Προς το περιεχόμενο

H Αmiga ZEI !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέχασες hantarex εκτυπωτή, και microdrives.

 

0: nonsense in basic. ;D

 

 

Και εσυ ξεχασες interface II, θερμικο εκτυπωτη Seikosha, CIRCLE 120,80,80 ;D

 

Και επειδη βλεπω ομοιοπαθη, δινω ενα link απιστευτο για εμενα, για τον ανθρωπο που ειναι μεσα στους 10-20 (ας το ψαξει καποιος αν ενδιαφερεται στο wikipedia το εχει σιγουρα) καλυτερους προγραμματιστες (με Torvalds κλπ) τον προγραμματιστη του Manic Miner.

 

Ο τυπος εγινε πλουσιος, εξαφανιστηκε, εζησε σε κοινοβια, δουλευε σε ψαραδικα στις Βορειες Χωρες, επαιρνε ουσιες, υπηρξε απιστευτο hype και αγγελιες στο ιντερνετ και στους δρομους "Μηπως τον ειδατε" κλπ και εμφανιστηκε μετα απο χρονια.... Κοιταξτε φατσα, κοιταξτε ατομο (πριν την εξαφανιση με τις μαλλουρες σα ροκας και μετα με τα γουρλωτα ματια σαν απεριγραπτο πραμα) και μετα να μιλησουμε για ρετρο....

 

O τυπος

 

Το μυστηριο....

 

Το entry του στην wikipedia

 

Ετσι πρεπει να ειναι ενα καλο ρετρο home computer. Με πιστους οπαδους, περιεργο σχημα, ακατανοητους λογους επιτυχιας, ροκ σταρ εφευρετες, απιστευτες ιστοριες ανθρωπων που καταπιαστηκαν με αυτο...

 

Μετα απο αυτο το comment μου παω να κανω τσιγαρο. Better than sex!

 

(στα τετριμμενα: Οσο για τις πωλησεις (απαντω και στο αλλο) δε ξερω για το Γκινες, αλλα ο ανθρωπος εγινε Σερ (πχ οπως οι Beatles που αναφερεις) και στις διαφημισεις ακομα και της Commodore (η της Sinclair που εδωσα link στο youtube) το αναφερουν και οι ιδιες οι εταιρειες. (Και βαλε οτι δεν ειχε και "βοηθεια" απο κρατη, οπως πχ το BBC που ηταν το επισημο PC των σχολειων της Αγγλιας))

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι συζητάτε τώρα ;

Commodore 64 FOR EVER !!!

 

Κορυφή  . 

 

SID chip , sprites , 6510 cpu , floppy drive κλπ ,κλπ.

Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμη και εμπορικές εφαρμογές είχαν κυκλοφορήσει για τον Commodore (εκτός φυσικά απ'τα παιχνίδια) όταν οι Spectrum το πολύ να σε βοηθούσαν να μάθεις BASIC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεούδια..χοχο, ο πάλιουρας έχει Spectrum +2 στο κουτί μαζί με manual,χεχε.

Επίσης έχει παίξει και με commodore 64,amstrad cpc464 k 6128 και spectrum +3,+,και τον θρυλικό 48 έτσι για να μάθετε.Αλλά το holy grail τον ΖΧ81 δεν μπόρεσα ποτέ να τον γραπώσω dam it! ;D

 

Sinclair_Spectrum+2_System_s1.jpg

 

Πρέπει να σε "τρωω" γιατι έπαιζα παιχνίδια σε spectravideo που ηταν ο πρώτος home που κυκλοφόρησε . Εγώ είμαι ο πάλιουρας

 

 

http://pc-museum.com/029-spectravideo/rcm-029.jpg

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πήγαινα τρίτη ή τετάρτη δημοτικού όταν είδα από κοντά και έπαιξα, στο σπίτι ενός συμμαθητή, αυτό εδώ το κομψοτέχνημα:

 

Sinclair_Spectrum_Large.jpg

Sinclair ZX Spectrum

 

Ένα ή δυο χρόνια αργότερα (1985-86) απέκτησα αυτόν (ο οποίος μέχρι σήμερα δουλεύει άψογα)...

 

electron1.jpg

Αcorn Electron

 

...κι όπως όλοι πάλευα με τις κασσέτες (disk drive έβλεπα και χρησιμοποιούσα μόνο στον Amstrad CPC 6128 ενός γείτονά μου). Έβαζα μια κασσέτα με προγράμματα στο κασσετόφωνο, συνέδεα το βυσματάκι στο PHONE OUT, έβαζα το vol στο τέρμα, πληκτρολογούσα CHAIN "" (ή LOAD "" αν δεν ήθελα να το τρέξει) και περίμενα 5-10 λεπτά να φορτώσει. Καμιά φορά πατούσα το play και άκουγα μια σειρά από περίεργους ήχους που οι αισθητήρες μετέφραζαν σε δεδομένα. Ποτέ δεν θα ξεχάσω την τρομερή εντύπωση που μου έκανε το γεγονός ότι ένα μηχάνημα μπορούσε να μεταφράσει ήχο σε δεδομένα ακούγοντάς τα...

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρέπει να σε "τρωω" γιατι έπαιζα παιχνίδια σε spectravideo που ηταν ο πρώτος home που κυκλοφόρησε . Εγώ είμαι ο πάλιουρας

 

 

http://pc-museum.com/029-spectravideo/rcm-029.jpg

 

Τα Spectravideo εμφανιστηκαν καπου στο 83 (84?), αρα by definition ηταν αρκετα νεα στο χωρο... Τα MSX Spectravideo ηταν ακομα πιο νεα...

 

(ασχετο: Ενα παλιο μηχανημα που ειχε ενδιαφερον και ειχε και ενα απιστευτο περιφερειακο ηταν το TI 99/4A που ειχε συνθετη ομιλιας και "ελεγε" αυτα που του εγραφες.... Παντα το ζηλευα αυτο το πραγμα...)

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMIGA και ξερό ψωμί. Σεβασμος σε όσους προηγήθηκαν , αλλά αυτός ο υπολογιστής σηματοδότησε την πρώτη μεγάλη νίκη του software ενάντια στο hardware. Για να μην παραξηγηθώ μόνο AMSTRAD CPC 6128 με πράσινη (μπλιάχ) οθόνη είχα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεούδια..χοχο, ο πάλιουρας έχει Spectrum +2 στο κουτί μαζί με manual,χεχε.

Επίσης έχει παίξει και με commodore 64,amstrad cpc464 k 6128 και spectrum +3,+,και τον θρυλικό 48 έτσι για να μάθετε.Αλλά το holy grail τον ΖΧ81 δεν μπόρεσα ποτέ να τον γραπώσω dam it! ;D

 

Sinclair_Spectrum+2_System_s1.jpg

 

Πρέπει να σε "τρωω" γιατι έπαιζα παιχνίδια σε spectravideo που ηταν ο πρώτος home που κυκλοφόρησε . Εγώ είμαι ο πάλιουρας

 

 

http://pc-museum.com/029-spectravideo/rcm-029.jpg

 

 

Εμένα όμως μου δουλεύει ακόμα και παίζω exploding fist, saboteur2, bomb jack, και αμαλάχει το'χω προγραμματίσει και μου βγάζει και νούμερα για το joker.Αμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(ασχετο: Ενα παλιο μηχανημα που ειχε ενδιαφερον και ειχε και ενα απιστευτο περιφερειακο ηταν το TI 99/4A που ειχε συνθετη ομιλιας και "ελεγε" αυτα που του εγραφες.... Παντα το ζηλευα αυτο το πραγμα...)

 

 

 

Τον Τexas Instruments τον "πήγαινα" κι εγώ , τον είχα δει μάλιστα στην αντιπροσωπεία του που ήταν ο "Πουλιάδης και Συνερργάτες" τότε στο Κολωνάκι στα πρώτα γραφεία του Πουλιάδη , οδός Κουμπάρη , δύο όροφοι όλοι κι όλοι.

 

Όμως είχε μόνο 16Κ μνήμη (RAM) , οπότε ...Commodore 64 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου