Προς το περιεχόμενο

Ποια σύνθεση PC για audio εφαρμογές;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπάρχουν fanless τροφοδοτικά με 0db θόρυβο φυσικά αλλα είναι ακριβά.Δες 2

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=8382&catid=12

http://www.elina.gr/php/page.php?lang=gr&type=dynamicshow&content=15148&indexer=1

 

Την ποιότητά τους δυστηχώς δεν την γνωρίζω.

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, περιμένω και εγώ info από χρήστη να μας πει.

 

Υγ.Προσωρινή μόντα που έχω κάνει (με ευθύνη μου) είναι να βγάλω την τροφοδοσία του 12άρι ανεμιστήρα του τροφοδοτικού, να ενώσω πάνω του καλωδιάκι-μετατροπέα σε 5v, και να το συνδέσω σε μιά από τις κανονικές παροχές του psu.Έτσι,γίνεται ΤΕΛΕΙΩΣ αθόρυβο αφού οι στροφές του ανεμιστήρα πέφτουν στο ελάχιστο όπως πέφτει βέβαια ανάλογα και η ροή του αέρα στο εσωτερικό του τροφοδοτικού για αυτό λέω πως είναι risky πρακτική αλλά σου επιτρέπει να ηχογραφείς (κάνοντας και 1-2 άλλα πραγματάκια) στο ίδιο room με τον Η/Υ χωρίς σοβαρό θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

από το 96 ασχολούμαι με pc ποτέ δεν είχα ένα τροφοδοτικό που να κάνει τόσο θόρυβο και γράφω με πυκνωτικό 2 μέτρα απ το pc και δεν πιάνει τίποτα τι να πω ή εγώ έχω μούφες μικρόφωνα ή κάποιοι είναι υπερβολικοί

 

ένα ελάχιστο φύσημα κάνει το καημένο το τροφοδοτικό μη φρικάρετε δεν θα σας χαλάσει την ηχογράφηση καλύτερα να νοιάζεστε για την ακουστική του χώρου σας παρά για κάτι τέτοια

 

ένα 500W τροφοδοτικό είναι υπεραρκετό σωστά τα λέει ο haryy

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν κρίνω ότι έχουμε δαπανήσει 4 σελίδες μόνο για τροφοδοτικό πιστεύω ότι για όλα τα υπόλοιπα τα εξαρτήματα

του PC (1.Cpu 2.ram 3.Moterboard 4.Hard Disks) αν πράξουμε αναλόγως θα χρειαστούμε τουλάχιστον 4 επί 4 = 16 σελίδες

για το συγκεκριμένο θέμα ;D ;D ;D

 

Πάντως αν ο κάθε ενδιαφερόμενος πει τι ακριβώς συσκευές θα ρίξει πάνω στο PC τότε

ίσως έχει νόημα να μιλαμε για watts. Για παράδειγμα αν το μόνο που θέλει είναι μια PCI κάρτα

ήχου (πέραν των βασικών) τότε ίσως τα 750W να είναι πολλά. Αν όμως ρίξει πιο πολλά τότε

μάλλον επιβάλλεται για να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Και πάντα καλό είναι να μην φέρνουμε τα

μηχανήματα στα όριά τους γιατί και μέρες ζωής τους τρώμε αλλά και περισσότερο θόρυβο παράγουν

 

Σε αυτό όμως που πρέπει να συμφωνήσουμε είναι δύο πράγματα:

1. Την ποιότητα του τροφοτικού

2. Το επίπεδο θορύβου που παράγει (δεν είναι όλα τα τροφοδοτικά με ανεμιστήρες ίδια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου