Προς το περιεχόμενο

Superabimus για ορχήστρα εγχόρδων


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

... ναι, έχω ένα κάτι με τα έγχορδα, τι να κάνω;  :P

 

Το έργο γράφτηκε και εκτελέστηκε σε πρώτη εκτέλεση το 2010. Το Φθινόπωρο του 2010, πήρα το αεροπλάνο και ανέβηκα στο Seattle της Αμερικής, όπου κατοικοεδρεύει η Octava Chamber Orchestra και ο Matthew Weiss, που έκανε την παραγγελία. Όλα πήγαν τέλεια, και γύρισα πίσω κάτοχος μιας καλής ηχογράφησης και 2 βιντεο.

 

Τώρα λοιπόν, που τρέχει ο εκδοτικός οίκος και μπορώ να τα μοιραστώ μαζί σας:

 

 

Ορχήστρα: Octava Chamber Orchestra

Διευθυντής ορχήστρας: Johan Louwersheimer

 

Αν μου επιτρέπετε, θεωρώ αυτό το κομμάτι, ως το πιο προσβάσιμο από άποψη ακουστικής αισθητικής (σε σύγκρισή με κάποια άλλα... τέλος πάντων).

 

Καλή ακρόαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπετε, θεωρώ αυτό το κομμάτι, ως το πιο προσβάσιμο από άποψη ακουστικής αισθητικής (σε σύγκρισή με κάποια άλλα... τέλος πάντων).

Νικόλα, κατ' αρχήν συγχαρητήρια, και για το κομμάτι και για την παρουσίαση.

Αν εννοείς ότι αυτό είναι το πιο "εύληπτο", προσωπικά θα ήθελα να ακούσω και τα αλλα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolaef Siderov :D

 

Προσωπικά Νικόλα μ'αρεσει παρα πολύ το ότι παίζεις στα όρια...λίγο μέσα στο γήπεδο της τονικής αντίληψης, λίγο έξω...και αισθάνομαι μια ισορροπία ανάμεσα στα 2...

 

Πολυ πολύ ωραίο. Και μου άρεσε για τον ίδιο λόγο που μου αρέσει ο Μπάρτοκ και ο Κόρσακοφ...Νικολάεφ κι αυτος ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά,

 

1000 ευχαριστώ που ακούσατε και είδατε το κομμάτι και τη συναυλία.

 

Χάρη: Είναι εύκολο να βρεις κάποια άλλα πράγματα δικά μου (ακόμη και μέσω youtube) οπότε...

 

Νικ: ΧΑΧΑΧΑ! Συμφωνώ ότι το συγκεκριμένο κομμάτι περιφέρεται στα όρια συνέχεια, και για αυτό λειτουργεί όπως είπα στην αρχή... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που, ενώ χτίζεις την "ισορροπία", έρχεται μια από τις εσωτερικές φωνές (αντιστικτικά) σταδιακά (βγαίνοντας πονηρά στο προσκήνιο) και την "καταστρέφει".

Πολύ ωραίο Νικόλα. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικ: ΧΑΧΑΧΑ! Συμφωνώ ότι το συγκεκριμένο κομμάτι περιφέρεται στα όρια συνέχεια, και για αυτό λειτουργεί όπως είπα στην αρχή... ;)

 

Το κάνεις πολυ καλά και στα κομμάτια του πιανου που είχες ανεβάσει..

Δεν ξέρω πόσο εύκολο σου είναι, αλλά εμένα δε μου φαίνεται καθόλου εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μουσικά δεν το αντιλαμβάνομαι καθόλου δεν μπορώ παρά να εκφράσω το θαυμασμό μου για το όλο εγχείρημα, την προφανή αναγνώριση και την εκτέλεση της ορχήστρας. Μπράβο Νικόλα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μουσικά δεν το αντιλαμβάνομαι καθόλου δεν μπορώ παρά να εκφράσω το θαυμασμό μου για το όλο εγχείρημα, την προφανή αναγνώριση και την εκτέλεση της ορχήστρας. Μπράβο Νικόλα.

+1

Ούτε εγώ το πιάνω μουσικά αλλά respect!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αν δεν σου ειναι κοπος θα ηθελες να μας πεις διαφορα κουτσομπολια γυρω απο το κομματι για να το κατανοησουμε καλυτερα ? κατω απο τι συνθηκες γραφτηκε, απο τι ειναι επηρεασμενο, τι θες να πεις η αν περιγραφει κατι κτλπ . εμενα παντα μ αρεσε να τα ψαχνω αυτα  :)

 

και φυσικα συγχαρητηρια πολυ ωραιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

βασικα αν δεν σου ειναι κοπος θα ηθελες να μας πεις διαφορα κουτσομπολια γυρω απο το κομματι για να το κατανοησουμε καλυτερα ? κατω απο τι συνθηκες γραφτηκε, απο τι ειναι επηρεασμενο, τι θες να πεις η αν περιγραφει κατι κτλπ . εμενα παντα μ αρεσε να τα ψαχνω αυτα  :)

Χμμμ...

 

Κουτσομπολιά?!?!?!

 

Το κομμάτι λέγεται 'Superabimus' και στα Αγγλικά μεταφράζεται "we shall prevail". Γράφτηκε αρχικά ως κομμάτι για παιχνίδι Η/Υ (!!!) διάρκειας περίπου ενός λεπτού, αλλά φυσικά δεν το καταδεχτήκανε ως "υπερβολικά πολύπλοκο"! Και άρα κυνήγησα να βρω που θα παιχτεί (από τις επαφές μου) και όταν το συμφώνησα, έκατσα το καλοκαίρι και το έκανα αυτό που είναι σήμερα. Κατα κύριο λόγο το δούλεψα στη Νάξο, στο χωριό μου τον Λυώνα, όπου ψιλοπαράτησα γυναίκα και παιδιά... όχι και τόσο καλό αλλά τι να κάνω; (Πλησιάζω να το ξανακάνω τώρα το Πάσχα γιατί έχω άλλη παραγγελία και δε βγαίνει από χρόνο...)

 

Όπως λέει το κείμενο στο βίντεο υπάρχουν επιρροές από Bartok και Herrman (ο συνθέτης του Hitchcock)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου