Προς το περιεχόμενο

G5+Cubase SX


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε dither αυτό που ξέρω εγώ απο την μικρή 4χρονη πείρα μου είναι ότι

όλες οι μεγάλες διαφημιστικές εταιρίες και τα τυπογραφεία έχουν mac.

έχουν φυσικά και pc αλλα για άλλους λόγους. Ποτέ δεν έχω ακούσει γραφίστα να προτιμά pc.

 

Πρόσφατα έπρεπε να στείλω κάτι αρχεία σε 30 μεγάλες χώρες σε όλο τον κόσμο και όλες μου ζήτησαν illustrator αρχεία που να ανοίγουν σε mac.

Επίσης απο συναδέλφους που σπούδασαν και δούλεψαν στο εξωτερικό τους λέω για pc και γελάνε. Έγω δούλεψα ένα χρόνο με mac και τα 3 τελευταία δουλεύω με pc. Απ'ότι θυμάμαι τότε τα mac τρώγαν κολλήματα όπως ακριβώς και τα pc. Για τα καινούργια G5 όμως δεν ξέρω....πάντως

τώρα με τα pc αυτό που βλέπω είναι ότι οι τεχνικοί που συνεργαζόμαστε

θα πρέπει να έχουν τρελαθεί στο χρήμα αφού όλο μας τα φτιάχνουν

(είναι και καινούργια) και όλο χαλάνε.(αν και σε αυτό πρέπει να φταίμε και εμείς αφού τα έχουμε διαλύσει τα κακόμοιρα τα μηχανήματα) :wink:

 

Προσωπικά δεν έχω κατασταλάξει σε μια άποψη απλά σας λέω τι μου συμβαίνει και τι βλέπω.

 

Όσο για το αν θα αγόραζα το G5 μόνο και μόνο επειδή είναι ωραίο και τακτοποιημένο λέω πως όχι αλλά η άποψη μου είναι ότι στο θέμα αισθητικής και design απλά δεν παίζεται!! δεν συγκρίνεται με κανένα pc καμιάς εταιρίας και αυτό έχει μια κάποια βαρύτητα για κάποιους.

 

Πάντως βλέπω μια έντονη επιθετική διάθεση προς τα mac και λόγο αυτού δεν ξέρω κατα πόσο μιλάτε αντικειμενικά...εγώ δεν τα υποστηρίζω απλά θέλω μέσω της κουβέντας μας να βγάλω ενδεικτικά κάποια συμπεράσματα. Το ότι η ανωτερότητα των mac είναι "μακρινό παρελθόν" σαν δήλωση δεν μου λέει τίποτα. Οι συκρίσεις σε επιδόσεις που έχω διαβάσει του G5 - pc dual Xeon και τα λοιπά είναι κάτι πιο απτό για μένα.

 

Πάντως θα συμφωνήσω με τον akisd28. Αυτό που βολεύει καλύτερα είναι

και η καλύτερη λύση. Δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμα. Θα πρέπει να μιλήσω και με mac users πρίν αποφασίσω.

[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι συκρίσεις σε επιδόσεις που έχω διαβάσει του G5 - pc dual Xeon και τα λοιπά είναι κάτι πιο απτό για μένα.

 

Πολύ σωστά. Πάντως, το Dual G5 θα πρέπει να το συγκρίνεις μάλλον με Dual Opteron, καθώς είναι και τα 2 64-bit - ο Xeon είναι 32-bit.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ikon, πάντως υπάρχει και άλλη λύση :D :

 

α) Φτιάχνεις ένα pc ακριβώς όπως το θέλεις.

β) Με φωνάζεις και σου τακτοποιώ το εσωτερικό (κούκλα θα στο κάνω)

γ) Μου δίνεις τη διαφορά των χρημάτων που θα έδινες αν είχες πάρει Mac

δ) Πάμε μαζί για μπύρες να φάμε τα λεφτά που μου έδωσες

ε) Με το υπόλοιπο πάω μία βδομάδα διακοπές

 

Είσαι μέσα;

 

Υ.Γ. (Εννοείται ότι κάνω πλάκα. Δεν θα πάμε για μπύρες, για σαμπάνιες θα πάμε) :D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που τα Mac θεωρούνται ανώτερα δεν έχει να κάνει με το hardware, αλλά καθαρά με το λειτουργικό σύστημα. Βλέπετε, ο θείος Bill στόχευσε στο ευρύ κοινό και προσπάθησε (και επέβαλε) να φτιάξει λειτουργικά που θα κάνουν όσο το δυνατό περισσότερα πράγματα αυτόματα, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί το pc ο καθένας. Αυτό βέβαια είχε και τις επιπτώσεις του σε ό,τι αφορά θέματα σταθερότητας και κατανάλωσης πόρων του συστήματος (θυμίζω την παράφραση του "plug 'n play" σε "plug 'n pray" για τα win 95...). Έτσι, για να κάνει την ίδια δουλειά που ένα pc χρειαζόταν πχ P4 2 GHz με 512 RAM, ένα Mac ήθελε σχεδόν τα μισά, μόνο και μόνο λόγω καλύτερης εκμετάλλευσης του υλικού από το λειτουργικό (που είναι UNIX-οειδές). Έτσι, αρχισε και η intel να ανεβάζει αλόγιστα τα ρολόγια των επεξεργαστών, αφήνοντας πίσω την βελτίωση της αρχιτεκτονικής (γι'αυτό η AMD πετυχαίνει πλέον καλύτερες επιδόσεις με μικρότερες συχνότητες). Ο λόγος που τα pc δεν είναι πλέον ο φτωχός συγγενής των Mac -αναφορικά με εξειδικευμένες εργασίες, εξηγούμαι- είναι γιατί τα windows έχουν "σοβαρευτεί" αρκετά, από τα win 2000 και μετά. Στο θέμα hardware εδώ και καιρό δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν. Αν υπήρχαν εκδόσεις των μουσικών προγραμμάτων που αναφερόμαστε για linux (επίσης UNIX-οειδές), πιστεύω δεν θα υπήρχε δίλλημα. Αλλά ποιος θα ασχοληθεί με άλλο λειτουργικό για pc, όταν το 90-φεύγα τοις εκατό των Pc users τρέχει Gates? :) Και επειδή παραέχω φλυαρίσει :oops: , τελειώνω και λέω ότι γνώμη μου είναι πως αυτό που θα αγοράσεις να έχει κριτήριο τις επαγγελματικές σου ανάγκες (τα mac δεν είναι και τόσο άσχημα όσο παρουσιάζονται στο thread) και όχι το cubase ή το logic. Εξάλλου τα μουσικά software έχουν εξελιχθεί τόσο που θα μείνεις ικανοποιημένος σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, πόσο μάλλον αν δεν κάνεις επαγγελματική τους χρήση (αν κατάλαβα καλά). Πάντως το ζήτημα τις περιορισμένης αναβαθμισιμότητας των mac αλλά και το ότι είναι μια "κλειστή κοινωνία" είναι ένα θέμα... Εγώ, όσο και αν δεν ξετρελαίνομαι με τα windows, τα χρησιμοποιώ σε πολύ μεγάλο βαθμό. Είναι σημαντικό να είσαι world - compatible...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε icon , αν ξαναδιαβάσεις το post μου θα δεις ότι τοποθετήθηκα πολύ συγκεκριμένα και αναφέρθηκα στους γραφίστες που γνωρίζουν από hardware.

Οι υπόλοιποι είναι εύκολα κατευθυνόμενοι σύμφωνα με τις πληροφορίες που θα πάρουν από διαφημίσεις και από το ράδιο αρβύλα. Ο κλάδος σας όπως και ο δικός μας (ηχολήπτες) ειδικά στην Ελλάδα ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό για την παραπληροφόρηση που υπάρχει σχετικά με την υποτιθέμενη ανωτερότητα του mac.

 

τώρα με τα pc αυτό που βλέπω είναι ότι οι τεχνικοί που συνεργαζόμαστε

θα πρέπει να έχουν τρελαθεί στο χρήμα αφού όλο μας τα φτιάχνουν

(είναι και καινούργια) και όλο χαλάνε.

 

Πλέον η τεχνολογία του hardware ενός apple είναι κατά μεγάλο βαθμό δανεισμένη από την πλατφόρμα του PC ' date=' βλέπε ΑΤΑ , PCI, AGP , DIMM κλπ άρα αυτό που λες περί προβληματικών pc στη δουλειά σου μάλλον αφορά τον συγκεκριμένο προμηθευτή σας και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γενικευτεί.

 

Ναι έχεις δίκιο αλλά δέν έχω δει συγκρίσεις με amd (ακόμα τουλάχιστον).

 

Και ίσως να μην δεις , γιατί η apple συγκρίνει στις διαφημίσεις της τους διπλούς G5 με Intel ... η λέξη AMD ειναι σαν να μην υπάρχει , αυτό θα έπρεπε να σε υποψιάζει τουλάχιστον.

 

@ apos

Πράγματι συμφωνώ με αυτά που λες φίλε apos. Σαν ιδανικό συνδυασμό - στο μέλλον - θα προτιμούσα μια ευέλικτη πλατφόρμα pc με λειτουργικό apple ή με κάποια διανομή linux. Αλλά αν είχα να διαλέξω ΤΩΡΑ ανάμεσα στην υπάρχουσα τεχνολογία , θα επέλεγα pc με windows γιατί τα υπέρ είναι πολύ περισσότερα από τα κατά οποιασδήποτε άλλης πλατφόρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε icon ' date=' αν ξαναδιαβάσεις το post μου θα δεις ότι τοποθετήθηκα πολύ συγκεκριμένα και αναφέρθηκα στους [u']γραφίστες που γνωρίζουν από hardware[/u].

 

Το περίμενα ότι θα μου το πείς αυτό.... :wink:

Ναι όντως οι γραφίστες δεν είναι και τεχνικοί αλλά φαντάζομαι ότι όλοι

μιλάνε εκ πείρας (όπως και οι δικοί σου φαντάζομαι).

 

άρα αυτό που λες περί προβληματικών pc στη δουλειά σου μάλλον αφορά τον συγκεκριμένο προμηθευτή σας και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γενικευτεί.

 

Τα pc που έχουμε είναι όλα καινούργια IBM intellistation pro με 1024 μνήμη και windows xp sp2 και φυσικά όλα τα προγράμματα original.

προβλήματα έχουμε συνεχώς αλλά πραγματικά δεν μπορώ να σου

πω την πραγματική αιτία....μόνο εικασίες... δεν είμαι τεχνικός...

 

Εγώ σπίτι έχω ενα amd 64 3500 με 1024 μνήμη με W.D raptor (10.000) σκληρό + άλλον ένα 160άρη και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ θόρυβος... :evil: οπότε δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου, ότι τα pc δηλαδή τρέχουν μια χαρά.. κουβέντα κάνουμε εδώ.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, οι macintoσάδες έχετε πλάκα... που και που τη ρίχνετε τη χειροβομβίδα σας για να σπεύσουμε εμείς οι πορωμένοι και να σας (ξάνα)πούμε αυτό που ξέρετε ήδη πολύ καλά: ότι τα mac είναι πεταμένα λεφτά! Εσύ βρε ikon γιατί πήρες ibm για το προσωπικό στην επιχείρησή σου; Είχαν έλλειψη στοκ στη Rainbow; Γιατί πήρες AMD για το σπίτι;

 

Λες κάπου ότι αν είχες λεφτά θα μας έπαιρνες από ένα G5. Τι θα πεις δηλαδή αν εγώ σου αντιτείνω ότι μετά θα το πούλαγα και θα έπαιρνα πιο χρήσιμα πράγματα;

 

Μην με παρεξηγείς, δεν είμαι εχθρικός, αντίθετα είμαι υπέρ της πλάκας (άλλωστε εσύ πληρώνεις :)). Αλλά φοβάμαι φίλε μου ότι ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο. Πάρε ένα κανονικό καλό pc, βάλε και ένα αθόρυβο ανεμιστήρα για τον επεξεργαστή και το τροφοδοτικό (συνολικό κόστος 150 ευρώ στην απολύτως χειρότερη περίπτωση) και άσε τα μήλα στους μανάβηδες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι macintοσάς ρε παιδιά...απλά σας λέω ότι με έχει επηρεάσει πολύ το όλο στύλ των mac και ψήνομαι να πάρω...

Στην επιχείρηση είμαι υπάλληλος και στο σπίτι συνήθως άφραγκος.. :(

οπότε καταλαβαίνεις..

πάντως μην με αντιμετωπίζετε σαν υπερασπιστή των mac αλλα σαν καταναλωτικό θύμα... :x είμαι αδύναμος χαρακτήρας τι να κάνω.. :(

 

Ρε σεις πάντως άμα πάρω ποτέ G5 και είναι όντως "τέρας" θα ξεκινήσω μεγάλη μάχη στο noiz!! xεχε :evil: θα φάμε τα μουστάκια μας!

έτσι για το ενδιαφέρον του πράγματος. :wink:

Πάντως έχει πλάκα όλη αυτή η φιλολογία, αυτή η κόντρα είναι πια "κλασική".

 

Πάω να χαζέψω καμια βιτρίνα να ξεχάσω τα προβλήματά μου...

μπορεί να περάσω και απο κανένα μανάβικο... :wink:

 

¶ντε γειά! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου