Προς το περιεχόμενο

Χαμηλότερη ένταση στον ενισχυτή μου


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παίζεις με πετάλια / εφφέ ή "καρφί" στο ενισχυτάκι?

Εγώ θα έπαιρνα 1-2 πεταλάκια ή ένα πολυεφφέ και θα έπαιζα με τον epiphone στο "2". Θα τον είχα σαν monitor. Εντάξει....5W είναι ...οχι 50 να μην τολμάς να ακουμπήσεις το volume/gain στο σπίτι......

 

Πιστεύω ότι "χαμηλά" ένα solid state ενισχυτάκι μπορεί να την κάνει αυτή τη δουλειά (του powered monitor) το ίδιο καλά με ένα λαμπάτο' date=' αλλά όχι κατ' ανάγκη καλύτερα. (αν εξαιρέσουμε την παραμετροποίηση που προσφέρουν ορισμένα... σε σχέση με τον epiphone).

 

Κατά τη γνώμη μου, κράτα το epiphone.....και παίζε με εφφέ.

Εξάλλου, κάποια στιγμή μπορεί και να είναι οι συνθήκες κατάλληλες και να το γκαζώσεις. :lol:

 

Εκτός αυτού, τα πεταλάκια μπορεί να σου φανούν χρήσιμα και με τους κανονικούς ενισχυτές που έχεις για πρόβες/gigs.[/quote']

εχω μια tonelab se....αν και δν καταλαβαινω το σκεπτικο σου ...γιατι δν τιθεται τοσο θεμα gain...τιθεται θεμα οτι ΘΥΣΙΑΖΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ, ΤΑ INPUTS,OUTPUTS ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑΣ SOLID ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ "ΛΑΜΠΑ" Η ΟΠΟΙΑ ΜΕΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΗ(δν φωναζω αλλα δν λειτουργει το bold....). τι να τις κανω εστω και μονο 2 λαμπιτσες οταν παιζω στο 1...(πραγματικα νομιζω οτι λιγοι πρεπει να καταλαβαινεται τι θα πει να παιζεις στο μισο του volume και να σου παιρνει τα αυτια...να ενοχλουμε εγω ο ιδιος δλδ!!)

απο την αλλη σκεφτομαι οτι οι tech21 που ειναι μακραν οι πιο αξιολογοι ss αρχιζουν στα 30 βατ οποτε παλι το ιδιο προβλημα θα εχω...γιαυτο ρωτησα για μοντες στον επι.... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι σπιτι παιζω με εναν fender blues deluxe (40 watt)' date=' και απλα τον βαζω πολυ χαμηλα ωστε να μην ενοχλω. σιγουρα ο λαμπατος "ξυπναει" οταν τον ανεβασεις, αλλα εμενα ακομα και σε χαμηλη ενταση μου βγαζει πολυ καλυτερο "feel" απο solid state.[/quote']

τωρα σοβαρα τι feel να καταλαβεις με το volume knob στο 0,5(40βαττ εγω εκει θα πρεπει να το εχω!!!)???

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
....

εχω μια tonelab se....αν και δν καταλαβαινω το σκεπτικο σου ...γιατι δν τιθεται τοσο θεμα gain...τιθεται θεμα οτι ΘΥΣΙΑΖΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ' date=' ΤΑ INPUTS,OUTPUTS ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑΣ SOLID ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ "ΛΑΜΠΑ" Η ΟΠΟΙΑ ΜΕΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΗ.....

[/quote']

 

Γιατί, αν τον πουλήσεις θα την χρησιμοποιήσεις τη λάμπα? :lol: :lol: :lol:

Η μήπως περιμένεις να πάρεις "feel" από ένα solid state?

Προσωπικά, υποστηρίζω με κάθε ευκαιρία τους solid state, τα ψηφιακά κλπ κλπ. Υποστηρίζω τους solid state με το σκεπτικό ότι σε χαμηλές εντάσεις (ή anyway σε χαμηλό κλάσμα της ονομαστικής ισχύος τους) σου δίνουν καθαρή αναπαραγωγή.....Εννοείται ότι τον ήχο σου θα πρέπει να τον έχεις "φτιάξει" πριν τους τον στείλεις. Αν ο ενισχυτής δηλαδή χρησιμοποιείται σαν monitor και όχι σαν tone shaping τμήμα του rig.

 

Σαφώς, στο σπίτι δεν μπορείς να έχεις το φυσικό χρωματισμό της λάμπας έτσι απλά.....

 

Αλλά αφού έχεις TONELAB, δεν σου λείπουν ούτε input ούτε output. Δεν μπορώ να καταλάβω τι περιμένεις να κερδίσεις από ένα 10άρι solid state practice amp. Το 3-band equalizer, το line out και το headphone out?

 

Αν έπαιζες "καρφί"....σαφώς και θα χρειαζόσουν κάτι σε ενισχυτή modelling. Αλλά με ολόκληρη "μοντελίερα" στα πόδια σου :lol: .....

 

Κλείσε το volume από την tonelab και ρίχτου.

 

Αν θέλεις -ντέ και καλά- να ξεφορτωθείς τον επιφονάκο, σου δίνω 100 Eυρώ.

 

(Κάτι θα βρώ να τον κάνω :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιαυτο ρωτησα για μοντες στον επι.... :wink:

 

http://www.valvejunior.com/

 

Κανε scroll εκει που λεει "Light bulb power attenuator"...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ sf εχουμε tonelab λεμε!!! :D παντως πολυ ευαισθητο το volume pedal ...ή μπορει να ειναι πολυ ατσουμπαλο το ποδι μου!!!! (το δευτερο ειναι εεε???)

 

@harilatron εεεμμμμ..καλα εκανα και ρωτησα τους "ειδικους" γιατι με επεισες οτι λεω μ****κιες.....απλως σκεφτομουνα οτι αφου δν με ικανοποιει 100% ο επι(ειναι λιιιιιγο πιο μουντος αποτι τον θελω) να παω σε ss για να κερδισω σε παραμετροποιηση...και εδω ερχεται και η ερωτηση μου: οταν το σημα (π.χ. που παει μετα στο mac για recording) το παιρνεις απο το line out του ενισχυτη δν ειναι διαφορετικο απο αυτο που περνεις απο το ine out της tonelab???δλδ περνωντας απο τον ενισχυτη , εστω και λιγο, χρωματιζεται το σημα.... αν πεταξα βλακεια προσπερασε το!

 

@freedom ναι το εχω τσεκαρει το συγκεκριμενο σαιτ.... βασικα για αυτη τη "μουντιλα" εσυ που εχεις καταληξει???γιατι αποτι καταλαβα εχεις δοκιμασει πολλεσ και διαφορετικεσ λαμπες.... να αλλαξω την προ- αλλα με ποια???+ οτι με T ή U θα μειωσω και την ενταση εστω και λιγο....(το ηχειο το εχεις πειραξει ??? ο dkall εδω προτεινε Jensen alnico αλλα απο τα ξενα forum διαωαζω οτι ολοι ξανακαταληγουν στο δικο του!!)

 

@ alderboy ....γιατι να μην αλλαξω λαμπες???

 

Υ.Γ.ρε παιδια σορρυ για την μορφη του ποστ αλλα ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ MULTIPLE QUOTING??? φταιω εγω που μπαινω απο safari??γιατι δν μου λειτουργουν ουτα τα bold ουτε τπτ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις TL μπορεις να κανεις αυτο που κανω και εγω τις ελαχιστες φορες που εχω προβλημα με την ενταση: ANOIΞE τον ενισχυτη και κλεισε απο το VP ,ακουγεται καλυτερα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου