Προς το περιεχόμενο

Απο 10ρες σε 11ρες ή 12ρες και ποιές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Ισχύει οτι θα μπορώ να έχω καλύτερο action με μεγαλύτερο νούμερο?

 

Οχι ΔΕΝ ισχυει,απλα με βαρυτερες χορδες θα εχεις λιγοτερα ΤΡΙΞΙΜΑΤΑ αν χαμηλωσεις το action σε μια μετρια σεταρισμενη κιθαρα (ομως χαμηλο action μπορεις να εχεις με οτιδηποτε νουμερο χορδων,φτανει να ειναι καλα σεταρισμενη η κιθαρα σου).

Λογικα μια τελεια σεταρισμενη κιθαρα με 9αρες θα παιζει πολυ πιο ευκολα απο μια τελεια σεταρισμενη κιθαρα με 12αρες.....

 

Ισχύει οτι αλλάζει ο ήχος και γίνεται πιο γεμάτος,ογκώδεις και πλούσιος?

 

οχι ΔΕΝ ισχυει.Απλα ΑΛΛΑΖΕΙ .Τωρα αν ειναι πιο ογκωδης ή γεματος ειναι αλλου παππα ευαγγελιο,το πιο σωστο που μπορεις να κανεις ειναι να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ αν ο ΗΧΟΣ με τις βαρυτερες χορδες ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΣΕΝΑ και οχι αν αρεσει στον.....SRV ::)

 

προσωπικα αν και για παρα πολλα χρονια χρησιμοποιουσα πολυ βαριες χορδες (11,12 & 13) τα τελευταια χρονια "αφηνω" την ΚΑΘΕ κιθαρα να μου "πει" τι χορδες "θελει",καποιες ακουγονται καλυτερα με 9αρες,αλλες με 10αρες και αλλες με 11αρες....γενικα ομως εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι το πλεον balanced set ειναι οι απλες...10-46..

 

μη μασας ομως με τον μυθο οτι βαριες χορδες=καλυτερος ηχος ,μερικοι απο τους βαρυτερους αλλα και πλεον "καλοηχους" κιθαριστες παιζουν με 9αρες & 8αρες ακομα...(ο Hendrix π.χ επαιζε με ενα hybrid σετ απο 8αρες &10αρες,ο Frank Zappa με 8αρες,ο Billy Gibbons με 8αρες,ο Prince με 9αρες,ο BB KING με 9αρες,ο Jimmy Page με 8αρες & 9αρες,ο Clapton με 9αρες  κ.ο.κ......

 

Τι διαφορά έχουν οι flatwood(καπως έτσι δεν είμαι σίγουρος) απο τις κλασσικές κανονικές?

 

δεν εχουν "στρογγυλο περιτυλιγμα" (roundwound) αλλα "πλακε" Flat.

Εχουν ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ SUSTAIN και ειναι πιο "κρουστες"

Δεν κανουν για overdrive,distortion & slide.

 

Ολες οι μαρκες χορδων πανω κατω τα ΙΔΙΑ ειναι,οι καλυτερες απο ολες ειναι φυσικα οι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ & ΦΡΕΣΚΕΣ ΧΟΡΔΕΣ... ;)

 

Αν βαλεις βαρυτερες χορδες θα πρεπει να ΣΦΙΞΕΙΣ και ΟΧΙ να ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ τη "βεργα"!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Superfunk σε ευχαριστώ ρε συ αλλά με τα λίγα εσύ μου λές ότι δεν θα αλλάξει τπτ.Πολύ με μπερδεύετε τώρα ρε γμτ.Τώρα και αυτό με το sustain δεν μπορώ να πώ οτι μαφήνει αδιάφορο. Τέσπα θα δοκιμάσω 11αρες να δώ τι διαφορές θα χει και αν μαρέσουν κια θα δώ μετά.

 

Όσο για τους κιθαρίστες μου έγραψες όλους τους ροκαδομπλουζάδες αν δεν κάνω λάθος.Δες και απο τζάζ μεριά λίγο.Ας πούμε για τον Benson που ξέρω έχει 14άρες :o.Γενικά σε αυτά τα τζαζοκίθαρα όλοι αυτοί οι μάστορες φοράνε χοντρές.Εγώ γουστάρω μουντίλα κακιά για αυτό θέλω να δώ τι θα πετύχω με τις πιο χοντρές.Στην τελική μπορεί να μην έχει σχέση με τις χορδές όλο αυτό το πράγμα αλλά μια δοκιμή θα μας πείσει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τζαζ κιθαριστες παιζουν κατα κυριο λογο με FLAT χορδες (οι οποιες ετσι κι αλλοιως ξεκινανε απο 11....) μια και δεν κανουν σηκωματα συνηθως και βεβαια παιζουν σχεδον παντα ΚΑΘΑΡΑ.

 

Αν παιζεις ΚΑΘΑΡΑ τοτε αν θες πιο μουντο ηχο βαλε flat (ειναι και ΠΟΛΥ πιο ευκολες και μαλακες στα δακτυλα μια και ειναι πλακε)

 

Αν θες να βαλεις γκαζια ομως θα απογοητευθεις μια και απο τη στιγμη που θα τις χτυπησεις οι flat λογω του οτι σταματανε να παλλονται πολυ πιο γρηγορα απο τις round "κοβουν" αποτομα τον βρωμικο ηχο και το sustain...

 

α,φυσικα να γνωριζεις οτι και στις Flat χορδες η μι και η σι ειναι ΙΔΙΕΣ με αυτες των roundwound (δηλ. plain steel) και η σολ ειναι τυλιχτη (δηλ. οχι plain steel)

 

βεβαια εκτος απο τις χορδες μπορεις να αποκτησεις μουντιλα και ρυθμιζοντας αναλογα τον ενισχυτη σου.....αλλωστε για αυτο εχουν και tone controls οι ενισχυτες με την καταλληλη ρυθμιση μπορεις να βγαλεις τρελλα ΠΡΙΜΑ & twang ακομα και απο flat

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=fxQ9aTmcLoo

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και πήρα τις DADDARIO ECG 24 και μόλις τελείωσα το setup.Το action χαμήλωσε και είναι απειροελάχιστα πιο σκληρές σε σχέση με τις 10ρες.Μεγάλη διαφορά σε μπάσσο φαίνεται και είναι λίγο πιο μουντός ο ήχος ειδικά στις μπάσσες.Το nut είναι στα όρια του ίσως και λίγο ζορισμένο στις λά και ρέ(ε΄δω πρέπει να φταίει και το ότι τύλιξα 4 φορές την χορδή ενώ θα ήθελε 3).Χαμήλωσα τους μαγνήτες και έφτιαξα λίγο την βέργα.Αυτά, τώρα ο καιρός θα δείξει.......Ευχαριστώ ακόμη μια φορά για τις συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α,φυσικα να γνωριζεις οτι και στις Flat χορδες η μι και η σι ειναι ΙΔΙΕΣ με αυτες των roundwound (δηλ. plain steel) και η σολ ειναι τυλιχτη (δηλ. οχι plain steel)

 

 

superfunk, μιάς και βλέπω ότι το κατέχεις (και) αυτό το θέμα ( :P), να ρωτήσω το εξής:

Έχω περάσει flatwound 12άρες (http://www.stollas.com/viewproduct.asp?ProductID=5924) σε μιά κιθάρα, και μου αρέσει πολύ, κυρίως η αίσθηση στο παίξιμο. Το πρόβλημα είναι ότι η σόλ είναι τυλιχτή όπως λές, αλλα μοιάζει με roundwound. Έτσι, δέν έχει την ίδια γλυστερή αίσθηση με τις υπόλοιπες, και αυτό με χαλάει κάπως. Αυτό ισχύει για όλα τα σέτ, ή μόνο για το συγκεκριμένο που πήρα; Προτείνεις να την αντικαταστήσω με κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nut είναι στα όρια του ίσως και λίγο ζορισμένο στις λά και ρέ(ε΄δω πρέπει να φταίει και το ότι τύλιξα 4 φορές την χορδή ενώ θα ήθελε

 

σιγουρα δεν φταιει αυτο,ανοιξε λιγο τα αυλακια του nut και περασε τα με ενα μολυβακι...

 

Το πρόβλημα είναι ότι η σόλ είναι τυλιχτή όπως λές, αλλα μοιάζει με roundwound. Έτσι, δέν έχει την ίδια γλυστερή αίσθηση με τις υπόλοιπες, και αυτό με χαλάει κάπως. Αυτό ισχύει για όλα τα σέτ, ή μόνο για το συγκεκριμένο που πήρα; Προτείνεις να την αντικαταστήσω με κάτι άλλο;

 

αυτο οφειλεται στο οτι η σολ ειναι πολυ πιο ΛΕΠΤΗ απο τις υπολοιπες οποτε λογικα "κοβει" και περισσοτερο

 

παντως αν θελετε τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ σε feel & ηχο φλατ χορδες (ετη φωτος απο τις υπολοιπες) η επιλογη ειναι μονο μια

 

http://www.thomann.de/gr/pyramid_gold_flatwound_412100.htm

 

(βγαινουν απο 011 εως 014)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυραμιδ ποιος φέρνει στο Ελλάδα.Εγώ που πήρα τις δαδάριο απο τον Νάκα της Λάρισας δεν είχε πυραμίδες.Και μάλιστα επέμενε και τον έκραζα ότι η δαδάριο είναι γνωστές όχι επειδή είναι καλές σαν χορδές αλλά για άλλους λόγους(εκτός ερώτησης αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D'addario για κλασσική είναι καλές χορδές,ειδικά οι composite μαμάνε.(Στο συγκεκριμένο σετ υπάρχουν 2 σολ,μια απλή και μια καινουργια με νεα σύνθεση,από ένα περίεργο υλικό σκουρου καφέ χρώματος)

Ηλεκτρικής που έβαλα κ'άποτε δε με αρέσαν καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ συμφωνώ, το θέμα είναι όμως οτι εδώ που είμαι δεν έχω δεί τπτ απο άλλες.Όλοι έχουν daddario,elixir,ghs,fender ktl.Άλλες πιο "άγνωστες" δεν παίζουν οπότε το να παραγγείλεις απ' έξω είναι λίγο δύσκολο αν έχει μόνο χορδές για αγορά.Και για του λόγου το αληθές κοίταξα και όλα τα ηλεκτρονικά μαγαζιά που ξέρω και δεν βρήκα δείγμα για δείγμα απο pyramid αφού είναι κορυφή όπως λέει ο superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pyramid θα βρεις στο www.guitars.gr

 

Κατα τα αλλα οσον αφορα τις roundwound γιατι να παιξεις με αλλες χορδες απο τις συνηθισμενες που κυκλοφορουν στην αγορα? ετσι κι αλλοιως ολες πανω κατω ιδιες ειναι ...

 

Παντως ΣΤΑΘΕΡΗ ποιοτητα ΠΑΝΤΑ θα βρεις μονο απο τις 3 μεγαλες (GHS,D ADDARIO,ERNIE BALL) για αυτο και σου προτεινω να παιζεις με καποια απο αυτες τις μαρκες....οι αλλες "παιζουν"

 

Προσωπικα εχω πλεον "αραξει" στις D ADDARIO μια και ειναι φθηνες (απο εξω βεβαια),εξαιρετικης ποιοτητας και η προστατευτικη συσκευασια τους τις κανει να μη χαλανε αν τις αποθηκευω για καιρο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου