Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει καποια λυση? (σημα-πολλα εφε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Επειδη ποτε δεν ημουν plug&play κιθαριστας, δεν ειχα απολυτη εμπιστοσυνη στις κιθαριστικες μου ικανοτητες, παντα μου αρεσαν σχετικα βαρυφορτωμενοι ηχοι με εφε, καθως και το γεγονος οτι παντα μου αρεσαν τα γκατζετακια και το πειραγμα κουμπιων :) :) :), κατεληξα να παιζω με αρκετα βαρυφορτωμενο απο πεταλια (γυρω στα 12-13) σημα με οτι αυτο συνεπαγεται......και κυριως με μεγαλη απωλεια πριμων....Το προβλημα δεν υπαρχει οταν παιζω με emg (για ευνοητους λογους) αλλα μολις γυρναω σε καποια passive κιθαρα το σημα γινεται μουντο, χανω τα πριμα και ακομα και με τους πριμους CS69 καταφευγω σε ενα boost των high freqs μεσω eq(σε πεταλι) προκειμενου να ακουσω αυτα που μου "τρωει" η αλυσιδα του ηχου μου...

 

      Εκτος απο το να παψω να χρησιμοποιω passive κιθαρες, εκτος απο τη αδυνατη χωροταξικα λυση ενος looper με 13loops, και αποκλειοντας λυσεις "μη χρησιμοποιεις πεταλια" υπαρχει καποια αλλη λυση προκειμενου να ακουω τις κιθαρες μου χωρις "πεθαμενα" πριμα?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορεις αν δε σου κανει κοπο να ονοματισεις ποια ειναι αυτα τα 13, για να καταλαβουμε γιατι δεν θα σου εκανε η λυση:"μη χρησιμοποιεις ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ πεταλια"??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά.... υποθέτω ότι τα έχεις δοκιμάσει αυτά που γράφω αλλά τα παραθέτω για λόγους ....αρχείου  :D

 

1. Volume pedal μετά το πρώτο πετάλι με buffer.

2. Κοντύτερο πρώτο καλώδιο (μέχρι το πρώτο πετάλι με buffer)

3. Θα τα έβγαζα από "το τραίνο" ένα-ένα (απλά για δοκιμή) μήπως και εντοπίσω κάποιο συγκεκριμένο που κάνει την περισσότερη ζημιά.

4. Θα προσπαθούσα να δω αν γίνεται να βάλω κάποιο από τα πετάλια με buffer (εκτός από την αρχή) και στη μέση της πεταλιέρας.

 

(Αν ισχύει το #3 -που αμφιβάλλω- θα έψαχνα ενδεχόμενες μόντες. )


Για πες λεπτομέρειες...προβλέπεται ενδιαφέρουσα πεταλοσυζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πετάξω μια κουφή σκέψη, πιθανόν κοτσάνα. Μήπως άν με κάποιον τρόπο προσέθετες λιγότερο επεξεργασμένο σήμα απο τις πρώτες βαθμίδες με την τελική έξοδο πρίν τον ενισχυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic: Πουλάω buffer που καθαρίζει το σήμα από loopers  (τύπου DD20 κλπ) ;D ;D ;D ;D (ξέρεις εσύ)

 


 

Στο θέμα μας: Τι καλώδια χρησιμοποιείς μεταξύ των πεταλιών? Εγώ στις ένδοξες εποχές των άπειρων πεταλιών, βρήκα "στήριγμα" στα George L. Πάλι το σήμα ψιλοέχανε περνώντας από τόσα πετάλια, αλλά η απώλεια ήταν αποδεκτή...;)

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις στειλε μια λιστα με την σειρα των πεταλιων που εχεις και μερικες λεπτομεριες για αυτα ( αν τα εχεις φτιαξει εσυ ή οχι , αν ειναι true bypass κλπ) για να υπαρχει μια πιο συγκεκριμενη εικονα της αλυσιδας. Ποσα πεταλια δουλευουν περιπου καθε φορα που παιζεις ?

 

Πολυ γενικα απο αυτα που λες και απο αυτα που ξερω μου φαινεται οτι ενα bufferaki στην αρχη αρχη του σηματος θα σου κανει αρκετη διαφορα. Πχ με τους EMG δεν εχεις τετοιο προβλημα γιατι ειναι ενεργητικοι και  ( χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια) εχουν ενα κυκλωμα buffer και ετσι μπορουν και οδηγουν το σημα μεσα απο χιλια μυρια κυματα. Για να τεσταρεις αν χρειαζεσαι buffer παρε ενα πεταλι χωρις true bypass το οποιο να εχει built in buffer ( αν δεν κανω λαθος τα περισοτερα κλασικα Boss πεταλια το εχουν) και βαλτο κλειστο κατευθειαν μετα την κιθαρα και μετα στα υπολοιπα πεταλια και δες αν εχεις διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα πετάξω μια κουφή σκέψη, πιθανόν κοτσάνα. Μήπως άν με κάποιον τρόπο προσέθετες λιγότερο επεξεργασμένο σήμα απο τις πρώτες βαθμίδες με την τελική έξοδο πρίν τον ενισχυτή; 

 

Αυτό που λέει ο kosh έχει μια βάση, αλλά στην περίπτωση του fenderiarhs μπορεί να δουλέψει καλύτερα ώς εξής:

Αν εντοπίσεις ότι κάποια πετάλια δεν τα πατάς ποτέ μαζί με κάποια άλλα (πράγμα πολύ πιθανό) μπορείς να πάρεις ένα BOSS LS-2 και μετά τον κομπρέσσορα (άντε, και ένα από τα γκάζια) να χωρίσεις το σήμα στα 2 με τη βοήθειά του. Θα έχεις 2 παράλληλες υπο-πεταλιέρες. Το εδιαφέρον είναι ότι θα μπορείς και να τις "ανακατέψεις" παράλληλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τεσταρεις αν χρειαζεσαι buffer παρε ενα πεταλι χωρις true bypass το οποιο να εχει built in buffer ( αν δεν κανω λαθος τα περισοτερα κλασικα Boss πεταλια το εχουν) και βαλτο κλειστο κατευθειαν μετα την κιθαρα και μετα στα υπολοιπα πεταλια και δες αν εχεις διαφορα.

 

Noμίζω ότι το buffer στα Boss λειτουργεί ανεξάρτητα αν είναι on ή off.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασε ενα Low impedance buffer (εχω ενα της axess electronics που θεωρουνται τα καλυτερα και στο χαριζω αν θες αλλα ισως θελει μια μικρη επισκευη) επισης το Route 66 της Visual Sound εχει ενσωματωμενο ενα τετοιο buffer.

 

Χαμηλωνοντας την εμπεδηση θα εχεις ουσιαστικα το ιδιο αποτελεσμα που εχεις και με τους emg δηλ. θα περναει το σημα σου αερα μεσα απο οτιδηποτε καλωδιο η εφε ακομα και tbp να μην ειναι...

 

http://www.axess-electronics.com/

 

(δες το bs2)

 

μια αλλη παρομοια λυση ειναι το VHT VALVULATOR

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά.... υποθέτω ότι τα έχεις δοκιμάσει αυτά που γράφω αλλά τα παραθέτω για λόγους ....αρχείου  :D

 

1. Volume pedal μετά το πρώτο πετάλι με buffer.

 

Σε αυτη τη θεση βρισκεται ηδη.

 

2. Κοντύτερο πρώτο καλώδιο (μέχρι το πρώτο πετάλι με buffer)

 

Ειναι ηδη αρκετα κοντο, οσο επιτρεπει βεβαια και μια σχετικη ελευθερια κινησεων

 

3. Θα τα έβγαζα από "το τραίνο" ένα-ένα (απλά για δοκιμή) μήπως και εντοπίσω κάποιο συγκεκριμένο που κάνει την περισσότερη ζημιά.

 

        Αυτο το σκεφτηκα και εγω......υπαρχει ενα πεταλι το οποιο ειναι μαυρη τρυπα και "ρουφαει"  το σημα....Electro harmonix deluxe electric mistress reissue....εχω μετατρεψει παλιο deluxe σε true bypass αλλα τα καινουργια reissues με προβληματιζουν οσον αφορα τη μετατροπη τους αυτη. Ενα dunlop wha το εχω ηδη μετατρεψει σε t.b.

        Δυστυχως εχω την εντυπωση πως δεν μπορω να θεωρησω υπαιτιο ενα πεταλι για την αλλοιωση του σηματος.....Καποια (οπως το ΕΜ) το αλλοιωνουν περισσοτερο και καποια λιγοτερο....αλλα το θεμα ειναι οτι οι αλλοιωσεις αθροιζονται και στο τελος το προβλημα μεγενθυνεται και γινεται ενοχλητικο

 

 

4. Θα προσπαθούσα να δω αν γίνεται να βάλω κάποιο από τα πετάλια με buffer (εκτός από την αρχή) και στη μέση της πεταλιέρας.

 

Το πρωτο πεταλι που συνανταει το σημα ειανι boss CS3 (με την OPTO MOD του monte allums) και αρα buffered.....μεσολαβουν και αλλα boss με τους αντιστοιχους buffers......

 

        Aναλυτικοτερα το σημα εχει ως εξης: boss cs3(modded)--->dunlop wha t.b modded--->boss od20--->boss bd2(modded)--->boss ge7(modded)---->boss low impedance volume pedal FV500L---->BOSS PH1R---->EH ELECTRIC MISTRESS---->BOSS CE 2---->boss DD20---->DIGITECH DIGIVERB(στην στερεο εξοδο του οποιου ειναι συνδεδεμενο και το tuner)

 

Τα καλωδια ειναι ποιοτικα (Neutrik)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου