Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία στο music software..-appz ή ...appapa?


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι παραδεχομαι οτι πριν αγορασω καποιο προγραμμα το περνω πειρατικο. Αν μ'αρεσει το αγοραζω εαν οχι πολυ απλα δεν το χρησιμοποιω επιδη δεν μου αρεσει. Να ναι καλα ο thomann και η φοιτητικη εκπτωση 40% για τα προγραμματα της steinberg. Το cubase sx3 μου βγηκε 90 ευρω. 149 ευρω η ανανεωση απο το Sx1 - 40%. Τωρα βεβαια εαν πας να το παρεις απο τον Νακα μπορει και να σε ρωτησουν τι παει να πει upgrade, οσο για φοιτητικη εκπτωση? Το αλλο με τον τοτο το ξερετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι απ'το Νάκα την παίρνεις την έκπτωση με το ελληνικό πάσο. Πρέπει να πάρεις τον κ. Μπεράτη στα κεντρικά.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προσωπικά δεν είμαι το καλύτερο παιδί αλλά δεν αυτό-αθωώνομαι κιολας!

Λοιπόν φίλε μου, η δικιά μου αυτο-αθώωση (μμμ.. αδόκιμη αλλά ενδιαφέρουσα έκφραση...), συνηγορείται από τα πάνω από 10000 ευρώπουλα (πρόχειρη εκτίμηση) , που έχω σκάσει για το original λογισμικό που κατέχω είτε στη δουλειά είτε και στο σπίτι ακόμα..Και θα αυτο-κατηγορόμουν (μμμ άντε πάλι..) αν έδινα τα δεκαπλάσια αγοράζοντας πράγματα απλά για να τα δοκιμάσω και μετά να τα πετάξω..(χωρίς να βάλω τα έξοδα του ..διαζυγίου..) Και μην μου πεις ότι τα προσωπικά reviews επιλογής τα κάνεις μεσω των demos, γιατί θα πέσει πολύ γέλιοοοο...

Όσο για τα mp3 που αναφερες (αν και προσωπικάδεν χρησιμοποιώ καμμία συμπιεσμένη μορφή audio σήματος καθότι τα Spendor 100 θα πέφταν να με πλακώσουν,κι είναι και βαριά τα άτιμα...), ας μειώσουν οι παπαροεταιρείες το περιθώριο κέρδους τους κατα μερικές μόνο....χιλιάδες τις % και σίγουρα τα παιδιά που κατεβάζουν από νετ θα συμορφόνωνταν επί τόπου...

Τελειώνω εδώ κλείνοντας το θέμα από την δική μου πλευρά, ασπαζόμενος την άποψη του yameth ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Ok' date=' πάντως... δεν ήμουν εγώ !! :oops:[/quote']

Μην ξεχάσω...Ένα ευχαριστώ στον φίλο Wow! για το εύστοχο χιούμορ του σαν απάντηση στην αρχική μου καταχώρηση, που πραγματικά με χαλάρωσε..Νάσαι καλά φίλε :!: :idea:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σου άρεσε η φράση μου (αυτο-αθωώνομαι)να στην ξαναπώ.

Δυο λογάκια μόνο θα πω χωρίς να πιαστώ σε λάθος εκφράσεις η λέξης σου για να βρω δίκιο.

Οι εταιρίες πουλάνε το προϊών τους όσο γουστάρουν. αν θέλεις το αγοράζεις,δεν σε αναγκάζει κανένας(να μου πεις για τις φαρμακοβιομηχανίες να πω οκ κακός πουλάνε ακριβά).

Όσο για μένα αν διαβάσεις άλλη μια φορά πιο συγκεντρωμένα τι γράφω παρά πάνω θα διαπιστώσεις πως δεν χρησιμοποιώ μόνο γνήσια αλλά δεν "αυτο-αθωώνομαι"(αφού σου άρεσε να μην σου χαλάσω το χατίρι)και δεν φοβάμαι να παραδεχτώ ότι κλέβω στην ουσία.

ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οκ white..ειρήνη υμίν :wink:

ΥΓ. 1 Η φράση σου ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μ'άρεσε.

Υ.Γ 2 Μήπως πρέπει τελικά οι εταιρείες της μουσικής βιομηχανίας να ενταχθούν στην κατηγορία των φαρμακοβιομηχανιών :?: :?: :?:

Γιατί εγώ -και φαντάζομαι αρκετοί άλλοι- είμαι άρρωστος ανίατα και πεδιώθεν με την τεχνολογία, με αντίδοτο τα προιόντα τους...Δεν βρίσκω και εφάμμιλλα "βότανα" gmt.. :lol:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Το θέμα της Πειρατείας στα μουσικά προγράμματα με την μορφή του σου πουλάω οτι κατεβάσω απο το ιντερνετ να βγάλω κανα φράγκο είναι όντως αποντροπιαστικό.... ή δώσε και σώσε ή κράτα για τον ευατό σου

 

Το θέμα των εταιριών τώρα που έχουν κατακλήσει τον κόσμο απο μουσικά προγράμματα και σου χρεώνουν υπέρογκα ποσά το προϊόν τους, (και εννοώ οτι τα ποσά για software είναι υπερογκα), με την λογική οτι θα μείνεις πιστός στην αγορά σου και στην εταιρεία που έχεις αγοράσει είναι και αυτήν αποντροπιαστική επίσης...

 

Με άλλα λόγια όλοι έχουν βάλει στο μάτι το χαρτζιλίκι μας και την αγάπη μας για την μουσική και την όρεξη μας να μάθουμε και να δουλέψουμε με καινούργια πράγματα...

 

Και φυσικά δεν κατηγορώ τους σωστούς που αναλαμβάνουν τα έξοδα και την θυσία για την αγορά, ενος software... αλλά αυτοί είναι οι πιο αδικημένοι ενός κακοσχεδιασμένου μαρκετινγκ που εκμαιταλεύεται και την ηθική και την αγάπη και το χαρτζιλίκι αυτών που ασχολούνται...

 

Βέβαια η original κατοχή προγράμματος συνοδεύεται απο πολλά πλεονεκτήματα τα οποία έχουν πλήρως εξαντληθεί στο φορουμ αυτό.. αλλά δεν δικαιολογώ κανένα απο αυτά σε σχέση με την τιμή που τα διαθέτουν...

 

Όλα τα προγράμματα, κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν θα έπρεπε να ξεπαιρνάνε το ποσό των αυθεντικών windows (γύρω στα ¤240) και να μην είναι προκλητικά όπως κάποια εφέ WAVES που αγγίζουν τα ¤2000. Έλεος δηλαδή όσα και να είναι όποια και να είναι είναι software.

 

Το προϊόν του software απο την στιγμή που έχει δημιουργηθεί μέχρι την τελική του πώληση δεν διαφέρει απο ένα κοινό cd μουσικής ή dvd ταινίας.

 

Δεν ασκούν μεταποίηση για να μπορούν να εξοφλούν με κάθε προϊόν τους, προμηθευτές και ανθρώπους στην παραγωγή...

 

Εγώ τα βάζω περισσότερο με τις εταιρίες λογισμικού, παρά με την ελεύθερη διακίνηση του style try before buy.

 

Πιστεύω ακλόνητα οτι οι εταιρίες, χάνουν και ζημιώνονται όχι γιατί κάποιοι "ανήθικοι" εκμαιταλεύονται με το αζημιώτο την πειρατεία, αλλά γιατί οι εταιρείες έχουν παραφουσκώσει και υπερεκτιμήσει την αξία των προγραμμάτων τους σε σχέση με την τιμή που τα πουλάνε

 

Ασχέτος αν υπάρχουν προϊόντα απο εταιρίες πιο φθηνές και με αξιόλογα αποτελέσματα.. είναι αδιανόητο για οποίοδήποτε λογισμικό να υπερβαίνει τα ¤200

 

αν τώρα έχουν χ πωλήσεις με π.χ. ¤600, ας σκεφτούναι οτι θα είχαν 3 ή και 4χ με ¤200 και η πειρατεία τότε θα ήτανε σε πιο μειωμένα επίπεδα και τέλος πάντων οι λιγότερο ευσυνήδητοι θα γινόταν πιο ευαίσθητοι στην νόμιμη κατοχή λογισμικού.

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου