Προς το περιεχόμενο

Πως λεγεται αυτό που...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη πραγματικα κρινεις εξ ιδιων τα αλλωτρια, δοκιμασε να παιξεις με εναν οποιονδηποτε υπεργκαζωμενο passive μαγνητη και να χρησημοποιησεις το βιμπρατο σε ενα καλο divebomb και αν στην επαναφορα δεν σου βγει μια σκατοφασαρια, ε τοτε ναι ολος ο κιθαριστικος κοσμος ειναι αδερφες.

 

πρεπει να δεις-ακουσεις των κιθαριστα απο freak kitchen...mattias eklundh λεγεται

δες κ σε video του τι divebomb Κανει κ δεν ακουγεται το παραμικρο

εξασκηση θελει

 

Τον ξερω τον κυριο (οχι προσωπικα βεβαια, σαν κιθαριστα εννοω).

1ον παιζει με σχεδον το μισο γκαζι απο αυτο που παιζω εγω

2ον παιζει με τοσο μεγαλο action που μετα βιας ακουγονται ακομη και οι νοτες που ΘΕΛΕΙ να ακουστουν, ποσο μαλιστα τυχον ηχοι απο χορδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

1ον παιζει με σχεδον το μισο γκαζι απο αυτο που παιζω εγω

2ον παιζει με τοσο μεγαλο action που μετα βιας ακουγονται ακομη και οι νοτες που ΘΕΛΕΙ να ακουστουν, ποσο μαλιστα τυχον ηχοι απο χορδες...

 

1ον παιζεις με πολυ γκαζι και το dumpener δεν θα σου κανει τπτ.το noise gate κατι θα κανει αλλα οχι κ πολλα (συμβουλη κοψε βρωμα.μονο λασπη προσφερει το παραπανω gain)

2ον μετα βιας ακουγονται οι νοτες που θελει να ακουστουν???...πλακα μας κανεις...Ο τυπας ειναι μεγαλος παιχτης κ το μεγαλο action το κανει επιτηδες για να εχει αρμονικες σε ολες τα ταστα. ( γιατι δεν ανεβαζεις κ εσυ το action απο το να κανεις ημιμετρα με noise gate και dumpener  :-\)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρκερο ακσιον ηδη και δεν ειπα οτι ο ανθρωπος δεν ξερει κιθαρα. Απλα οι νοτες του ακουγονται παρα πολυ φλατ λογω υπερβολικου ακσιον (το οποιο ειναι ενας απο τους λογους που ο τυπας δεν εχει το προβλημα που εχω και εγω). Εγω, οπως εξηγησα και σε πολλα ποστ προηγουμενως, εχω δοκιμασει ολες αυτες τις ιδεες χωρις καμια να με καλυπτει και αυτος ηταν ο λογος που ρωτησα για το dumpener. Επισης ειπα οτι χρησημοποιω τοσο γκαζι ωστε ο ηχος να ειναι διαυγης και να εχει οσο το δυνατον περισσοτερο βαθος (ο ενισχυτης ευτυχως προσφερεται ΚΑΙ για αρκετο γκαζι για τον ηχο που θελω ΚΑΙ για πολυ καλη διαυγεια-καθαροτητα) .

Conclusion: Οταν βαζω γκειτ μου χαλαει η αισθηση του ηχου (αυτο που παθαινει και ο Σπυρος)

                Αν ψηλωσω κι αλλο το ακσιον οι νοτες βγαινουν φλατ χωρις βαθος  και χωρις ιχνος μουσικοτητας (γουστα ειναι αυτα) βεβαια αυτο που θελω να πετυχω γινεται αλλα θυσιαζω την ποιοτητα του ηχου μου.

                Αν κοψω γκαζι ο ηχος γινεται πολυ φτωχωτερος και η διαφορα στην ευαισθησια του ενισχυτη απο ανεπιθυμητους ηχους ειναι πολυ μικρη

 

Να σημειωσω οτι το γκειτ που χρησημοποιησα ηταν απο μια τονλαμπ που εχω η οποια ειναι απιστευτο tonesucker αρα εκτος απο αυτα που μου κοβει ως γκειτ, μου χαλαει και τον ηχο. Σκεφτηκα την αγορα ενος καλου rack γκειτ αλλα με μια ματια που εριξα οι τιμες ηταν επιοικως απαγορευτικες- γι αυτο και υπεθεσα πως κατι σαν το dumpener  θα ηταν μια καλη λυση για να μην χαλασω στο ελαχιστο τον ηχο μου.

Εν πασει περιπτωσει, θα φτιαξω ενα νταμπενερ μονος μου αντιγραφοντας το κανονικο (δεν ειναι και κανενα τρελα σοφιστικε εργαλειο) γιατι ετσι και αλλιως ειναι πολυ ακριβο για αυτα που προσφερει και επιπλεον δεν θελω να κανω "τσαμπα μαγκα" το φρικιο που ακουει στο ονομα Michael Angelo. Το μονο που μενει ειναι να βρω τι ακριβως υλικο εχει ως dampening agent...

Παντως thnx για την βοηθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που μενει ειναι να βρω τι ακριβως υλικο εχει ως dampening agent...

Παντως thnx για την βοηθεια σας!

 

Ψαξε να το  βρεις σε κανενα μαγαζι, περιεργασου το, δες τα υλικα και προχωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατι τετοιο λεω να κανω αν και δεν νομιζω να το βρω καπου, εχω την εντυπωση οτι πρεπει να γινει παραγγελια απο το site του Michael Angelo και μαλλον δεν θα το εχουν μαγαζια.

Παντως δεν νομιζω να εχω προβλημα αφου ολο και καπου θα υπαρχει στο ιντερνετ πληροφορηση γι αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου