Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει καποια λυση? (σημα-πολλα εφε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασε ενα Low impedance buffer (εχω ενα της axess electronics που θεωρουνται τα καλυτερα και στο χαριζω αν θες αλλα ισως θελει μια μικρη επισκευη) επισης το Route 66 της Visual Sound εχει ενσωματωμενο ενα τετοιο buffer.

 

Χαμηλωνοντας την εμπεδηση θα εχεις ουσιαστικα το ιδιο αποτελεσμα που εχεις και με τους emg δηλ. θα περναει το σημα σου αερα μεσα απο οτιδηποτε καλωδιο η εφε ακομα και tbp να μην ειναι...

 

http://www.axess-electronics.com/

 

(δες το bs2)

 

μια αλλη παρομοια λυση ειναι το VHT VALVULATOR

 

 

Eνδιαφερον......αλλα μπερδευτηκα.....αν προκειται περι απλου buffer τοτε σε τι διαφερει απο ενα απλο buffer π.χ ενος  boss?Δουλευει μετατρεποντας το σημα σε low impedance?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αγορασε ενα Low impedance buffer (εχω ενα της axess electronics που θεωρουνται τα καλυτερα και στο χαριζω αν θες αλλα ισως θελει μια μικρη επισκευη) επισης το Route 66 της Visual Sound εχει ενσωματωμενο ενα τετοιο buffer.

 

Χαμηλωνοντας την εμπεδηση θα εχεις ουσιαστικα το ιδιο αποτελεσμα που εχεις και με τους emg δηλ. θα περναει το σημα σου αερα μεσα απο οτιδηποτε καλωδιο η εφε ακομα και tbp να μην ειναι...

 

http://www.axess-electronics.com/

 

(δες το bs2)

 

μια αλλη παρομοια λυση ειναι το VHT VALVULATOR

 

Superfunk, ένα τέτοιο που λες (axess) είχα σκοπό να αγοράσω, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν έχω μπροστά-μπροστά ένα πεταλάκι boss (συγκεκριμένα το CS3) που κάνει buffering ακόμα και οταν είναι off, θα έχω παρόμοιo αποτέλεσμα.

Επίσης, από ότι θυμάμαι, ο fenderiarhs έχει κάμποσα πετάλια boss που μπορεί να τα "μοιράσει" στο signal path και να κάνει buffering κάθε 2-3 πετάλια.  

 

Πιστεύεις ότι θα προσφέρει κάτι ακόμα ένας buffer (ακόμα και καλός) πριν από ένα buffered πετάλι?

 

Ας εξηγήσω το συλλογισμό μου:

 

Βάζοντας ένα buffer, αυτός λειτουργεί μέχρι το πρώτο buffered (ή το πρώτο ON) πετάλι. Δηλαδή, αν βάλει ένα buffer στην αρχή, και μετά στείλει το σήμα στο CS3, τότε είναι ο buffer του CS3 (αν το πετάλι είναι "OFF") ή η έξοδος του κυκλώματος (αν είναι "ON") που θα "οδηγήσει" την υπόλοιπη αλυσίδα. (Δηλαδή το ίδιο στάδιο εξόδου του πεταλιού σε κάθε περίπτωση).

 

 

Όταν έβαζες το axess πριν από buffered πεταλάκια....είχες βελτίωση? Για πες....γιατί ψήνομαι να πάρω ένα.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως φταίει ότι το Volume Pedal σου είναι low impedance; Μπορείς να το ελέγξεις αφαιρώντας το Volume Pedal και δοκιμάζοντας μία κιθάρα με passive μαγνήτες.

 

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει μετατρεποντας το σημα σε low impedance?

 

ακριβως,οποτε δεν κανει τη δουλεια που κανουν τα Buffer των Boss (στην ουσια τα "παρακαμπτει" και καθαριζεις απο θορυβο και σημα,οταν το χρησιμοποιουσα "καθαριζε" το σημα ακομα και μεσα απο τα αθλια Buffer των MXR...)

 

Αν το θες στο δινω (τζαμπα φυσικα) απλα εχω καιρο να το χρησιμοποιησω και θελω να δω αν δουλευει γιατι την τελευταια φορα κατι ειχε και δεν περναγε το σημα (οτι και να ειναι ομως νομιζω οτι καποιο απο τα πενταλοπαλικαρια εδω μεσα  :) ευκολα θα το φτιαξει..

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο μου φαίνεται γιατί ούτε λίγο ούτε λιγάκι το σήμα μπαφεριάζεται συνεχώς. Τα volume pedals της Βοss έχω ακούσει ότι δολοφονούν το σήμα (το οποίο μπορεί να είναι και ραδιοαρβύλα). Το Εlectric Mistress είναι καινούργιο reissue ή παλιό reissue; Mόνο τα καινούργια reissues είναι true bypass.

 

To πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό: μήπως κάποια από τις μόντες δεν πήγε καλά στα πετάλια και αντί για καλό buffering είναι πια... ρουφήχτρα;

 

To δεύτερο: γιατί δεν δοκιμάζεις να σπάσεις σε δυο διακλαδώσεις την αλυσίδα σου με ένα true bypass looper ή με ένα line selector, όπως προτείνω εδώ;  http://www.noiz.gr/index.php?topic=11547.msg149427#msg149427

 

To τρίτο: η μπακαλολύση αν όλα τα άλλα αποτύχουν, να βάλεις τον ενισχυτή σου στο bright mode για να έρθουν τα πρίμα στα ίσια τους...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο μου φαίνεται γιατί ούτε λίγο ούτε λιγάκι το σήμα μπαφεριάζεται συνεχώς. Τα volume pedals της Βοss έχω ακούσει ότι δολοφονούν το σήμα (το οποίο μπορεί να είναι και ραδιοαρβύλα). Το Εlectric Mistress είναι καινούργιο reissue ή παλιό reissue; Mόνο τα καινούργια reissues είναι true bypass.

 

To πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό: μήπως κάποια από τις μόντες δεν πήγε καλά στα πετάλια και αντί για καλό buffering είναι πια... ρουφήχτρα;

 

To δεύτερο: γιατί δεν δοκιμάζεις να σπάσεις σε δυο διακλαδώσεις την αλυσίδα σου με ένα true bypass looper ή με ένα line selector, όπως προτείνω εδώ;  http://www.noiz.gr/index.php?topic=11547.msg149427#msg149427

 

To τρίτο: η μπακαλολύση αν όλα τα άλλα αποτύχουν, να βάλεις τον ενισχυτή σου στο bright mode για να έρθουν τα πρίμα στα ίσια τους...

 

Το ΕΜ ειναι reissue και τρωει οπως ειπα και πριν πολυ σημα......δυστυχως δεν ειναι TB (παροτι εχει DPDT διακοπτη......δεν εκαναν τον κοπο να το κανουν wired  για true bypass δινοντας δουλεια στον Howard Davis σχεδιαστη ολων των παλιων ΕΗ http://howard.davis2.home.att.net/    o οποιος αναλαμβανει μια σειρα mods...)......Για τυχον ενδιαφερομενους εχω τα σχεδιαγραμματα της μετατροπης σε vintage EH DEM οποτε οποιος τα χρειαζεται.......

 

Κατηγορηματικα οχι.....οι mods δεν αλλαξαν κατι (οταν τα αντιστοιχα πεταλια ειναι απενεργοποιημενα) η βελτιωσαν δραστικα την κατασταση οταν ειναι ενεργοποιημενα

 

Σκεφτηκα ειναι η αληθεια την λυση looper/line selector αλλα μου φαινεται ημιμετρο και οχι ιδιαιτερα πρακτικη.....

 

H μπακαλολυση δοκιμαστηκε ( ο ενισχυτης ειναι ενας HRD) λυθηκε το προβλημα στα καθαρα αλλα ολοι οι distorted ηχοι εγιναν τζιτζικισταν με καποια πριμα που δεν βγαινουν εντελως μεσω eq.....

 

Nομιζω πως η λυση που προταθηκε απο τον SF ενος "μετατροπεα" σηματος σε low impedance θεωρητικα ειναι η καλυτερη δυνατη... εφοσον οντως προσφερει τα οσα υποσχεται και δεν εχει "παρενεργειες" τις οποιες προσπαθω να διερευνησω.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχεις δοκιμασει κανενα treble booster? (σαν αυτα που φτιαχνει ο jam ας πουμε). η κανενα aural exciter, μου ερχονται στο νου διαφορα μηχανηματα (της BBE ας πουμε), τα οποια υποτιθεται οτι ειναι για αυτη τη δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι αυτό θα μπορούσε υποθετικά να γίνει - προσωπικά θα προσπαθούσα να "καθαρίσω" το σήμα με λιγότερα πετάλια, ή κάνοντας μια διακλάδωση ή με τα low imp. που λένε οι ανωτέρω συνφορουμίτες - το VHT Valvulator είναι από κάθε άποψη εξαιρετικό αλλά κι αν θυμάμαι καλά πανάκριβο - κατ'εξοχήν για επαγγελματική χρήση. Πάντως η πραγματική δουλειά των treble boosters ήταν να "σπρώχνουν" τα μεσουψηλά σε non master volume ενισχυτές για να βγάλουν έναν "κελαηδιστό" ήχο, όπως ο θρυλικός του Clapton και του May (καλά εσένα Alter δεν σου μιλάω - είχες το Centaur και δεν είχες πει τίποτα...  sad0017.gif )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το valvulator.Το εχω αρκετο καιρο και με εχει σωσει.Με 13 πεταλια signal chain

ειχα απελπιστει αλλα τελικα αξιζε σαν λυση.Το να εχεις 1-2 μη true bypass πεταλακια

στο σημα σου δεν ειναι και προβλημα(εξαρταται απο το πεταλι και τα αυτια σου).Αν ομως εχεις περισσοτερα

μη ΤΒ πεταλακια εχεις δυο λυσεις.Η ΤΒ Box η τα κανεις mod σε ΤΒ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου