Προς το περιεχόμενο

G5+Cubase SX


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τον κόσμο του noiz.

Για κάποιους προσωπικούς λόγους έχω αποφασίσει

να αγοράσω ένα g5.

 

Το πρόβλημά μου είναι το sequencer software.

Αν και δουλεύω εδώ και καιρό με το cubase σκέφτηκα

ότι θα πρέπει να παώ σε logic.

 

Σήμερα κιόλας αγόρασα ένα βιβλίο του logic και προσπάθησα

να του ρίξω μια ματιά...Το logic που έχω είναι το 5.5 για pc.

 

Το αποτέλεσμα ήταν να κλαίω τα 35 ευρώ για το βιβλίο.:evil:

Δεν μπόρεσα να καταλάβω τίποτα, μου φάνηκε πολύ δύσκολο, 8O

το βιβλίο ήταν κακογραμμένο σε αστείο βαθμό και το interface κακάσχημο.. :( προσωπική άποψη όλα αυτά για να μην παρεξηγηθούμε. :wink:

 

Ίσως αν είχα υπομονή αργότερα να μου ανοιγόταν ο θαυμαστός κόσμος του logic που όλοι λένε. Τέλος πάντων το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να δουλέψω με το logic. :(

 

Και ερχόμαστε στο ζητούμενο....αν χρησημοποιώ cubase με το g5

θα είμαι παράλογος? θα είναι μια σχέση χωρίς μέλλον? :cry:

θα θεωρούμαι γραφικός? 8) αιθεροβάμων? :roll:

 

Το SX3 δεν υποτίθεται οτι είναι 64μπιτο? δεν θα παίζει μια χαρά με το g5?

ας μου πεί ένας χριστιανός οτι δεν θα σκάσω τζαμπα τόσα λέφτα!! :cry:

 

Αυτά που λέτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά, πολλοί λένε Cubase=PC, αλλά το καλύτερο που έχει να κάνεις είναι να επισκεφτείς το www.cubase.net και να ρωτήσεις τους χρήστες Mac.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να επιμεινεις στο Logic. Και εγω που "ψαχνομαι" στην ιδια κατευθυνση με σενα ασχοληθηκα με το Logic 551 για PC και σε 2 εβδομαδες το ειχα ψιλοκαταφερει. Ειναι μεχρι να καταλαβεις την λογική του η οποία πιστεψέ με ειναι πιο λειτουργικη και πια απλη απο αυτή του Cubase

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Εάν ξέρεις καλά ένα περιβάλλον που σε βολεύει, είναι σαν το σπίτι σου, με τα στραβά και τα καλά του.

Το Cubase είναι κορυφαίο επαγγελματικό εργαλείο με ανταγωνιστές που κάνουν κάποια πράγματα καλύτερα. Λοιπόν;

Συμβαίνει και το αντίστροφο...

Αν βολεύεσαι μείνε εκεί που είσαι.

Αν όμως λειτουργούσε ανασταλτικά στη μουσική σου δημιουργία, ή δεν σου έκανε πράγματα που ήθελες, άλλαξε το.

Πολύ απλά μην παρασύρεσαι αν δεν έχεις λόγο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον aiolo.φίλε όταν πρωτοείδα το logic και το προσπάθησα, απογοητεύθηκα τελείως. σε μια φάση αμφέβαλα για την νοημοσύνη μου :oops: .δεν μπορούσα να κάνω ούτε τα βασικά,τελικά χρειάσθηκαν 2 ώρες να μου εξηγήσει ένας γνωστός μου τη λογική του και τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα...(που λέει ο λόγος δεν το αλλάζω...pc user)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ikon, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι πολύ εύκολη. Ακόμη και αν εσύ αγοράσεις Macintosh, πολλοί άλλοι γνωστοί σου, φίλοι σου, συνοδοιπόροι σου, συνεργάτες σου κλπ δεν θα αγοράσουν Macintosh.

 

Η κίνησή σου προς την Apple είναι μία κίνηση προς την απομόνωση - μην την κάνεις ακόμη χειρότερη αγοράζοντας ένα πρόγραμμα που τρέχει μόνο σε Apple. Τουλάχιστον αγοράζοντας Cubase ή Nuendo θα έχεις τη δυνατότητα να στέλνεις και να παίρνεις ολόκληρα project σε κάποιους που έχουν PC με τα αντίστοιχα προγράμματα.

 

Αλλιώς ο μόνος τρόπος να μεταφέρεις μουσική από το ένα κομπιούτερ στο άλλο θα είναι τα midi αρχεία και audio αρχεία τα οποία θα πρέπει να φορτώνεις και να συγχρονίζεις χειροκίνητα. Ίσως βέβαια να υπάρχουν και άλλοι τρόποι - ας με διορθώσει κάποιος αν είναι έτσι.

 

Κατά τα άλλα, καλύτερα να μη σου πω τη γνώμη μου για την επιλογή σου προς την Apple - φαντάσου μόνος σου: τα προβλήματα και τα διλλήματα έχουν ήδη αρχίσει για σένα και ακόμη δεν τα αγόρασες τα ρημάδια...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς θα ήθελα να σου πω πως αν αγοράσεις το logic και διαβάσεις το εγχειρίδιο της emagic θα δεις ότι είναι πολύ εύκολο να το κατανοήσεις και να κάνεις τη δουλειά σου το ίδιο απλά όπως θα την έκανες και με το πρόγραμμα που δούλευες μέχρι τώρα. Η άποψη ότι το Logic είναι δύσκολο έχει διαδοθεί από ανθρώπους που το έχουν σπασμένο και δεν διάβασαν ποτέ το εγχειρίδιο.

 

 

Σχετικά με την τελική απόφαση όμως για την αγορά του logic με mac συμφωνώ απόλυτα με τον Wow!.

Ο θαυμαστός κόσμος του logic που περιγράφεις ανήκει πια στη σφαίρα της παραφιλολογίας παύλα ράδιο αρβύλας. Αυτό μπορώ να στο εγκυηθώ σαν χρήστης του logic από την αρχή που πρωτοβγήκε μέχρι σήμερα. Πράγματι το logic είναι εξαιρετικό πρόγραμμα και όντως μέχρι πολύ πρόσφατα ξεχώριζε γι τον ήχο του από όλα τα αντίστοιχα προγράμματα συμπεριλαμβανομένων και των protocols.

Πλέον η ψαλίδα έχει κλείσει σε τέτοιο βαθμό που η επιλογή ενός προγράμματος δεν είναι τόσο κρίσιμη όπως παλιότερα και παράγοντες όπως κάρτα ήχου , ποιότητα μετατροπέων , σταθερότητα εσωτερικού clock (για πιθανό jitter) παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο στο τελικό αποτέλέσμα.

Θα σου συνιστούσα λοιπόν να φυλάξεις τα χρήματα σου και να τα επενδύσεις (αν δεν έχεις ήδη) σε ένα πολύ καλό προενισχυτη , μικρόφωνο , κάρτα ήχου , ηχεία monitors και να κάνεις τη δουλειά σου με ένα απλό pc και το cubase ή το Sonar. Αν ο παραπάνω συνδυασμός είναι επαρκής μπορείς να έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα από ένα απλό project studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαίνω τι λέτε...Βασικά η επιλογή μου

για το g5 είναι λόγω επαγγέλματος (γραφίστας).

Στο χόρο μου τα mac ειναι το standard, τα pc θεωρούνται δεύτερα

και σκέφτηκα μιας και θα έχω το G5 που θεωρείται "δυνατό"

γιατί να μην το χρησημοποιώ και για την μουσική μου...

 

Μίλησα και με χρήστες mac+cubase στα forums της steinberg

και τα σχόλια ήταν χλιαρά..άλλος μου είπε οτι είναι ok άλλος

οτι είναι έτσι κι έτσι...

 

Δέν ξέρω...τι μπελάς.... :roll:

Αυτό που ξέρω είναι οτι έχω κολλήσει με την (pro) αίσθηση

(και αισθητική) την οποία πολύ καλά λανσάρει η apple στα

προιόντα της (που μπορεί να είναι μόνο marketing και οχι ουσία..)

 

Έπαθα πλάκα όταν είδα πρώτη φορά το εσωτερικό του mac..δεν είχε καλώδια! ενώ το pc μου αν και πολύ δυνατό, το εσωτερικό του είναι

σαν μακαρονάδα...όσο κιαν έχω προσπαθήσει να το συμμαζέψω..

Επίσης ο τύπος της μουσικής τεχνολογίας σε όλο τον κόσμο (αν και με κάποια επιφύλαξη) θεωρεί το G5 κορυφαίο...δεν σημαίνει κάτι αυτό?

 

Φυσικά λόγω επαγγέλματος ξέρω ότι η διαφήμιση (γενικότερα) είναι

μεγάλη απάτη...οπότε ίσως δεν πρέπει να "τρώω" ότι μου σερβίρουν...

τι να πω...

 

Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη ενός (ντόπιου) G5 user αλλα απ'ότι

βλέπω δεν υπάρχουν και πολλοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου , οι γραφίστες που γνωρίζουν από hardware υπολογιστών δεν θεωρούν πλέον το Mac ως "καλύτερο" , αυτό που λες ανήκει στο μακρινό παρελθόν.

Επειδή συναναστρέφομαι γραφίστες το τελευταίο καιρό λόγο της δουλειάς μου , έτυχε να ακούσω τα ακριβώς αντίθετα.

 

Βέβαια αν σου αρέσει τόσο πολύ και θέλεις να αγοράσεις ένα πανάκριβο μηχάνημα όπως ο G5 με κάκιστη σχέση τιμής απόδοσης , γιατί έχει τακτοποιημένο εσωτερικό ... τι να πω ... παρτο. Ίσως όμως αυτό να είναι και το μόνο πραγματικό πλεονέκτημα ενός mac έναντι σε ένα σύγχρονο pc. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι εφαρμογές που θες να χρησιμοποιήσεις είναι διαθέσιμες και για τις 2 πλατφόρμες, πάρε απλά αυτό που σε βολεύει καλύτερα, καθώς αυτό είναι που μετράει πλέον. Η "ανωτερότητα" του Mac, αν υπήρξε ποτέ :roll: , είναι παρελθόν, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου