Προς το περιεχόμενο

Απο 10ρες σε 11ρες ή 12ρες και ποιές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οοοου πολλά ποστ σιγά σιγά όλοι θα πάρετε  :P.Ευχαριστώ και πάλι.

 

Λοιπόοοον,βιδούλα λέω αυτή για την βέργα για την κλίση(relief) που θα πρέπει να χει μια κιθάρα.Φαντάζομαι οτι αυτό θα αλλάξει σε σχέση με αυτό που είναι τώρα.Απλά λέω οτι θα το ξεβιδώσω πολύ τρόπος του λέγειν για να πάρει τη σωστή κλίση.Και ξαναρωτώ αν θα υπάρχει πρόβλημα να το αντέξει η κιθαρούλα αυτό μιας και δεν είναι και καμμιά τρελή κιθάρα.

 

Σε μί θέλω να κουρδίσω την κιθάρα πάλι και με τις πιο χοντρές χορδές αυτό είναι σίγουρο.Οπότε απο τα λεγόμενα σας δεν πάω παραπάνω απο 11ρες για να μην έχω πρόβλημα και στη βέργα και στο nut(μου διέφυγε πως έγινε αυτό δεν ξέρω  :P).

 

Αν θέλω για 12 η 13 δεν το σηζητώ δηλαδή πρέπει να πάει σε μάστορα για να ξύσει το nut και τα αυλάκια στα τάστα ε?

 

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?Τελικά υπάρχει κάποια μάρκα που να είναι καλή σε χορδές του τύπου που ενδιαφέρομαι? Αν αυτό βοηθάει περισσότερο για τζάζ προορίζεται το σετάπ αυτό, οπότε και τα πολλά bends τα αποκλείω, αφήστε που δεν μου αρέσει κιόλας το σήκωμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την βέργα και βέβαια δεν πρέπει να την χαλαρώσεις εντελώς!

Εγω για rock-blues αλλά και για ψιλό jazz καταστάσεις χρησιμοποιοώ elixir 10αρες...

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου...

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alekelis φοράω ήδη 10ρες και θέλω να πάω σε παχύτερο πράμα, σπαρταριστό.Έχω δοκιμάσει daddario,vinci(nomizw),pyramid , όλες σε 10ρες (και πάλι νομίζω).

 

Τώρα για τις πιό χοντρές υπάρχει κάτι καλό σε μάρκα?Α και πάλι να ξαναρωτήσω με αυτό το flatwood τι γίνεται, και αν υπάρχουν χορδές που να μην είναι σπειροειδής το τύλιγμα τους.

 

Αυτά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και πάλι να ξαναρωτήσω με αυτό το flatwood τι γίνεται, και αν υπάρχουν χορδές που να μην είναι σπειροειδής το τύλιγμα τους.

 

Εγώ δεν έχω ιδέα για το flatwood.. :-\

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alekelis φοράω ήδη 10ρες και θέλω να πάω σε παχύτερο πράμα, σπαρταριστό.Έχω δοκιμάσει daddario,vinci(nomizw),pyramid , όλες σε 10ρες (και πάλι νομίζω).

 

Τώρα για τις πιό χοντρές υπάρχει κάτι καλό σε μάρκα?Α και πάλι να ξαναρωτήσω με αυτό το flatwood τι γίνεται, και αν υπάρχουν χορδές που να μην είναι σπειροειδής το τύλιγμα τους.

 

Αυτά......

 

Οι flatwound έχουν πιο μουντό ήχο απο τις συμβατικές χορδές και προτιμούνται στην jazz.Βέβαια υπάρχει και η λύση του να βάλεις 11άρες κανονικές και απλά να βάλεις το tone τις κιθάρας σου στο 0 ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι flatwound έχουν πιο μουντό ήχο απο τις συμβατικές χορδές και προτιμούνται στην jazz.Βέβαια υπάρχει και η λύση του να βάλεις 11άρες κανονικές και απλά να βάλεις το tone τις κιθάρας σου στο 0 ;)

 

Πράγμα που κάνω ήδη απο τώρα. :D

 

12άρες να μην διανοηθώ λές ε?Και ήθελα να δοκιμάσω.Ποίος βρίσκει καλό μάστορα για ανοίγματα και ξυσίματα στη Λάρσα τωρα γ@μω την ατυχία μου  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να κάνω και παράθεση την αχρηστίλα μου μέσα.

 

janick με το σχήμα που δείχνεις καταλαβάινω οτι δεν έχουν και κενά αυτές οι χορδές για βρωμιά ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι flatwound έχουν πιο μουντό ήχο απο τις συμβατικές χορδές και προτιμούνται στην jazz.Βέβαια υπάρχει και η λύση του να βάλεις 11άρες κανονικές και απλά να βάλεις το tone τις κιθάρας σου στο 0 ;)

 

Πράγμα που κάνω ήδη απο τώρα. :D

 

12άρες να μην διανοηθώ λές ε?Και ήθελα να δοκιμάσω.Ποίος βρίσκει καλό μάστορα για ανοίγματα και ξυσίματα στη Λάρσα τωρα γ@μω την ατυχία μου  >:(

 

Αρχικά κάνε το εξής...Πάρε ένα σετ 11άρες.Δες πως σου κάθονται και αν δεν γουσταρίσεις(!!!) τότε δοκίμασε να ανέβεις νούμερο ;)

 

Αυτό με τη βρωμιά δεν το γνωρίζω δεν έχω παίζει ποτέ με τέτοιες  :-\

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα κάνω  ;D.Ευχαριστώ σε όλους και πάλι.Και καλή τύχη στο κιθαρόνι μου ευχηθήτε μην του πιάσει καμμιά στραβομάρα και με φτύσει  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου