Προς το περιεχόμενο

Αγορά μέτριας κιθάρας από drummer :P


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, λόγω μεταπτυχιακών σπουδών θα είμαι στο Βόλο για 1 χρόνο κι επειδή δεν είμαι δικτυωμένος με το εκεί μουσικό κύκλωμα, αναγκαστικά τα drums θα μπουν για λίγο στον πάγο. Σκέφτηκα να αγοράσω όμως μια ηλεκτρική κιθάρα, αφού ούτε θα χρειάζεται να βγαίνω από το σπίτι για να παίξω, ούτε θα ενοχλώ κανέναν στην πολυκατοικία. Να πω οτι έχω μια μικρή εμπειρία γραντζουνίσματος κυρίως, οπότε οι απαιτήσεις μου είναι πολύ μικρές. Επιθυμητός ήχος από blues μέχρι hard rock (όχι τελείως heavy δηλαδή). Είμαι ανάμεσα σ'αυτές:

 

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_tele_custom_ii_p90_bb.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_tele_custom_bk.htm

 

Όπως καταλάβατε το budget που θέλω να διαθέσω είναι γύρω στα 250Ε. Επίσης, μετά από λίγο ψάξιμο στο noiz είδα ένα post του superfunk για μια affinity στην οποία τοποθέτησε άλλους μαγνήτες κι έγινε βαρβάτη. Τέτοια λύση δε με ενδιαφέρει προς το παρών, αφού ούτε τέτοιες γνώσεις έχω, ούτε γνωρίζω κάποιο άτομο να μου το κάνει. Και ρωτάω τώρα: την black με τους 2 humbuckers ή την custom 2 με τους 2 μονούς; Κλίνω προς την butterscotch :) Επίσης, σκέφτομαι να πάρω και το POD 2, αλλά απ'ότι είδα στο thomann έχει μεγάλη ποικιλία από multieffects. Θα ήθελα μια γνώμη και γι'αυτό το θέμα. thanx in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει μονούς η butterscotch, έχει P90s που είναι πιο "μαλακοί" απο τους διπλούς, χωρίς όμως να είναι μονοί....

Σε αυτό το μπάτζετ θα έπερνα οποιαδήποτε απο τις δύο, ανάλογα τα μουσικά γούστα βέβαια.... για τα δικά μου, είναι πιο καλή η butterscotch.

 

Αντί για το pod σου προτείνω αυτό: http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab.htm

δεν είναι η πεταλιέρα (το SE δηλαδή) και είναι πολύ φθηνό για αυτό που κάνει, μιας και μιλάς για bluesy ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx για τη γρήγορη απάντηση! Ωραίο φαίνεται το vox' date=' αλλά δε θα ήθελα να ξεφύγω από τα 400Ε (κιθάρα + "multeffect").[/quote']

 

Νόμιζα οτι ήταν στην ίδια κατηγορια τιμής αυτά τα 2, λάθος!!! Πάντως ηχητικά δεν έχουν καμια σχέση... Anyway, για αυτό που τα χρειάζεσαι (κιθάρα και εφέ) είναι μια χαρά και το pod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνεις ένα μικρό ενισχυτή αντι για το πολυεφφε. Κατι σαν και αυτό ...

 

http://www.thomann.de/gr/vox_ad15vt_valvetronix_gitarrencombo.htm

 

που έχει τα βασικά εφε και παίζει και πολυ καλά σε σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι οτι σκέφτηκα να πάρω ένα μικρό ενισχυτή, αλλά σκέφτηκα οτι δε θα'βγαζε μπάσσα αν ήταν τόσο μικρός. Κι επειδή είδα οτι στο pod μπορείς να παίξεις με ακουστικά, κατέληξα εκεί. Τώρα με βάζεις σε σκέψεις:) Τον έχεις ακούσει αυτόν τον vox? θα τον προτιμούσες αντί του pod 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνοντας για modelling ενισχυτές, βρήκα κι αυτό:

 

 

http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iii_30.htm

 

 

Ποια η γνώμη σας ανάμεσα στον line6, τον vox και το pod με headphones?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι οτι σκέφτηκα να πάρω ένα μικρό ενισχυτή' date=' αλλά σκέφτηκα οτι δε θα'βγαζε μπάσσα αν ήταν τόσο μικρός. Κι επειδή είδα οτι στο pod μπορείς να παίξεις με ακουστικά, κατέληξα εκεί. Τώρα με βάζεις σε σκέψεις:) Τον έχεις ακούσει αυτόν τον vox? θα τον προτιμούσες αντί του pod 2?[/quote']

 

Εχω τον AD30VT και είναι παρα πολύ καλός και βγάζει μπόλικα μπάσσα, αλλα σκεφτηκα ότι δεν θες να δώσεις πολλά χρήματα για αυτό είπα για τον αμέσως μικρότερο. Τον χρησιμοποιώ σε πολυκατοικία στο υπνοδωμάτιο.

Ακόμα και ο VOX DA5 ή ο Roland MicroCube παίζουν πολύ καλά σε δωμάτιο, αλλα χάνουν λιγάκι σε όγκο.

 

Οσο για τα ακουστικά, εγω δεν τα μπορώ καθόλου. Ο ήχος είναι χάλια και με πιάνει το κεφάλι μου αν τα φορέσω πάνω απο λίγη ώρα. Και έχω καλά ακουστικά που τα έχω δοκιμάσει με διάφορα πολυεφε.

 

Σαφως θα προτιμούσα ενισχυτή (που να παίρνει και ακουστικά για εκείνες τις μικρες ώρες) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνεις ένα μικρό ενισχυτή αντι για το πολυεφφε. Κατι σαν και αυτό ...

 

http://www.thomann.de/gr/vox_ad15vt_valvetronix_gitarrencombo.htm

 

που έχει τα βασικά εφε και παίζει και πολυ καλά σε σπίτι.

 

+1000000!!! :o

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου και είναι αναμφίβολα ο καλύτερος στην κατηγορία του(15W, 200 ευραίους)!!! :D

Από μπάσσα; ¶λλο τίποτα!!! :wink:

 

Edit: ¶σε που έχει όλα τα εφέ που μπορεί να φανταστεί κάποιος που δεν είναι πάρα πολύ απαιτητικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ cthugr,

 

Εχω ήδη βάλει αγγελία για ένα εξοπλισμό που θέλω να πουλήσω και είδα τυχαία το post σου.

 

Πρόκειται για

 

- μιά κιθάρα Washburn Force 3 (SSS) σε πολύ καλή κατάσταση (ανακατασκευασμένη) με πρόσφατο service.

- Zoom G2.1u Multieffect (στο κουτί του)

 

Τα χρησιμοποιούσα (και συνεχίζω να τα χρησιμοποιώ) για μελέτη κιθάρας κυρίως όταν είμουν αρχάριος.

Ειδικά το Zoom είναι πολύ ενδιαφέρον για κάποιον που ξεκινά αφού διαθέτει πολλά εφφέ, tuner, metronome & basic rythm box (value for money!!!).

 

Ισως σε ενδιαφέρουν να τα δείς από κοντά.

Συμπτωματικά η Washburn έχει παρόμοιο μπράτσο με την "FENDER SQUIER TELE CUSTOM BK" και ίδια χρώματα στο σώμα/pickguard !!!!

 

Εχω άλλες δύο κιθάρες ήδη και με τα χρήματα θα ήθελα να πάρω καλύτερο εξοπλισμό Multieffects... Τί άλλο?

 

Memento Mori | Carpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου