Προς το περιεχόμενο

ταυρακι με καμια 500 ευρωπουλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο για το Korea ή το China δεν λέει τίποτα από μόνο του...γιατί δεν είναι μια και δύο μόνο οι USA made Gibson και Fender που έχω δει να μην την παλεύουν.

 

Πίστεψέ με, αν μιλάγαμε για άλλες κιθάρες (πχ singlecut), θα ήμουν ο τελευταίος που θα συνιστούσα gibson.... Κι αν το έκανα δε θα το έκανα μόνο και μόνο επειδή είναι usa.

Αλλά συγκεκριμένα για τα SG, η τρισκατάρατη εταιρία το έχει χειριστεί πολύ καλά.

Καταρχήν δίνει το standard μοντέλο της σε τιμή 1100-1300 (ανάλογα το χρώμα), και όχι 2 ή 3 χιλιάρικα όπως κάνει με τις LP.

Έπειτα, η κίνηση των special (με ή χωρίς faded φινίρισμα) είναι πολύ πετυχημένη κατά την άποψή μου.

Κόβει τη σκληρή θήκη, κόβει μερικά ακριβά αισθητικά (block inlays, neck binding) και σου δίνει με 750 πια, sg faded καινούριο. Μεταχειρισμένο, μιλάμε πια για 500 ευρά...

Το factory setup είναι πάντα απαράδεκτο, για gibson μιλάμε!

Αξίζει τον κόπο όμως. Πολλοί αφορίζουν τα special μοντέλα (για sg μιλάω πάντα) χωρίς να έχουν άποψη (δε μιλάω για εσένα προσωπικά).

Δεν ξέρω αν έπεσα σε καλό sg faded κομμάτι και ταυτόχρονα σε κακό epiphone sg400, αλλά τουλάχιστον το δικό μου faded, το συγκρίνω (μετά την αλλαγή μαγνήτη) στα ίσα με το 61RI μου...

 

Όσο για το Korea ή το China δεν λέει τίποτα από μόνο του...γιατί δεν είναι μια και δύο μόνο οι USA made Gibson και Fender που έχω δει να μην την παλεύουν.

 

Φυσικά και δε λέει τίποτα. Κάποτε ίσως έλεγε. Τώρα κοντεύει να καταντήσει μειονέκτημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θελω να παρω το Sg faded brown. Eχω δει στο ebay faded cherry με moon inlays στα ταστα... Ξερει κανεις για αυτο το μοντελο? Που μπορω να το βρω καινουργιο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω το Sg faded brown. Eχω δει στο ebay faded cherry με moon inlays στα ταστα... Ξερει κανεις για αυτο το μοντελο? Που μπορω να το βρω καινουργιο κτλ

 

Faded με moon inlays είναι πριν το 2004 και έχει ταστιέρα έβενο. Χτύπα το!

Καινούριο νομίζω μπορείς να βρείς οπουδήποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω το Sg faded brown. Eχω δει στο ebay faded cherry με moon inlays στα ταστα... Ξερει κανεις για αυτο το μοντελο? Που μπορω να το βρω καινουργιο κτλ

 

Αν εννοείς αυτή

http://www.thomann.de/be/gibson_sgspecialfaded_wb_egitarre.htm

και εμένα είναι το χρώμα που μου αρέσει, αλλά μόλις έπαιξα μαζί της κατέρρευσε όλη η αγάπη που της είχα λόγω χρώματος, σχήματος και μάρκας. ΜΑΚΡΙΑ! Αίσχος. Φτηνιάρικη κατασκευή, σχεδόν καθόλου sustain, σου εμπνέει μια αίσθηση εύθραυστης και πρόχειρης κιθάρας που θα παραδώσει το πνεύμα γρήγορα. Σαν κλαράκι ήταν το μπράτσο, γενικά όλη η κιθάρα ήταν σαν να έπασχε από... χρόνια φυματίωση. Αυτά σαν δικιά μου εντύπωση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω το Sg faded brown. Eχω δει στο ebay faded cherry με moon inlays στα ταστα... Ξερει κανεις για αυτο το μοντελο? Που μπορω να το βρω καινουργιο κτλ

 

Αν εννοείς αυτή

http://www.thomann.de/be/gibson_sgspecialfaded_wb_egitarre.htm

και εμένα είναι το χρώμα που μου αρέσει, αλλά μόλις έπαιξα μαζί της κατέρρευσε όλη η αγάπη που της είχα λόγω χρώματος, σχήματος και μάρκας. ΜΑΚΡΙΑ! Αίσχος. Φτηνιάρικη κατασκευή, σχεδόν καθόλου sustain, σου εμπνέει μια αίσθηση εύθραυστης και πρόχειρης κιθάρας που θα παραδώσει το πνεύμα γρήγορα. Σαν κλαράκι ήταν το μπράτσο, γενικά όλη η κιθάρα ήταν σαν να έπασχε από... χρόνια φυματίωση. Αυτά σαν δικιά μου εντύπωση.

 

Έχεις παίξει με άλλα SG φίλε μου; Ή το συγκρίνεις με πχ lespaul;

Σαν κατασκευή, είναι ένα τυπικό sg. Το μπράτσο μάλιστα, είναι πιο παχύ από ότι σε ένα sg 61RI.

Με όλο το θάρρος, και χωρίς παρεξήγηση, καλό είναι να κρίνουμε ένα όργανο με βάσει αυτό που είναι. Στην προκειμένη περίπτωση: ένα SG....

Κανένα SG ποτέ δεν είχε το πάχος μιας lespaul. Ούτε το sustain. Άλλα είναι τα καλούδια που θα βρεις σε αυτές τις κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, έχω παίξει και με άλλες Gibson SG και δεν μου έκαναν τόσο κακή εντύπωση. Ξέρω τις κατασκευές τους αλλά αυτή παραήταν. Και όχι, δεν τις συγκρίνω με τα κούτσουρα που άλλοι αγαπούν κι άλλοι μισούν. Το "φίλε μου" θα το εκλάβω σαν τρόπο του λέγειν (όχι ιδιαίτερα επιθυμητό).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "φίλε μου" θα το εκλάβω σαν τρόπο του λέγειν (όχι ιδιαίτερα επιθυμητό).

 

ΟΚ, δε θα σε κάνω με το ζόρι φίλο μου, μην τρομάζεις... Δεν το σκόπευα ούτως ή άλλως...

 

Επίσης, για να βοηθήσουμε τον "φίλο" mentalvortex που ψάχνει για ταυράκι, θα ήθελες να μας πεις τί ακριβώς δε σου άρεσε σε αυτό το sg σε σχέση με τα άλλα που δοκίμασες;

Και τί ήταν -αν επιτρέπεται- τα άλλα sg που δοκίμασες;

Επίσης, δοκίμασες στο ίδιο rig τα sg που σου άρεσαν με αυτό που δε σου άρεσε;

Αν θέλεις, θα βοηθούσε πολύ την κουβέντα άλλη μια αντίθετη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικά ποιο είναι το συμπέρασμα...??? Πως όπως μπορείς να πέσεις σε κακό G-400, έτσι μπορείς να πέσεις και σε κακό SG Faded. Και βάζω στοίχημα κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει και τις πιο φθηνές κιθάρες της Tokai. Άρα δεν τις παίρνεις γουρούνι στο σακί, βγαίνεις και ψάχνεις πρώτα για το κομμάτι εκείνο που θα σε ικανοποιήσει (ανάλογα με τις απαιτήσεις και τα στάνταρντ του καθενός βέβαια) σε αίσθηση και ήχο και θα είναι μέσα στις δυνατότητές σου.

 

Δεν αποκλείεις τίποτε όταν δεν έχεις πάρα πολλά χρήματα, ούτε μπορείς να βασίζεσαι στο "όνομα" γιατί στα φθηνά μοντέλα και το "όνομα" από κάπου μειώνει το κόστος όπως και οι υπόλοιποι. Και με ένα ακόμα μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου διότι οπωσδήποτε πληρώνεις και την ψευδαίσθηση του mojo και το made in USA στο headstock. Να τα πληρώνεις από Standard και πάνω που ανταποκρίνονται σημαντικά και σε αυτά που παίρνεις no problem...κι εγώ άμα έχω 1300 ευρώ την Standard θα πάρω όχι την Tokai SG-155 γιατί θέλω όλο το "πακετάκι" που λέγεται Gibson SG. Αλλά με 500 ευρώ αντί να κοιτάς το ουσιαστικά και πρακτικά καλύτερο να βασίζεσαι στο "είναι Gibson" είναι σαν να ψάχνεις vespa μάρκας Porsche.

 

Δυστυχώς πάντως η αίσθηση που λαμβάνω από ίδια εμπειρία και γνώμες άλλων που φθάνουν στα αυτιά μου είναι ότι ο μέσος όρος των SG Faded δεν αξίζει τα 750 ευρώ... :-\ Και για να εξηγήσω τι τουλάχιστον είδα εγώ:

 

1.) Υπερβολικά μέτριους μαγνήτες για 750 ευρώ τιμή. Ο neck ειδικά δεν ήταν ούτε κατά 10% καλύτερος του αντίστοιχου της G-400. Αντίστοιχα "muddy" στα καθαρά κάπως καλύτερος high gain. Ο bridge άντε να έπιανε το 10%... ;)

2.) Τα tone ποτενσιόμετρα μάλλον δεν έχουν λόγο ύπαρξης αφού οι μαγνήτες "ακούγανε" μονάχα σε τεράστιες αλλαγές. (αυτό ίσως δεν είναι και τόσο σοβαρό και εύκολα διορθώνεται σε κάθε κιθάρα)

3.) ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ μπράτσο!!! Κακοτοποθετημένα τάστα από το 12 και κάτω με αποτέλεσμα πάρα πολύ fret buzz και ξύλο που σου έδινε την αίσθηση ότι αν το ζορίσεις λίγο θα σπάσει στα χέρια σου.

4.) Η κιθάρα δεν κρατούσε το κούρδισμά της με τίποτα και με οποιαδήποτε αλλαγή στο action κι αν δοκιμάσαμε! Ακόμα και τον ιδιοκτήτη της που την είχε περί πολλού τον έκανε να μην πιστεύει στα μάτια του που μια ταπεινή Epiphone ήταν καλύτερη σε αυτό το ζήτημα...

 

Και φυσικά όλες οι δοκιμές έγιναν στο ίδιο rig...το ίδιο ακριβώς rig όπου η Standard και η '61 RI έμοιαζαν από άλλο πλανήτη σε σχέση με το G-400 και η Faded πάλευε να κουρδιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά 2 άνθρωποι μπορεί να ακούν και να πιάνουν το ίδιο πράγμα και να έχουν εντελώς διαφορετική άποψη.

Κατά τη δική μου άποψη, τα 750 ενός καινούριου sg special faded είναι η μόνη φορά που θεωρώ πως η gibson κοστολόγησε κάτι σωστά (ΟΚ, και τα 1100 για το ebony standard καλά είναι).

Μου κάνει εντύπωση που δε σου άρεσε ο neck μαγνήτης, ο οποίος για μένα είναι just fine. Ούτως ή άλλως είναι ο ίδιος μαγνήτης που έχει και η standard (490R).

Με τον bridge ναι, εγώ είχα πρόβλημα. Δεκτό. Γι'αυτό και αλλάχτηκε και η κιθάρα απογειώθηκε.

Τα περί ξεκουρδίσματος και action είναι απλώς κακό setup.

Αν ο ίδιος ο κιθαρίστας δε μπορεί να φέρει μια κιθάρα στα ίσα της, τότε μπορεί κάποιος τεχνικός, με 10 ευρώ.

 

Επίσης, παρότι η σύγκριση sg faded με 61RI είναι άδικη (750€ vs 2000€;;; ), όπως είπα και νωρίτερα, το sg faded μου το συγκρίνω ΣΤΑ ΙΣΑ με το 61RI μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί ξεκουρδίσματος και action είναι απλώς κακό setup.

Αν ο ίδιος ο κιθαρίστας δε μπορεί να φέρει μια κιθάρα στα ίσα της, τότε μπορεί κάποιος τεχνικός, με 10 ευρώ.

 

"Η κιθάρα δεν κρατούσε το κούρδισμά της με τίποτα και με οποιαδήποτε αλλαγή στο action κι αν δοκιμάσαμε."

Προφανώς λοιπόν η κιθάρα σεταρίστηκε. Αν είναι ΟΚ να προσπαθείς να σετάρεις την κιθάρα και όσο και αν προσπαθήσεις να χάνει το κούρδισμα, να υπάρχει fret buzz κλπ. ακόμα και με τις χορδές αρκετά ψηλότερα απ'όσο είναι σύνηθες τότε πάω πάσο. (ή είμαι άχρηστος και οι δικές μου κιθάρες μου φαίνονται ΟΚ αλλά δεν είναι...  ::))

Νο problem, απλά συνεχίζω να επιμένω σε όσα έγραψα πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου