Προς το περιεχόμενο

Πως λεγεται αυτό που...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

delta66 ξαναλεω οτι θορυβος προκαλειται απο ενα σωρο αλλα πραγματα εκτος του tapping, αλλωστε εμενα δεν μου αρεσει να παιζω tapping στην κιθαρα..

Εκτος αυτου ειναι λιγο τραβηγμενο να λεμε οτι καποιος πηρε αυτο το dampener μονο για σοου αφου οπως φαινεται λιγοι γνωριζουν τι ειναι αρα και το τι κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

delta66 ξαναλεω οτι θορυβος προκαλειται απο ενα σωρο αλλα πραγματα εκτος του tapping' date=' αλλωστε εμενα δεν μου αρεσει να παιζω tapping στην κιθαρα..

Εκτος αυτου ειναι λιγο τραβηγμενο να λεμε οτι καποιος πηρε αυτο το dampener μονο για σοου αφου οπως φαινεται λιγοι γνωριζουν τι ειναι αρα και το τι κανει[/quote']

Αν δεν μπορει καποιος να κοντρολαρει την κιθαρα του χωρις το "μαραφετι"

και να μην ακογονται "διαφορα" σημαινει οτι

α) εχει προβλημα η κιθαρα.

β) εχει προβλημα ο κιθαριστας.

Συγνωμη για τον τονο μου αλλα πρεπει να τονισω οτι εχουμε γινει πολυ

"αδερφες" σημερα οι κιθαριστες.

Ψιλες χορδουλες, ταστιερα αεροδρομιο, active μαγνητες κλπ

και απο ηχο κουραμπιεδες.

Οι παλιοι κιθαριστες βλακες ηταν που επαιζαν με τα "καροτσια" (fender-gibson) με χορδες σαν μπαστουνια και ενυσχητες λαμπατους και 2-3 πεταλακια?

Οσο πιο πολλα μπλιμπλικια βαζουμε χαλαμε τον ηχο.

Κιθαρα παιζουμε εμεις οχι η κιθαρα εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνω και εγώ κακός και θα συμφωνήσω με τον δέλτα66. Κατι τέτοια τζιτζιφρίγκια που και καλα βοηθάνε, ή μονο για μούρη θεωρώ ότι είναι, ή για να καλύπτουν άλλες σημαντικότερες ελλείψεις.

Α, θυμήθηκα τώρα και ένα πραματάκι που είχε βγάλει η Ibanez που ήταν μια αντιολισθιτική καλτσα που την έβαζες στην άκρη του λεβιέ από το τρέμολο για καλύτερο grip για όταν έχεις ιδρώσει στη σκηνή, λέει... Η μήπως ήταν ολόκληρος λεβιές με αντιολισθητική άκρη, δε θυμάμαι ακριβώς...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ειστε λιγακι υπερβολικοι(delta66 και vrass).Δεν μπορουμε να ειμαστε και τοσο απολυτοι εφοσον δεν ξερουμε ποια ακριβως ειναι η χρηση αυτου του μαραφετιου.Αλλα και ουτε να μιλαμε με τετοιο τονο εχοντας βγαλει μονο δικα μας συμπερασματα.Τους βολεψε τους ανθρωπους και το δουλευουν.Τωρα για το κιθαριστες "αδερφες" τι να πω;Μαλλον θα πρεπει να ξαναρηξετε μια ματια σε ολα τα προηγουμενα λινκ.Μιλαμε για τερατα.

 

Αρχιζω να σκεφτομαι οτι το δικο μας "αντρικιο" παιξιμο(εμου συμπεριλαμβανομενου) ειναι μια φθηνη δικαιολογια για τις ωρες που ΔΕΝ αφιερωσαμε στη μελετη , προκειμενου να φτασουμε το "αδερφιστικο" επιπεδο των παραπανω!

 

Γιατι η μελετη τουλαχιστον σ'αυτους τους κυριους , φαινεται!

 

Ειναι τουλαχιστον αστειο να λεμε οτι κιθαριστες του επιπεδου του Godin δεν μπορουν να mutαρουν σωστα τις χορδες τους και χρησιμοποιουν το "κοκκαλακι" για να καλυψουν την τσαπατσουλια.

 

Να κι ενα λινκ του Christophe Godin που ξεσκιζεται στο slap χωρις τη βοηθεια του μαραφετιου.Απλα απιστευτη ακριβεια και αψογο mute!!!

 

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι αν δικαιολογηθουμε.

Λοιπον

 

α) τα "τερατα" παιρνουν χρηματα (διαφημηση) αν ο κοσμος αγοραζει τα μπλιμπλικακια αυτα. (στο σπιτι δεν νομιζω οτι το εχουν αναγκη)

β) Το "κιθαριστες αδερφες" πηγαινε γενικα στο νεο συστημα κιθαριστων "θελω να ξυπνησω αυριο το πρωι και να ειμαι γα..ω τους κιθαριστες"

Ακριβως αυτο λεω λοιπον αμα δεν βρεξεις κωλο δεν τρως ψαρι.

Παιξιμο λοιπον με τις ωρες και ακουστηρι.

γ) απο μελετη αλλο τιποτα. Αν τις ωρες που ημουνα με μια παλιοκιθαρα στα χερια καθομουνα σε κανα γραφιακι απο πισω (δημοσιος υπαλλ) θα'χα παρει συνταξη.

δ) το δικο μου "αδερφιστικο επιπεδο" μπορεις να το ακουσεις στο www μου.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ :

ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

(αμεσως η ευκολη λυση?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

delta66 ξαναλεω οτι θορυβος προκαλειται απο ενα σωρο αλλα πραγματα εκτος του tapping' date=' αλλωστε εμενα δεν μου αρεσει να παιζω tapping στην κιθαρα..

Εκτος αυτου ειναι λιγο τραβηγμενο να λεμε οτι καποιος πηρε αυτο το dampener μονο για σοου αφου οπως φαινεται λιγοι γνωριζουν τι ειναι αρα και το τι κανει[/quote']

Αν δεν μπορει καποιος να κοντρολαρει την κιθαρα του χωρις το "μαραφετι"

και να μην ακογονται "διαφορα" σημαινει οτι

α) εχει προβλημα η κιθαρα.

β) εχει προβλημα ο κιθαριστας.

Συγνωμη για τον τονο μου αλλα πρεπει να τονισω οτι εχουμε γινει πολυ

"αδερφες" σημερα οι κιθαριστες.

Ψιλες χορδουλες, ταστιερα αεροδρομιο, active μαγνητες κλπ

και απο ηχο κουραμπιεδες.

Οι παλιοι κιθαριστες βλακες ηταν που επαιζαν με τα "καροτσια" (fender-gibson) με χορδες σαν μπαστουνια και ενυσχητες λαμπατους και 2-3 πεταλακια?

Οσο πιο πολλα μπλιμπλικια βαζουμε χαλαμε τον ηχο.

Κιθαρα παιζουμε εμεις οχι η κιθαρα εμας.

 

Επειδη πραγματικα κρινεις εξ ιδιων τα αλλωτρια, δοκιμασε να παιξεις με εναν οποιονδηποτε υπεργκαζωμενο passive μαγνητη και να χρησημοποιησεις το βιμπρατο σε ενα καλο divebomb και αν στην επαναφορα δεν σου βγει μια σκατοφασαρια, ε τοτε ναι ολος ο κιθαριστικος κοσμος ειναι αδερφες.

Το θεμα αυτο ανοιξε με σκοπο να βρω τι διαολο ειναι αυτο το μαραφετι και να μαθω, και εγω και πολλοι αλλοι που μπορει να το διαβασουν το θεμα, τι κανει και πως λεγεται και στην τελικη ποσο αποτελεσματικο ειναι. Εκτοξευοντας προσβολες για καποιους που μπορει να παιζουν ενα μουσικο στυλ ,που στο κατω κατω δεν παιζεις εσυ συμφωνα με το www σου, ειναι α)ατοπο και β) υπερβολικα αγενες.

Δεν σε δικαιοδοτησε κανεις να κρινεις τις επιλογες των αλλων, αν εσυ θες να εισαι guitar hero που δεν θελει λογω ιδεολογιας (πιθανως) καμια βοηθεια πανω στην κιθαρα του, τοτε μαγκια σου και καλα κανεις. Υπαρχουν αλλοι που δεν παιζουν ουτε επαγγελματικα ουτε και ειναι perfectionists αλλα κοιτανε να κανουν την κ@υλα τους και να την κανουν οσο ευκολοτερα μπορουν για να γουσταρουν οσο καλυτερα μπορουν.

Και παλι επειδη δεν μπορεις να εισαι στο βρακι του καθενος και να ξερεις τι συμβαινει στην ζωη του, θα σου δωσω ενα παραδειγμα: Εγω λογω επαγγελματος λειπω για μεγαλα χρονικα διαστηματα και δεν μπορω να εχω κιθαρα μαζι μου (ειμαι ναυτικος) οποτε ΚΑΘΕ βοηθεια που μπορω να εχω στον λιγο χρονο που μου μενει αναμεσα στα μπαρκα μου πανω στο θεμα κιθαρα ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη.

Παντα φιλικα ετσι, απλα σου εξηγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα φιλικα και με μια αρκετα μεγαλη διαθεση χιουμορ απαντησα και ξαναπαντω για τελευταια φορα.

Επειδη πραγματικα κρινεις εξ ιδιων τα αλλωτρια' date=' δοκιμασε να παιξεις με εναν

οποιονδηποτε υπεργκαζωμενο passive μαγνητη και να χρησημοποιησεις το

βιμπρατο σε ενα καλο divebomb και αν στην επαναφορα δεν σου βγει μια

σκατοφασαρια, ε τοτε ναι ολος ο κιθαριστικος κοσμος ειναι αδερφες.[/quote']

 

Ενα "divebomb" με εναν "υπεργκαζωμενο passive μαγνητη" δεν ειναι λογος να εχεις προβλημα θορυβου.

σχολιο1 εκτος και αν ειναι single coil οποτε παμε αλλου.

σχολιο2 δοκιμασες καποιο "ελαφρο" gate?

 

Εκτοξευοντας προσβολες για καποιους που μπορει να παιζουν ενα μουσικο

στυλ ' date='που στο κατω κατω δεν παιζεις εσυ συμφωνα με το www σου, ειναι

α)ατοπο και β) υπερβολικα αγενες.[/quote']

Συγνωμη αν προσεβαλα καποιον. Ολο το προηγουμενο μου ποστ ηταν σε μια χιουμοριστικη και σατυρικη διαθεση.

Στο WWW μαλλον δεν ακουσες μεσα σε ολα το SATCH BOOGIE που εχει απο ολα τα "καλα" και το παιζω με "υπεργκαζωμενο passive μαγνητη".

ακουγεται με θορυβο?

(στη μεση εχει και μια τεραστια "γεφυρα" με tapping).

 

 

Για τα υπολοιπα σχολια σου, απαντω οτι ηθελα απλως να βοηθησω, παντα με χιουμορ, και να σου επιστησω την προσοχη στο παιξιμο και οχι στα Merchandise που σημαντικο σκοπο εχουν τα εσοδα και οχι τοσο τη βοηθεια στους αρχαριους.

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΞΕΙΣ ΚΟΛΟ ΨΑΡΙ ΔΕΝ ΤΡΩΣ.

 

Φιλικα Σπυρος.

 

υ.γ. σου ευχομαι να βρεις λυση στο προβλημα του θορυβου συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ρε συ Delta μαλλον σε παρεξηγησα λιγο.

Η αληθεια ειναι οτι εχω δοκιμασει gate και μου χαλασε την αμεσοτητα του ηχου μου οποτε δεν μου εκανε σαν λυση.

Εγω παιζω συνηθως με Sd Invader σε κεφαλη Framus cobra με οσα εχει σχεδον (φυσικα μεχρι εκει που δεν μπουκωνει) οποτε φαντασου για ποσο γκαζι και ποση ευαισθησια μιλαμε στην παραμικρη ταλαντωση της χορδης. δεν το ηθελα το μαραφετι ουτε για ταππινγκ ουτε για τιποτα τετοια, απλα οταν χρησημοποιω τρεμολο μου βγαινει ηχος απολες τις χορδες, οποτε και φανταστηκα οτι το νταμπερ θα φρεναρει λιγο τις χορδες. Αν υπαρχει πιο "τιμια" λυση δεν εχω προβλημα να την ακουσω και να την δεχτω αλλα αυτο ειναι ενα προβλημα που δεν εγκειται σε ελλειψεις τεχνικης.

Σωστη η λυση του gate και στο κατω κατω δουλευε αλλα οπως σου ειπα μου χαλαγε την αισθηση οποτε και στραφηκα στο νταμπενερ. Γι'αυτο και σου λεω πως δεν μπορεις να μου λες οτι φταιω εγω που μου βγαζουν ηχο οι ταλαντευομενες χορδες πχ στο σηκωμα του τρεμολου, ειναι απλα δεδομενο οτι παντα θα γινεται οτι τεχνικη και να εχω, που οσο να ειναι δεν ειμαι και κανενας χθεσινος, ξερω τι μου γινεται στο θεμα κιθαρα, δεν ειμαι ο Βαϊ αλλα δοξα τω Θεω δεν ειμαι και κανας καινουργιος

 

Thnx anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ.

Καταλαβα.

Πολυ γκαζι.

Οταν ειπα για gate "ελαφρυ" εννουσα κατι που να μη κοβει πολυ, ή να ειναι κατι σαν expander (ετσι το ελεγαν τουλαχιστον σε ενα art που εχω) ειναι ενα σταδιο πριν το gate και εχει smooth ανοιγμα και κλεισιμο.

Αν και εγω τα σιχαινομαι αυτα γιατι οπως και να εχει κατι "κοβει" και εγω δεν θελω να χανω τιποτα. Αλλα στα χοντρα γκαζια συμβιβαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πραγματικα κρινεις εξ ιδιων τα αλλωτρια, δοκιμασε να παιξεις με εναν οποιονδηποτε υπεργκαζωμενο passive μαγνητη και να χρησημοποιησεις το βιμπρατο σε ενα καλο divebomb και αν στην επαναφορα δεν σου βγει μια σκατοφασαρια, ε τοτε ναι ολος ο κιθαριστικος κοσμος ειναι αδερφες.

 

πρεπει να δεις-ακουσεις των κιθαριστα απο freak kitchen...mattias eklundh λεγεται

δες κ σε video του τι divebomb Κανει κ δεν ακουγεται το παραμικρο

εξασκηση θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου