Προς το περιεχόμενο

Απο 10ρες σε 11ρες ή 12ρες και ποιές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ανέφερες εσύ για τις pyramid κόλλησα τώρα και αν τις βρώ κάποτε θα ήθελα να τισ δοκιμάσω τις συγκεκριμένες.Οι daddario πάλι για μένα δεν είναι τπτ το τρελό απλά κάτι στάνταρ που θα βρείς παντού και φθηνά.Όσο για το φθηνα αυτές που πήρα είχαν 1 ευρώ διαφορά με το εξωτερικό.Πιστεύω ότι η daddario είναι θέμα διαφήμισης και marketing περισσότερο για αυτό και έχουν ανεβεί στα στάνταρς του καθενός μας.Άποψη μου βέβαια.

 

Στο www.guitars.gr δεν έχει τις flatwound που είπες ρε superfunk.Oeo or not oeo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στειλε του ενα mail και θα στις φερει ειναι τρομερα εξυπηρετικος ο ανθρωπος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν μπορεσα να δω τι κιθαρα εχεις. εγω θεωρω οτι η ασφαλης λυση για ηλεκτρικη ειναι μεχρι 11ρες. σε μισα σκαφη (τυπου ας πουμε gibson 335) μπορεις να βαλεις και βαρυτερες χορδες (για κανα δυο χρονια ειχα 14 la bella flat στη 335 μου και δεν ειχα κανενα προβλημα στο μανικι). εγω θεωρω οτι ο ηχος οντως γινεται πιο γεματος με βαρυτερες χορδες, και επισης το χερι τις συνηθιζει (με προσοχη στις τενοντιτιδες), αλλα δινουν ενα παιξιμο διαφορετικο απο τις ελαφριες χορδες, που στην τελικη μπορει να μη σου αρεσει. εγω επαιζα με 11 στις ηλεκτρικες, 12 στο σκαφος και στις ακουστικες, hard tension la bella στις κλασσικες, αλλα λογω προβληματων σε αυχενα κατεβασα ενα νουμερο σε ολα τα σετ. (d addario ηλεκτρικες, elixir ακουστικες).  συνηθισμενο στην jazz ειναι ενα σετ 11 η 12 με αλλαγμενες τις δυο λεπτες χορδες σε 14 18 η 13 17. επισης για ηλεκτρικη μπορεις να βαλεις nickel wound για λιγο πιο mellow ηχο (τις flatwound τις θεωρω υπερβολη γιατι θα εξαφανιστουν το sustain και κυριως τα πριμα).

 

πολυ περισσοτερο ρολο στον ηχο της κιθαρας κατα τη γνωμη μου παιζει το action, το ποσο ψηλα βρισκονται οι χορδες δηλαδη. πιστευω οτι το πολυ χαμηλο action ειναι κακη ιδεα. μολις ανεβουν λιγο οι χορδες ο ηχος και το definition στις νοτες γινεται πολυ καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωράιος Alter σ'ευχαριστώ πολύ.Μου άρεσαν οι 11ρες που έβαλα τώρα.Βλέπω προς το παρόν υπερβολή την αλλαγή των λεπτών χορδών, στο μέλλον βλέπουμε.Η κιθαρούλα αυτή που αντέχει το βάρος είναι της behringer iaxe393.Για αυτό ρωτούσα αν οι κιθάρας αντέχουν ή υπάρχει πρόβλημα με το μπράτσο τους.Απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει πρόβλημα,δεν ξέρω αργότερα αν θα με αφήσει απροετοίμαστο.Δεν παρατηρώ επίσης δραματική αλλαγή στο sustain.Ίσως να υπάρχει μια μικρούλα μείωση που δεν μπορώ να την καταλάβω προσωπικά.

 

Τώρα που είπες για σκάφος λυμπήζομαι ένα εδώ και λίγο καιρό αν μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα να προβώ στην αγορά του. Μ'αρέσει απο εμφάνιση το http://www.thomann.de/gr/ibanez_af75bs_jazzgitarre.htm αλλά δεν έχω ιδέα απο ξύλα,μαγνήτες, κατασκευή, κτλ.Υπάρχει στην κατηγορία αυτή κατι αξιόλογο σε σκάφος?

 

Ένα άσχετο που έχω ακούσει είναι οτι παίζει ρόλο ο τρόπος κατασκευής αυτου του τύπου κιθάρας και είναι αυτό στο οποίο διαφέρει η gibson απο τις άλλες.Δηλ. οτι κατασκευάζει τις κιθάρες με ενιαίο ξύλο χωρίς να ενώνει κομμάτια όπως στην stratocaster.Δεν ξέρω τι γίνεται και πώς καταλαβαίνεις αν ισχύει αυτό στην κατασκευή.

 

Συγνώμη αλλά το θέμα το στέλνω σε άλλη τροχιά τώρα για να μην ανοίγω καινούριο τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snake Oil Brand...

 

χειροποιητες και μονο μεσω web.

Δεν υπαρχουν σε καταστηματα (και φυσικα στην Ελλαδα)

 

Απο τοτε που τις δοκιμασα πριν 3+ χρονια δεν ξαναεβαλα ποτε αλλες χορδες...

 

παιζω με 11αρες/ενα κατω. (Strats)

Προσφατα εβαλα 12αρες με Plain G.

Ταιριαξαν καλυτερα στην 335.

 

Εχει Pure nickel vintage και modern sets.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα μείνω με τις 11ρες της δαδάριο οσπου να μάσω λίγα λεφτά να πάρω ένα βαπόρι και μετά δοκιμάζω και άλλες.Σέυχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου