Προς το περιεχόμενο

Αντανακλασεις... απορρόφηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας ρωτήσω και εγώ παίδες με την σειρά μου:

 

Επιεδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, σκέφτομαι στο υπνοδωμάτιό μου όπου έχω ήδη μαζέψει κάποια αξιόλογα μηχανηματάκια, να ντύσω γύρω στα 4-5 τετραγωνικά των τοίχων (συνολικά) με αυτό το υλικό:

 

http://www.thomann.de/gr/takustik_noppenschaumstoff.htm?sid=9d280ff9468a59bd7091ef2eccf9eb43

 

Θα δω αξιόλογη διαφορά ή το συγκεκριμένο υλικό είναι σαν χαρτί και θα πάνε πεταμένα έστω και τα 40-50 ευρώ που θέλω να δώσω.

 

Αυτό θα μου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα?:

 

http://www.thomann.de/gr/takustik_sap_pyramidenschaum.htm

 

Σας ρωτώ γιατί ενώ χρησιμοποιούσα πριν το AKG 535 για τις εγγραφές μου και δεν είχα μεγάλες απαιτήσεις, δανείστηκα από ένα φιλαράκι το Rode NT2A (το οποίο και μου άρεσε πολύ) και πλέον ο χώρος "συμμετέχει" πολύ περισσότερο στην ηχογράφηση και άρα απαιτεί έστω και στοιχειωδώς φροντίδα...Θελώ να το αγοράσω αυτό το mic αλλά χωρίς φροντισμένο χώρο θα πάει λίγο στράφι...:(

 

Λοιπόν, τι λέτε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To δεύτερο υλικό θα σου απορροφήσει και συχνότητες πιο χαμηλές από ότι το πρώτο.Είναι σίγουρα καλύτερο απορροφητικό υλικό.Αλλά απ'ότι βλέπεις και πολύ πιο ακριβό και μάλλον δεν αξίζει τον κόπο,θα σου'λεγα να πας στο πρώτο.

 

Έχε υπόψη σου ότι υπάρχουν και πιο λεπτά φύλλα τύπου ricofon (15cm) στην Ελλάδα που κοστίζουν γύρω στα 5¤ το τετραγωνικό και επίσης κάνουν δουλεια για bedroom απαιτήσεις που έχεις.

 

##Update:Aπέσυρα το link γιατί δεν το προτείνω πια.##

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε haryy ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Έψαχνα και εγώ κάποιο κατάστημα για ηχομονωτικά και τώρα με βοήθησες πολύ με αυτά τα link! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Theoniki, τι έγινε με εκείνη τη γειτόνισα που έχει τέρμα την τηλεόραση? Ηρέμησε?

Όχι να πιάνει και την Τατιάνα το Rode .... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ,μάλλον κάρβουνο ο θησαυρός.

Μόλις τον πήρα τηλ και του ζήτησα 15άρι ricofon (με κατάλαβε ότι είμαι πελάτης από 3 χρόνια πριν) που θέλω για το στούντιο και μου είπε ότι έχει μόνο 35άρι με 12¤.

Του είπα ότι βγαίνει ακριβά και όταν επέμεινα για το 15άρι μου είπε ο αθεόφοβος ότι μόνο αν παραγγείλω 300m2 μπορεί να μου φέρει.

Δηλαδή να μετατραπώ εγώ σε πελάτη χονδρικής για να αξιωθεί αυτός να φέρει ricofon.

Delete λοιπόν από μένα και πάμε παρακάτω...

Sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ' date='μάλλον κάρβουνο ο θησαυρός.

Μόλις τον πήρα τηλ και του ζήτησα 15άρι ricofon (με κατάλαβε ότι είμαι πελάτης από 3 χρόνια πριν) που θέλω για το στούντιο και μου είπε ότι έχει μόνο 35άρι με 12¤.

Του είπα ότι βγαίνει ακριβά και όταν επέμεινα για το 15άρι μου είπε ο αθεόφοβος ότι μόνο αν παραγγείλω 300m2 μπορεί να μου φέρει.

Δηλαδή να μετατραπώ εγώ σε πελάτη χονδρικής για να αξιωθεί αυτός να φέρει ricofon.

Delete λοιπόν από μένα και πάμε παρακάτω...

Sorry.[/quote']

 

Κρίμα ρε γαμώτο....

 

Το ίδιο μου είχαν πει και εμένα σε ανάλογο μαγαζί (Μονωτική Κορίνθου) αλλά όχι και για 300m2! Μου είχαν πει γύρω στα 14m2 αλλά και παλι τι να τα έκανα αφού χρειάζομαι ούτε τα μισά...

 

Πάντως 35άρι με 12 ευρώ δεν είναι και πολλά χρήματα...

 

Theoniki' date=' τι έγινε με εκείνη τη γειτόνισα που έχει τέρμα την τηλεόραση? Ηρέμησε?

Όχι να πιάνει και την Τατιάνα το Rode .... icon_lol.gif icon_lol.gif[/quote']

 

Ηρέμησε, ηρέμησε! Πώ,πω μνήμη πάντως που έχεις δικέ μου! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα που θέλω 24m2 είναι αρκετά μου πάει 300¤ αντί 150¤ :evil:

 

Πάντως βρήκα αλλού γύρω στα 9¤ 20άρι.Θα το ψάξω και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, να μου πήτε την γνώμη σας . . .

 

Μαζί με κάτι φίλους ογανοποιούς, κάνουμε κάποια πειράματα σε σχέση με κάποια ακουστικά όργανα (κλασικές κιθάρες και μπουζούκια κυρίως).

 

Ένα απο αυτά τα πειράματα προυποθέτει ένα setup του στύλ . . .

 

1. Όργανο στημένο σε βάση όρθιο - 1 μέτρο ύψος απο το πάτωμα .

2. Πυκνωτικό μικρόφωνο στημένο 40-60 cm μπροστά απο το σκάφος του οργάνου.

 

Δεδομένου οτι ο ένας φίλος φτειάχνει καινούργιο μαγαζί, σκέφτεται να κόψει ένα δωμάτιο με γυψοσανίδες, και να το αφιερώσει στο παραπάνω setup.

 

Η ερώτηση λοιπόν είναι . . ."Πόσος χώρος (σε μέτρα χ μέτρα χ μέτρα) και κυρίως ντυμένος εσωτερικά με τί υλικά, χρειάζεται ώστε . . . να μειωθούν (ικανά και αναγκαία) οι αντανακλάσεις απο τον χώρο ? ? ?"

 

Να θυμίσω οτι δεν μιλάμε για να μην ακουγόμαστε έξω, δεν μιλάμε γιά εντάσεις κλπ.

Αυτό που θέλουμε είναι να μην γυρνάει (στα πλαίσια του εφικτού) ο χώρος τίποτα στο μικρόφωνο, σε μιά περιοχή απο 50hz μέχρι τα 4Khz.

Φυσικά και θα μονωθεί ο χώρος απο το περιβάλλον με κάποιους τρόπους, αλλά προς το παρόν, η απορία έχει να κάνει με την καλύτερη εξουδετέρωση των εσωτερικών ανακλάσεων και μόνο.

 

Πόσος είναι ο minimum χώρος που χρειαζόμαστε λοιπόν, και πώς να ντυθεί ? ? ?

 

 

Φιλικά, Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου