Προς το περιεχόμενο

Χαμηλότερη ένταση στον ενισχυτή μου


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@freedom ναι το εχω τσεκαρει το συγκεκριμενο σαιτ.... βασικα για αυτη τη "μουντιλα" εσυ που εχεις καταληξει???γιατι αποτι καταλαβα εχεις δοκιμασει πολλεσ και διαφορετικεσ λαμπες.... να αλλαξω την προ- αλλα με ποια???+ οτι με T ή U θα μειωσω και την ενταση εστω και λιγο....(το ηχειο το εχεις πειραξει ??? ο dkall εδω προτεινε Jensen alnico αλλα απο τα ξενα forum διαωαζω οτι ολοι ξανακαταληγουν στο δικο του!!)

 

Για την "μουντίλα" δεν εχω καταλήξει πουθενα , παιζω 99,9% με μονους οποτε δεν θα ελεγα οτι με ενοχλεί ιδιαιτερα...δεν πιστευω οτι αυτό το "προβλημα" διορθωνεται με λαμπες απλά στην δικιά μου την περιπτωση οταν ξήλωσα τις stock Sovtek και καρφωσα μια tungsol 12ax7 και μια JJ EL84 καλυτερεψαν λίιιιιγο τα πραγματα και σε αυτό (βασικά "ανοιξε" λιγο ο ηχος και εφυγε και το fizzάρισμα οταν τον επαιζα στο τερμα*)...

 

Οι 12ΑΤ7 για μενα δεν κανουν στον συγκεκριμένο ενισχυτή...δοκιμασα επισης και 4 NOS 12AX7 (2 Mullard,Brimar και Tungsram)...BTW οταν ξαναέβαλα την στοκ Sovtek 12ΑΧ7 με την JJ EL84 δεν ακουγόταν ασχημα οποτε μαλλον η μεγαλυτερη "βελτιωση" (συμφωνα παντα με τα δικα μου αφτια) να ηρθε απο την αλλαγή της EL84...

 

Ως οριστική λυση κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι το μοντάρισμα...κυκλοφορουν στο ιντερνετ mods για τουλαχιστον 3 διαφορετικά "voicings": Marshall, Fender και δεν θυμαμαι το 3ο...αν σε ενδιαφερει πες μου να σου τα στειλω το απογευμα με pm, τα εχω φυλαξει στο pc του σπιτιου σε ενα wordάκι...προσωπικά ουτε και αυτό θα κανω στον VJ γιατι συντομα θα ειναι ετοιμος ο γομαροπλεξάκος οποτε θα παει για πουλημα...στον Harley Benton GA5 θα το κανω καποια στιγμή παντως...

 

Σημειώνω οτι εχω την κεφαλη Valve Junior η οποια παιζει με μια bogner με ενα V30 και για τερμα παιξιμο συνδεεται με ενα isolation box με ενα Tonker Eminence...οποτε δυστυχώς αμεση συγκριση δεν μπορω να κανω με το μαμά μεγαφωνο του combo VJ...

 

Μεγάφωνο παντως δεν θα άλλαζα ουτε καν στον GA5...για τα δικά μου τα αφτια παντα, ειναι αξιοπρεπεστατο...

 

Παντα IMHO... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Σε σχέση με την "μουντίλα" και την ένταση, θα έλεγα να φτιάξεις αντίγραφα των presets που χρησιμοποιείς στους κανονικούς ενισχυτές, και να τα σώσεις με μικρότερη ένταση (για να έχεις τον Epiphone λίγο ανοιγμένο) και με λίγο "σπρωγμένα" τα πρίμα για να αντισταθμίζεις τη "μουντίλα".

 

Στο σπίτι θα παίζεις με αυτά τα "πειραγμένα" presets και στις πρόβες (στους μεγάλους ενισχυτές) θα παίζεις με τα άλλα (τα υπάρχοντα).

 

(Εγώ -ας πούμε- έχω διαφορετικά presets για κάθε κιθάρα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....γιατι να μην αλλαξω λαμπες???

 

γιατι θα καταφερεις να αλλαξεις τη χροια η/και το gain, οχι την ενταση.

 

παντως καπου ειχα δει ενα κολπο με λαμπα (πυρακτωσεως/φως) για attenuation.

καποιος νομιζω εδωσε link γι'αυτο πιο πανω.

 

μια χαρα μου φαινεται ο "επιφωνάκος"...

ρωτα κι εμενα τι τραβαω για να καλμαρω το θηριο... :lol:

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου