Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία στο music software..-appz ή ...appapa?


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο γελοιο πραγμα που εχω δει παντος τα τελαιυταια χρονια ειναι οτι το soundonsound magazine εχει review του cubase sx3.1, το οποιο "εμεις" οι legit user περιμενουμε σαν τρελλοι γιατι υποτιθεται οτι φτιαχνει τα προβληματα με το midi και διαφορα αλλα. To 3.1 ομως δεν το εχουμε ακομα εμεις στην διαθεση μας ! Εδω και 3 μηνες εχει ανακοινωθει οτι θα βγει τον αυγουστο, και αναρωτιεμαι αμα ηδη κυκλοφορει στα περιπτερα το review, οι τυποι επρεπε να το ειχαν 2 μηνες πριν τουλαχιστον !.

 

Τελος παντον, κατι αλλο, επειδη ειδα οτι καποιος εγραψε κατι σχετικα με το cubase και το νακα, εγω προσωπικα πηρα το sx3 166 euro πιο φτηνα απο την τιμη που εχει το thomann. Πριν κανα 4μηνο εκανα και update to halion2 σε 3, αρα αυτο το quote δεν ισχυει. Ολοι χερουμε τι γινεται πανω κατω στα ελληνικα μαγαζια αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα.

 

Τωρα για τo software, ασχετο με το πως θελει να δουλευει ο καθενας απο εμας, πιστευω οτι τον τελαιυταιο καιρο βγαινουν πολλα overpriced σκουπιδια που τα πλασαρουν σαν super ouoaou χρησιμα εργαλεια, σιγουρα πολλα απο αυτα εχουν περασει απο τα χερια σας, γινεται τρελλος χαμος με την προπαγανδα η οποια μου προκαλει ζαλαδα πραγματικα.

Παρε αυτο σου φτιαχνει τα beat,παρε το αλλο εχει τα υπερ αναλογικα emulation, παρε εκεινο που σου φτιαχνει τον υπερ ηχο σε 2 click,κατεβαζεις το demo και βαζεις τα γελια μετα.

 

Για την πειρατεια εχω ενα πω παντος, μεχρι προπερσι ειχα μιλισει με ενα γνωστο που τα λεει με propellerheads και τοτε οι makers του γνωστου reason που εχει και η κουτση μαρια, ειχαν ΜΟΝΟ 300 registered user....Αρα σιγουρα κανει κακο σε μερικες εταιρειες τωρα οτι θελει κανει ο καθενας, δεκτον..

 

Εγω παντος που εχει τυχει να ειμαι Beta σε μερικα software synth και effects(σιγα τα αβγα), ειλικρινα απο αυτα που εχω πει off the record με καποια ατομα, τα πραγματα δεν ειναι οπως φαινονται, δηλαδη υπαρχουν developer(πολυ γνωστοι) που δεν εχουν να φανε...

 

Αυτα, take care

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

not_guilty, ειλικρινά, αδυνατώ να κατανοήσω γιατί ένα προιόν που έχει χρειαστεί 20+ χρόνια για να υλοποιηθεί με τη σημερινή του μορφή (π.χ. Nuendo) να πρέπει να τιμολογείται βάσει πλαφόν στα π.χ. 200 ευρώ, ειδικά από τη στιγμή που απευθύνεται σε ένα πολύ συγκεκριμένο και περιορισμένο αγοραστικό κοινό. Το ότι είναι software το κάνει ήδη φθηνότερο απ'ό,τι αν ήταν hardware. Αν θες, υπολόγισε πόσο θα κόστιζε ένα κορυφαίο sequencer ή plug-in bundle αν ήταν hardware. Νομίζω πως και μόνο ο υπολογισμός τιμής hardware επαρκούς να ηχογραφήσει π.χ. 96 κανάλια θα σε κάνει να συνειδητοποιήσεις πόσο φτηνό είναι το software. Ακόμα παραπέρα, υπολόγισε την τιμή καλών καλωδίων για να συνδέεις 8 insert σε καθένα από αυτά τα κανάλια... 8O :wink:

 

Aztec, το 3.1 που είχε το Sound on Sound ήταν beta και χαίρομαι που δεν βιάστηκαν να το κυκλοφορήσουν - το beta testing είναι γι'αυτούς που το διάλεξαν και θα μου προσφέρει ένα όσο το δυνατόν πιο έτοιμο προιόν όταν φτάσει στα χέρια μου. Προσωπικά, θέλω να παράγω έργο, όχι να κάνω ο ίδιος beta testing, εκτός αν το έχω συμφωνήσει εκ των προτέρων και συνοδεύεται από NFR. :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mate, ειμαστε στο version 3.X, μας εχουν δωσει public midi loopback test, audio loopback test, εγω και ολοι οι γνωστοι μου δεν μπορουμε να γραψουμε σωστα ουτε μια νοτα εδω και 1.5 χρονο χεχεχε,τους κραζουν ολοι οι user στο steinberg forum που εχουν το ιδιο προβλημα(90% of all users).

Αυτο το προβλημα υπαρχει απο το v2.2, ε κατα καποιο τροπο λοιπον beta μας δινουν και εμας:> Και μην σου πω ουτε καν beta, alpha μας δινουν χεχε.

Ενα sequencer χωρις σωστο midi recording/playback για μενα ειναι 100% αχρηστο(ασε που εχω το midex8 τους:<).Οσο για αυτο στο Sos, οντος νομιζα οτι ηταν to full version που ειχαν κανει announce, λαθος δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσο σοβαρά MIDI προβλήματα - σ'εμένα τουλάχιστον το Nuendo 3.0.2.623 δουλεύει άψογα όσον αφορά αυτό.

 

Ελπίζω το update να λύσει τα προβλήματα αυτά. :)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που κάνουν "παράπονα" και έχουν "ιδέες" για το πόσο πρέπει να κοστίζει ένα software βρίσκονται πολύ μακρυά νυχτωμένοι από την πραγματική διαδικασία παραγωγής λογισμικού. Εδώ ισχύουν τα αθάνατα λόγια του επιθεωρητή Κάλαχαν: "opinions are like assholes, everyone has one".

 

Μπορείτε αν θέλετε να κάνετε παράπονα για τον τρόπο μάρκετινγκ ενός λογισμικού (π.χ. γιατί να είναι η έκδοση demo έτσι και όχι αλλιώς) αλλά όχι γιατί ένα πρόγραμμα είναι "ακριβό". Ό,τι μεθοδολογία outsourcing και να χρησιμοποιήσει κανείς, η παραγωγή ποιοτικού λογισμικού κοστίζει πάρα πολύ. Σε όποιον αρέσει, αλλά έτσι είναι. Όλα τα υπόλοιπα είναι παπαριές για να δικαιολογήσει κάποιος (στον εαυτό του?) την οποιαδήποτε παρανομία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dienekes, πήρες φόρα και λες μπούρδες (κλίνεται κατά το παπαριές).

 

¶σε τις εξυπναδούλες τύπου Κάλλαχαν και πες μας λοιπόν το μεγάλο μυστικό, πόσο κοστίζει ένα s/w. Και μετά συσχέτισε το και με τις προσδοκόμενες πωλήσεις για να δεις για τι ποσοστό κέρδους μιλάμε.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dienekes' date=' πήρες φόρα και λες μπούρδες (κλίνεται κατά το παπαριές).

 

¶σε τις εξυπναδούλες τύπου Κάλλαχαν και πες μας λοιπόν το μεγάλο μυστικό, πόσο κοστίζει ένα s/w. Και μετά συσχέτισε το και με τις προσδοκόμενες πωλήσεις για να δεις για τι ποσοστό κέρδους μιλάμε.[/quote']

 

Αγαπητέ "wasted sunsets", έχεις κάποια επαγγελματική σχέση με το χώρο παραγωγής λογισμικου;

 

Αν ναι σε προκαλώ να μας πεις εσύ την άποψή σου περί κόστους παραγωγής.

 

Αν όχι, σε παραπέμπω στον επιθεωρητή Κάλαχαν. Έχεις το δικαίωμα και εσύ στη γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιφυλάσσομαι να απαντήσω αφού βρω και μελετήσω κάποια στοιχεία στο net, για να μιλήσω με νούμερα. Προς το παρόν το πεδίο είναι δικό σου, μιας εσύ έθιξες το θέμα κατ΄αυτόν τον τρόπο.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιφυλάσσομαι να απαντήσω αφού βρω και μελετήσω κάποια στοιχεία στο net' date=' για να μιλήσω με νούμερα. Προς το παρόν το πεδίο είναι δικό σου, μιας εσύ έθιξες το θέμα κατ΄αυτόν τον τρόπο.[/quote']

 

Wasted sunsets σου έκανα μια πολύ απλή ερώτηση. Ασχολείσαι επαγγελματικά με το χώρο παραγωγής λογισμικού ναι ή όχι;

 

Δεν με ενδιαφέρει τι θα μελετήσεις στο net, είναι δεδομένο ότι μπορεί να βρει κανείς στοιχεία για να στηρίξει οποιαδήποτε θεωρία (εδώ άλλοι έχουν αδιάσειστα στοιχεία ότι οι Έλληνες κατάγονται από το Σείριο :D )

 

Δε μιλάω σαν κάποιος που τυχαίνει να έχει μια γνώμη, μιλάω βασιζόμενος στα 12+ χρόνια που έχω στο χώρο. Και σου λέω, όσο πιο ευγενικά μπορώ και αποφεύγοντας όπως βλέπεις τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς ότι το κόστος παραγωγής λογισμικού έχει γίνει πλέον τόσο υπέρογκο που τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά: εταιρίες που κλείνουν, εξαγορές, αποτυχημένα προϊόντα, κλπ.

 

Ακόμα και εταιρίες που τολμούν να πωλούν σε χαμηλές τελικές τιμές να είσαι σίγουρος ότι μπαίνουν (προσωρινά?) μέσα.

 

Κατά τη γνώμη μου η άποψη περί "ακριβού" software βασίζεται στην λανθασμένη αντίληψη ότι κάτι "άυλο" δεν θα πρέπει να είναι και τόσο ακριβό. Πράγμα που τουλάχιστον ένας μουσικός δεν θα έπρεπε καν να σκέφτεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, σχέση με το χώρο δεν έχω. Απλά επειδή έχω μια αμυδρή σχέση με τα οικονομικά, γνωρίζω κάποια γενικά πράγματα, και ενημερώνομαι από απλό ενδιαφέρον για την πορεία των επιχειρήσεων αυτών.

 

Πάντως να σαι σίγουρος ότι δε σκοπεύω να ψάξω για την πυραμίδα του Χέοπα, αλλά για επίσημα δημοσιευμένα νούμερα, που θα με δικαιώσουν.

 

Btw σε όλους τους κλάδους άλλες εταιρείες πάνε καλά και άλλες κλείνουν. Οι παράγοντες που το προσδιορίζουν αυτό δεν έχουν να κάνουν τόσο με τις τιμές που πουλάνε, ιδιαίτερα σε έναν τομέα σχεδόν καρτελοποιημένο.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου