Προς το περιεχόμενο

G5+Cubase SX


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω καταλάβει ακόμα ποτέ ανέβηκαν οι τόνοι και που υπάρχει επιλεκτική μνήμη;

 

Φίλε αίολε τους τόνους τους ανέβασες όταν άρχισες να κάνεις αυθαίρετες δηλώσεις όπως η παρακάτω φράση που εκφράζεις την προσωπική σου άποψη χωρίς να υπάρχει επαρκής τεκμηρίωση. Το κείμενό σου αν ληφθεί σοβαρά υπόψη ως έγκυρο από ένα υποψήφιο αγοραστή υπολογιστή ' date=' έμμεσως πλην σαφώς τον προτρέπει να μην αγοράσει PC γιατί κατά τα λεγόμενα σου η πλατφόρμα Wintel θα αργήσει 2 χρόνια να δει 64 bit.

Μπορείς σε παρακαλώ να μας παραθέσεις τις πηγές που άντλησες αυτές τις πληροφορίες γιατί εγώ νόμιζα ότι αφού έχουν βγει ήδη τα Win ΧP 64 RC1 (release candidate) μετά την RC2 θα έχουμε περίπου κατά το Μάρτιο τα Win XP 64 σαν τελικό προϊόν. Επίσης είσαι σίγουρος ότι η Intel δεν θα έχει έτοιμους 64 μπιτους επεξεργαστές μέχρι to Μάρτιο ?

 

Nearing Completion : Windows XP Professional x64 Edition RC1

 

Να συνυπολογισουμε σε ολα αυτα οτι απο την Microsoft θα δουμε 64 bit τουλαχιστον μετα απο 2 χρονια. Η μεγαλη εκρηξη των windows των τελευταιων χρονων ειναι πλεον σε καμψη. H intel αδυνατει να βγαλει επεξεργαστη στα 64 bit και η microsoft την περιμενει' date=' μεγαλα κολπα!!![/quote']

 

 

Η φράση επιλεκτική μνήμη αναφέρεται στο ότι συγκρίνεις το G5 με υπολογιστή με επεξεργαστή Intel και δεν αναφέρεις την AMD. Εφόσον γνωρίζεις τόσο καλά από hardware για να προτείνεις κάτι επίσημα στους αναγνώστες του thread , δεν νομίζεις ότι θα ήταν αντικειμενικότερο να αναφέρεις όλες οι πιθανές εναλλακτικές επιλογές ?

 

Αν δεν κανω λάθος επισης' date=' εγω μιλησα για ηχητικο αποτέλεσμα και οχι για επιδόσεις ( βλεπε benchmarks) [/quote']

 

Δεν μίλησες μόνο για ηχητικό αποτέλεσμα.. Σου υπενθυμίζω τη φράση σου που μας προκαλείς για στησίματα υπολογιστών ... Αντίθετα εγώ έχω μάθει να μιλάω με επιχειρήματα και γι αυτό παράθεσα και τα benchmarks (τα οποία δεν σχολίασες) που δείχνουν ότι οι εργοστασιακές μετρήσεις της apple είναι αρκετά αισιόδοξες ...

 

Θα προκαλουσα εδω την παρεα να στησουμε ενα αντιστοιχο PC me ton G5.

Να ειναι δηλ 64 bit ' date=' 2 τελευταιας έκδοσης επεξεργαστες , να δεχεται 8GB ram, να εχει υγρη ψυξη με 6 αθορυβους ανεμιστηρες και 160 GB SATA. Κοστος 3000 ευρω[/quote']

 

Οφειλα λοιπον να πω την γνωμη μου στον Icon σχετικά με G5 ' date=' cubaseSX και Logic. Γνωμη η οποια προέρχεται απο τ’ αυτιά τα δικα μου και οσων συνεργαστηκαν σε αυτές τις δοκιμές. Δηλαδή δυο μεγαλα studio ηχογραφησεων και ενα studio mastering, ενοειται βεβαια και ο δικός μου χώρος στον οποιο εχω ριξει αρκετά εκατομμυρια – βλεπετε σχολιαστηκε και αυτό- και μιας και ζητηθηκε να εχουμε διαπιστευτήρια τις δουλειες μας για να δουνε καποιοι αν αξιζουν οπως ειπαν τα εκατομμυρια που ριξαμε, προσωπικά εγω ειμαι στην διαθεσή σας να στειλω με ΠΜ[/quote']

 

Καταρχάς θα ήθελα να σου πω ότι είμαι κι εγώ χρήστης Logic και η άποψη που έχω διαμορφώσει για το προϊόν είναι από προσωπική εμπειρία αρκετών ετών. Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ τα προϊόντα της emagic από το 86 που ονομαζόταν C-Lab Creator και μετά Notator και ποτέ δεν ήμουν φιλικά προσκείμενος του cubase. Απλά λόγο της δουλειάς μου είναι χρήσιμο να γνωρίζω όσο δυνατόν περισσότερα προγράμματα.

Εξάλλου κι εγώ πρότεινα στον icon να πάρει logic στη περίπτωση που επέλεγε mac , αλλά ποτέ δεν θα του πρότεινα να πάρει mac επειδή το logic δεν υπάρχει πια στο PC. Και έκανα την πρόταση αυτή όχι μόνο για τον ήχο του , αλλά και για το performance optimization που έχει ειδικά για mac.

Παλαιότερα μέχρι το Cubase SX 1 το Logic ήταν μακράν η καλύτερη επιλογή. Αν το Logic εξακολουθούσε να υπάρχει και στις δυο πλατφόρμες θα εξακολουθούσε να είναι το κορυφαίο προϊόν. Εφόσον όμως υπάρχει μόνο σε mac και μετά την έλευση του cubase SX 2 το οποίο έχει πλέον αξιοπρεπή ήχο , σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα σε ένα χρήστη να χρεωθεί ένα εκατομμύριο για mac συν το κόστος του προγράμματος για να έχει ελαφρώς καλύτερο ήχο τη στιγμή που δεν είναι επαγγελματίας ηχολήπτης. Επίσης για όσους δεν θέλουν το Cubase και τις ευκολίες του , υπάρχουν και τα Nuendo , Sonar και Samplitude τα οποία θεωρούνται κατά γενική ομολογία αξιοπρεπέστατα ηχητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που λένε ότι τα mac έχουν σταθερή λειτουργία

(σταθερότερη απο τα pc) λόγω ομοιογένειας των υλικών

που τα αποτελούν δεν ισχύει?

Όχι, αρκεί να ξέρεις τι επιλέγεις. Επιπλέον, μην ξεχνάμε τις προβληματικές εκδόσεις G5 στο πρόσφατο παρελθόν...

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον όμως υπάρχει μόνο σε mac και μετά την έλευση του cubase SX 2 το οποίο έχει πλέον αξιοπρεπή ήχο ' date=' σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα σε ένα χρήστη να χρεωθεί ένα εκατομμύριο για mac συν το κόστος του προγράμματος για να έχει ελαφρώς καλύτερο ήχο τη στιγμή που δεν είναι επαγγελματίας ηχολήπτης. Επίσης για όσους δεν θέλουν το Cubase και τις ευκολίες του , υπάρχουν και τα Nuendo , Sonar και Samplitude τα οποία θεωρούνται κατά γενική ομολογία αξιοπρεπέστατα ηχητικά.[/quote']

Χρησιμοποιώ PC και γι'αυτό δε μπορώ να κανω Α/Β μεταξύ Nuendo/Logic (BTW, το Nuendo έχει το ίδιο audio engine με το SX), σύγκρινα, όμως, (όχι εκτεταμένα) το Nuendo με το Samplitude και μου φαίνεται πως το Samplitude "χρωματίζει". Γενικότερα, πάντως, νομίζω πως αυτά τα sequencers έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο όπου, όπως λες κι εσύ, έχουν όλα αξιοπρεπή ήχο. Δε νομίζω ότι έιναι τυχαίο πως άνθρωποι σαν τον Bob Clearmountain χρησιμοποιούν και Nuendo.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Hi Ikon,

Δεν ξερω αν παρακουλουθεις αυτο το τοπικ. Mαλλον τωρα θα εχεις κανει την αγορα σου....αλλα να πω οτι με το Mac θα μπορεις να εχεις και ολα τα καινουργια versions που θα βγαινουν αφου δεν βγαινουν πια για PC...και αν μια μερα πας για ProTools θα βρεις οτι πολλα απο τα κορυφαια επαγγελματικα και μη plug-ins κλπ υπαρχουν μονο για Mac. Eιναι γεγονος οτι το Mac δεν συγκρινετε με το PC οσο αφορα music, graphics και video και τωρα με το G5 you get the most bang for your money. Aν ο χορος σου ειναι music και graphics σιγουρα θα πρεπει να εκμεταλευτεις οσα προσφερει η Apple.

Δεν μπορει ολοι ο κορυφαιοι επαγγαλματιες στο χορο του music, graphics και video να μην εχουν ερευνησει ολα τις λυσεις για να κανουν την δουλεια τους..και δεν ειναι τυχαιο οτι δουλευουν με Macs.

 

Tρεχω Protools 6.7 σε Dual G5 στα 2000Ghz που πηρα used για 2300 ευρω και ειναι σταθερο και τρελα powerful....very powerful...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"με το Mac θα μπορεις να εχεις και ολα τα καινουργια versions που θα βγαινουν αφου δεν βγαινουν πια για PC"

 

ooops..... I meant τα καινουργια versions του Logic :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι γεγονος οτι το Mac δεν συγκρινετε με το PC οσο αφορα music, graphics και video και τωρα με το G5 you get the most bang for your money.

Μπορείς να μας το τεκμηριώσεις αυτό συγκρίνοντας το G5 με ένα αντίστοιχης τεχνολογίας pc ? (Το οποίο υπόψη είναι σαφώς φτηνότερο)

 

 

Δεν μπορει ολοι ο κορυφαιοι επαγγαλματιες στο χορο του music, graphics και video να μην εχουν ερευνησει ολα τις λυσεις για να κανουν την δουλεια τους..και δεν ειναι τυχαιο οτι δουλευουν με Macs.

 

Όλοι ???? Τους ξέρεις όλους ? Και έχουν όλοι mac ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι Dither δεν τους ξερω ολους....ουτε ξερω γιατι σε ενα topic που καποιος ρωτισε κατι σχετικα με το Mac που εχει ηδη αποφασισει να αγορασει εγινε topic PC users εναντιον Macs.

Θα πω παντως πως εχω δουλεψει σε πολλα studios οπως Normandy sound, A&M Studios L.A., Master Sound N.Y., Electric Lady NY, RPM NY, και σε πολλα αλλα...και προσφατα στο Sierra και Power εδω στην Eλλαδα....και ολα δουλευουν Macs.....coincidence?....maybe ;-)

Also....εχω κανει πολλες εξωτερικες δουλεις για διαφορα στουντιος και ποτε δεν μου ζητησαν αρχειο για PC...absolutely ποτε.

also.....τα benchmarks για similarly priced Macs & PC's are indisputable.

Is it really news and/or surprise to you οτι το Mac ειναι the computer of choice for creative professionals?

Mπορει να ημουν υπερβολικος....αλλα ας μην κοροιδευομαστε οτι τα PC κανουν για κατι παραπανω απο κανα λογιστικο η ταξιδιοτικο γραφειο....ok, ok....παλι υπερβολικος :-)

 

anyway man...I'm glad you're happy with your PC....ευγε.....i was just answering the guys question.

I'm outta here.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi Ikon' date='

Δεν ξερω αν παρακουλουθεις αυτο το τοπικ. Mαλλον τωρα θα εχεις κανει την αγορα σου....[/quote']

 

Γειά :wink:

 

Μπα... χάλασα τα λεφτά του mac και πήρα πιάνο :roll:

Το βασικότερό μου πρόβλημα με το mac είναι ότι δεν θέλω

να φύγω απο το cubase...προς το παρόν θα μείνω με το pc μου

αφού είναι καινούργιο και στο μέλλον θα δω τι θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάλασα τα λεφτά του mac και πήρα πιάνο

 

:D :D :D

nice,

το μόνο σίγουρο είναι οτι δε θα χρειαστεί να το αναβαθμίσεις μετά απο 3-4 χρόνια, :wink: lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι Dither δεν τους ξερω ολους....ουτε ξερω γιατι σε ενα topic που καποιος ρωτισε κατι σχετικα με το Mac που εχει ηδη αποφασισει να αγορασει εγινε topic PC users εναντιον Macs.

Γιατί κάποιοι χρήστες mac όπως εσύ (ευτυχώς όχι όλοι) προσπαθούν συστηματικά να περάσουν τις απόψεις τους ως ορθές χωρίς τελικά να μπορούν να αποδείξουν αυτά που λένε.

 

Θα πω παντως πως εχω δουλεψει σε πολλα studios οπως Normandy sound, A&M Studios L.A., Master Sound N.Y., Electric Lady NY, RPM NY, και σε πολλα αλλα...και προσφατα στο Sierra και Power εδω στην Eλλαδα....και ολα δουλευουν Macs.....coincidence?....maybe

Also....εχω κανει πολλες εξωτερικες δουλεις για διαφορα στουντιος και ποτε δεν μου ζητησαν αρχειο για PC...absolutely ποτε.

Ακόμα και αν δεχτούμε αυτά που λες ως σωστά , (ότι πολλοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν mac) … Επειδή κάτι το υποστηρίζουν πολλοί είναι απαραίτητα σωστό ή ιδανικό ? Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να συμπεράνουμε ότι , η Λάμψη είναι το καλύτερο σήριαλ ,το fame Story η πιο ενδιαφέρουσα εκπομπή ,τα λαϊκά η πιο ωραία μουσική και ο Bush ο ιδανικότερος άνθρωπος για τη θέση του προέδρου των ΗΠΑ.

 

also.....τα benchmarks για similarly priced Macs & PC's are indisputable

Είναι όντως , αλλά υπέρ των PC's , εμείς έχουμε παρουσιάσει αρκετά τέτοια ,μπορείς εσύ να μας δείξεις μερικά (εκτός των benchmarks της Apple) που να εμφανίζουν το mac ως το γρηγορότερο μηχάνημα ?

 

Mπορει να ημουν υπερβολικος....αλλα ας μην κοροιδευομαστε οτι τα PC κανουν για κατι παραπανω απο κανα λογιστικο η ταξιδιοτικο γραφειο....ok, ok....παλι υπερβολικος

Μετά από τέτοιες δηλώσεις περιμένεις να σε πάρουμε στα σοβαρά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου