Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχέδιος ενισχυτής


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, ο δικός σου παραείναι διαστημικός...! ;D

 

Ας είχα ψηφιακή, και θα ανέβαζα καμιά σούπερ-φώτο του δικού μου, του vintagiάρικου!!! ::)

 

Σε κουτί από ΜΑΥΡΟ ΤΣΑΪ , παρακαλώ πάρα πολύ!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια... σορυ κι ολας αλλα δν σκαμπαζο ντιπ απο ενισχυτες... (πριν 3 μηνες αρχισα) και διαβασα αυτο και μου αρεσει σαν ιδεα... μπορειτε να στειλετε κανα link που να δινει πληροφοριες και να λεει αναλυτικα τροπο κατασκευης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πραγματικά λέει το θέμα με τον home-made ενισχυτή. Για πείτε πως τα φτιάξατε μπας και κάνουμε και εμείς τίποτα τέτοιο τρελό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ δεν βρήκα τίποτα στο internet, απλά μου κατέβηκε σαν ιδέα. Πήρα την πλακέτα από ένα κασετοφωνάκι, και συνέδεσα το ηχείο στην έξοδο για τα ακουστικά, ενώ για την είσοδο για την κιθάρα χρησιμοποίησα την κεφαλή που διάβαζε την κασέτα... Από κει και πέρα, συνδέεις τις μπαταρίες -θετικός αρνητικός πόλος- και παίζει...

 

 

Αυτό το link θα σε βοηθήσει... ;)

http://www.frontiernet.net/~jff/pipsqueak_pentode/Pentode_DIY_guitar_amp.html

 

Και κατά δεύτερο λόγο αυτά:

 

http://www.diycustomamps.com/diyamplinks.htm

www.diyguitaramp.com/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχειάκια είναι το τελικό στάδιο, δεν έχουν προενίσχυση. Αν συνδέσεις την κιθάρα σε ηχειάκια δεν θα έχεις αποτέλεσμα, δοκίμασέ το.

Τα ηχεία παίρνουν τον ήχο που έρχεται από την προενίσχυση ενός συστήματος. Είτε αυτό είναι πικ απ, είτε τηλεόραση, είτε cd player...κτλ

Ε, όταν έχεις ένα ηχείο και την κιθάρα σου, πρέπει να μεσολαβήσει μια προενίσχυση, την οποία εγώ πήρα από ένα κασετοφωνάκι, για να ενισχυθεί το σήμα. Αυτό κάνει στην ουσία και ο ενισχυτής που έχεις σπίτι σου.

 

Τώρα, όσο πιο δυνατό σήμα δέχεται η προενίσχυση, παράγεται παραμόρφωση. Έτσι ξεκίνησε, δηλαδή.

Μετά φτιάξανε λυχνίες που να βγάζουν περισσότερη παραμόρφωση και μετά βγήκαν και οι τρανζίστορ, που δεν χρησιμοποιούν λυχνίες...

 

Ε, αν φτιάξεις έναν ενισχυτή σαν τον δικό μου, θα έχεις ένα τρανζίστορ με μπόλικη παραμόρφωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου