Προς το περιεχόμενο

Κάηκε ο μετασχηματιστής - κινδυνεύει το μηχάνημα?


sagan_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

πριν από λίγο,και ενώ έπαιζα με το καινούργιο μου Roland MC-909,ο μετασχηματιστής άρχισε να βγάζει καπνούς και έσβησε ξαφνικά το ντραμοκούτι.Δεν πρόλαβα να αντιδράσω και να βγάλω ο ίδιος από την μπρίζα το μηχάνημα.Ας απαντήσει όποιος γνωρίζει:

1)Υπάρχει πιθανότητα να κάηκε και το μηχάνημα?

2)Τι συνδεσμολογία επιτέλους πρέπει να κάνω για να μπορώ άφοβα να παίζω με το 909?

Το μηχάνημα είναι από USA και παίζει στα 117Volts AC - 50/60Hz - 20Watts.Συμβουλεύτηκα ηλεκτρολόγο και μου έδωσε έναν μετασχηματιστή(υποβιβαστή?) "step down converter" με

input:220/240V AC 50W 50Hz

output:110/120V AC 60Hz

Επίσης μου έδωσε και έναν αντάπτορα για το βύσμα του καλωδίου (οι αμερικάνικες μπρίζες έχουν ελάσματα αντί για κυλινδρικά βυσματάκια όπως στην Ελλάδα).Τα ενώσαμε,έβαλα το σύμπλεγμα στο πολύμπριζο (όπου έχω και μια λάμπα γραφείου ταυτόχρονα) και λειτουργούσε κανονικά,μέχρι που έγινε αυτό.Μήπως παίζει ρόλο που σε άλλη μπρίζα του δωματίου λειτουργουσε θερμαντικό ηλεκτρικό σώμα παλιάς τεχνολογίας?

Τι πήγε στραβά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το "σύμπλεγμα" σωστό ήταν.  :)

 

Όπως λέει και ο zombietone, μάλον ελλατωματικός ήταν ο μετασχηματιστής. Το πιο πιθανό είναι ότι το μηχανάκι την έχει γλυτώσει.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο πιθανο ειναι να μην καηκε ο ενισχυτης.

 

εισαι σιγουρος οτι εβγαζε καπνους ο μετασχηματιστης? Ειχα δανεισει εναν ενισχυτη σε ενα φιλο μου και μου ειπε και αυτος οτι εβγαζε καπνο ο μετασχηματιστης αλλα ευτυχως τελικα οταν τον ειδα απλως ειχε κανει chaffing το καλωδιο της τροφοδοσιας πανω στο σασι(δηλαδη τι ευτυχως που αμα δεν υπηρχαν οι γειωσεις οι ασφαλειες και τα ρελε διαφυγης θα ειχε γινει ψητος ο κολλητος μου).

Εβαλα μια κλεμα, μονωσα το σημειο καλα και ολα οκ! Ξερεις, το σημειο στο σασι, που ειναι η τρυπα που μπαινει στον ενισχυτη το καλωδιο τροφοσιας , ειναι κοφτερο και αμα φυγει το προστατευτικο λαστιχο , μετα απο αρκετες τριβες, ακουμπαει η φαση στην γη και βγαζει φωτιες μεχρι να πεσει η ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έβγαλες την πρίζα αμέσως αυτό πραγματικά έσωσε το μηχάνημα.

ετσι έγεινε και σε μένα με μια soundcraft compact 10,δεν αντελήφθηκα ότι

βραχυκύκλωσε(και κάηκε στη συνέχεια)το τροφοδοτικό με συνέπεια να μου την κάψει την κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έβγαλες την πρίζα αμέσως αυτό πραγματικά έσωσε το μηχάνημα.

ετσι έγεινε και σε μένα με μια soundcraft compact 10,δεν αντελήφθηκα ότι

βραχυκύκλωσε(και κάηκε στη συνέχεια)το τροφοδοτικό με συνέπεια να μου την κάψει την κονσόλα.

Το παλικάρι λέει οτι ΔΕΝ πρόλαβε να το βγάλει απο την πρίζα...μερικοί απαντάτε χωρίς καν να διαβάζετε...(αλλά τι να διαβάσεις άμα είσαι πίτα 6μιση το πρωί...!)...πάντα φιλικά έτσι?! :)

 

Το μηχάνημα μάλλον δεν έπαθε τίποτα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να ξαναπάρεις φτηνιάρικο converter(όχι οτι τα 'καλής μάρκας' δεν παθαίνουν τίποτα...), μάλιστα αν μπορείς πάρε και κανα ups...συμβάλλει στην μακροζωία κάθε ηλεκτρονικής συσκευής...ά!και κάτι τελευταίο:μακρυά απο καλοριφέρ-σόμπες κτλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το οutput του Μ/Σ που σου έδωσε ο μάστορας ήταν στα 60 Hz ?  :o

 

Γίνεται. Στην ουσία όμως δεν είναι απλός μετασχηματιστής (χρησιμοποίησα κι εγώ τον όρο χάριν συντομίας). Είναι ένα switching τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται. Στην ουσία όμως δεν είναι απλός μετασχηματιστής (χρησιμοποίησα κι εγώ τον όρο χάριν συντομίας). Είναι ένα switching τροφοδοτικό.

Mα,και το τροφοδοτικό σε τέτοια μηχανήματα που παίζουν με DC,Μ/Σ δεν είναι..? ???Δεν είναι ευθύ κι αντίστροφο? ???

Mε το "switching τροφοδοτικό" τί εννοούμε?

excuse me while i do the bugalloo :-*

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με λίγα λόγια, το switching τροφοδοτικό παίρνει το AC, το ανορθώνει/φιλτράρει για να φτιάξει DC το οποίο DC διοχετεύει μέσα από το πρωτεύον τύλιγμα ενός μετασχηματιστή σε υψηλές συχνότητεςμέσω ενός ημιαγωγού σε "διακοπτική" λειτουργία. Ενα τμήμα του κυκλώματος ελέγχει την έξοδο του μετασχηματιστή και αλλάζει το κλάσμα του χρόνου που ο παλμός (στο πρωτεύον) είναι on σε σχέση με την περίοδο (του υψίσυχνου διακόπτη) (hint: PWM) μέχρι η έξοδος να είναι η επιθυμητή. Αν έχεις μια σταθερή τάση αναφοράς τότε η έξοδος είναι DC. Αν έχεις ένα ημίτονο 60HZ (που μπορείς να το φτιάξεις με ένα εσωτερικό ταλαντωτάκι) τότε η έξοδος είναι 60Hz. Το στάδιο που τροφοδοτεί το πρωτεύον διαφοροποιείται αν επιθυμείς να βγάλεις εναλασσόμενο ρεύμα. Τότε χρειάζεται μια ημιαγώγιμη διάταξη που να μπορεί να τροφοδοτήσει κατάλληλα το πρωτεύον (π.χ. κάτι σαν push-pull).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου