ενοχλουμε εγω ο ιδιος!!!10-13 τ.μ. ειναι αυτα !!!!

οποτε η ερωτηση μου ειναι:

1)μπορω με αλλαγη σε λαμπες κτλπ να του μειωσω την ενταση??( υποψιν 2 λαμπιτσες εχει ολες κιολες...)

2) ξεχναω εντελως την ιδεα του λαμπατου και παω σε solid - state??? να εχω και τις συνατοτητες εισοδου, εξοδου, παραμετροποιησης κτλπ που δν εχω με τον επιφον???και αν ναι καμια προταση???

 

να σημειωσω οτι ο ενισχυτης ειναι μονο για υπνοδωματιο.... για προβες , jamαρισματα κτλπ υπαρχουν οι ενισχυτες στα στουντιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η δικιά μου άποψη είναι ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ πρέπει να πας σε τρανζίστορ

:cry:

Δεν γνωρίζω κάποιον λαμπάτο ενισχυτή που να έχει ακόμα πιο low outpout... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε στην προενισχυτρια 12ΑU7 η 12ΑΤ7 η πρωτη

ειναι στο 20% και η δευτερη στο 70% του gain της

12ΑΧ7

Για την μουνταδα βαλε ηχειο Jensen alnico

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε στην προενισχυτρια 12ΑU7 η 12ΑΤ7 η πρωτη

ειναι στο 20% και η δευτερη στο 70% του gain της

12ΑΧ7

Για την μουνταδα βαλε ηχειο Jensen alnico

 

+1! Δεν ήξερα να σε κατατοπίσω από λάμπες... Αν είναι έτσι, εννοείται ότι συμφωνώ!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η προσωπική μου πείρα λέει ότι, ωραίοι οι λαμπάτοι, αλλά είναι σαν τα αμερικάνικα αυτοκίνητα. Πολλά άλογα, που δύσκολα μπορείς να τα κουμαντάρεις.

Γι αυτό σε τέτοιες περιστάσεις, και πίστεψε με έχω κι εγώ το πρόβλημα με την ένταση (δηλαδή ενοχλεί εμένα κι όχι τους γειτονες...) η λύση είναι τα τρανζίστορ.

Είναι "γιαπωνέζικο" το "αμάξι" αλλά κάνει την καθημερινή δουλειά του άψογα.

Προσωπικά λοιπόν κατέληξα σε ένα Cube 30 (υπάρχει και 10, 15, 20W) που τα'χει όλα και συμφέρει, ενώ τον ήχο του τον κάνεις ότι θέλεις.

¶σε δε που έχει και Power squeeze που... μειώνει ακόμα περισσότερο την ένταση! :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αν παίζεις καιρό, τη ζητάει ο οργανισμός σου τη λάμπα.

Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς, γιατί έχω λαμπάτο ενισχυτή, μαζί με τα προβλήματα που φέρνει στη γειτονιά...

Φυσικά υπάρχουν και ήδη μουσικής που δεν "απαιτείται" λάμπα, αλλά στα blues... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε στην προενισχυτρια 12ΑU7 η 12ΑΤ7 η πρωτη

ειναι στο 20% και η δευτερη στο 70% του gain της

12ΑΧ7

Για την μουνταδα βαλε ηχειο Jensen alnico

τωρα να δωσω λεφτα αδικα???δλδ δοκιμασμενη λυση ή θα καταληξω παλι να ψαχνω κατι πιο χαμηλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου πείρα λέει ότι' date=' ωραίοι οι λαμπάτοι, αλλά είναι σαν τα αμερικάνικα αυτοκίνητα. Πολλά άλογα, που δύσκολα μπορείς να τα κουμαντάρεις.

Γι αυτό σε τέτοιες περιστάσεις, και πίστεψε με έχω κι εγώ το πρόβλημα με την ένταση (δηλαδή ενοχλεί εμένα κι όχι τους γειτονες...) η λύση είναι τα τρανζίστορ.

Είναι "γιαπωνέζικο" το "αμάξι" αλλά κάνει την καθημερινή δουλειά του άψογα.

Προσωπικά λοιπόν κατέληξα σε ένα Cube 30 (υπάρχει και 10, 15, 20W) που τα'χει όλα και συμφέρει, ενώ τον ήχο του τον κάνεις ότι θέλεις.

¶σε δε που έχει και Power squeeze που... μειώνει ακόμα περισσότερο την ένταση! :wink:[/quote']

και εγω αυτο το σκεπτικο εχω γιαυτο ρωταω....

βασικα θελω δυο πραγματα....ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ KAI ΟΣΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΕΡΟ ηχο(οσο γινεται τελοσπαντων)...

σκεφτομουνα για κανεναν vox adv...

γενικα ας κανει και ο καθενασ καμια προταση αμα ειναι να καταληξω στην αγορα αλλου ενισχυτη να εχω καποια ιδεα....

α.αααα...και να μου μαθει καποιος να κανω 2-3 παραθεσεις σε ενα ποστ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε στην προενισχυτρια 12ΑU7 η 12ΑΤ7 η πρωτη

ειναι στο 20% και η δευτερη στο 70% του gain της

12ΑΧ7

Για την μουνταδα βαλε ηχειο Jensen alnico

τωρα να δωσω λεφτα αδικα???δλδ δοκιμασμενη λυση ή θα καταληξω παλι να ψαχνω κατι πιο χαμηλο???

 

 

Μια 12AU7 κανει κατω απο 10€ :roll:

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου