Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει καποια λυση? (σημα-πολλα εφε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπάρχει λύση στο πρόβλημά σου φεντεριάρη και μάλιστα φτηνή ( 16 ευρώπουλα+μεταφορικά ):

 

http://store.guitarfetish.com/acpicokimibo.html

 

Στην ουσία μετατρέπει τους μαγνήτες σου σε active.

Αν χρησιμοποιείς μία κιθάρα, τότε τα πράματα είναι απλά. Το καλωδιώνεις μόνιμα μέσα της.

Αν το θες για πολλές κιθάρες, μπορείς να το φτιάξεις σε ένα κουτάκι στυλ παλιός orange squeezer, ξέρεις αυτά που κούμπωναν πάνω στο jack της κιθάρας.

 

Γενικά, όσο πιό κοντά είναι ο buffer στους μαγνήτες, τόσο καλύτερη δουλειά κάνει.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tο προβλημα με το valvulator το οποιο γνωριζα οτι κανει και με το παραπανω τα οσα υποσχεται ειναι το κοστος του, το μεγεθος του και η υπαρξη λυχνιων (με οτι αυτο συνεπαγεται).....Θα προτιμουσα μια φθηνοτερη οσο και μικροτερη λυση εστω και αν χρειαστει να κανω συμβιβασμους ως προς την ποιοτητα.

 

Αυτο που ανεφερες kwstas79 ειναι επισης ενδιαφερον αλλα σε πρωτη ματια (τι να κανω ειμαι λιγο δυσκολος)με φοβιζει:

1)μου αρεσουν οι active μαγνητες αλλα δεν θελω να χασω τη χροια των passive και δεν ξερω αν το συγκεκριμενο διατηρει τα χαρακτηριστικα των passive μαγνητων.(οταν διαβαζω 8db "clean" gain κατι δεν μου αρεσει...... ::) ::) ::))

 

2)Επιπλεον η λυση της χρησης του σε καθε μαγνητη ξεχωριστα ειναι ασυμφορη. Η λυση που προτεινεις (να το χρησιμοποιησω σαν "κουτακι" για ολες τις κιθαρες μου) ειναι καλη εφοσον ομως ικανοποιειται το 1)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοολυσα να το χρησιμοποιήσεις σαν γενικό buffer και όχι για κάθε μαγνήτη ξεχωριστά!

Μπορείς να το δοκιμάσεις πάντως να το φτιάξεις σε ένα κουτάκι που θα χωράει ίσα-ίσα αυτό και την μπαταρία του και ή να το καρφώσεις κατευθείαν στην κιθάρα ή να το κρεμάς από την ζώνη σου και να το συνδέεις με την κιθάρα με ένα μικρό καλώδιο. Όπως σου είπα δεν έχεις να χάσεις και πολλά, κανα 20άρι ευρώ και λίγο από τον ελεύθερο χρόνο σου!  ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

fenderiarhs, μήπως είναι θέμα πλάτους του σήματος? Έτσι όπως είναι ρυθμισμένοι οι EMG στην κιθάρα σου, βγάζουν πολύ περισσότερο output από τους passive?

 

Εγώ, αφού τους κατέβασα κι άλλο λίγο, έχω (μονίμως) την κιθάρα με τους EMG στο 7 (οι υπόλοιπες είναι κολλημένες στο 10  ;D ) και πάω στο CS-3 μόνο μέσα από ένα true bypass. Από το CS-3 και πέρα, έτσι κι αλλιώς δουλεύει ο δικός του buffer....δεν έχει σημασία τι του στέλνω...

Απλά έχω μία συγκεκριμένη στάθμη (λίγο-πολύ) που στέλνω στα πετάλια (είτε με active είτε με passive μαγνήτες) και από εκεί και πέρα τα πράγματα είνα κάπως προβλέψιμα όταν αλλάζω κιθάρες. (ΟΚ έχω λιγότερα πετάλια στη σειρά)

 

Ακόμη, φαντάζομαι το EQ θα το έχεις για α σπρώνεις λίγο τα μεσαία και να ελέγχεις τις πολύ ψηλές στα γκάζια (η λεγόμενη και τζιτζικοκτονία :D ).

Δοκίμασε να κάνεις την ίδια δουλειά με τα διάφορα tone που έχουν τα ντιστόρσια και να χρησιμοποιείς το EQ για να σπρώχνεις τις ψηλές στα καθαρά. (Δηλαδή  το έχεις off στα γκάζια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarhs, μήπως είναι θέμα πλάτους του σήματος? Έτσι όπως είναι ρυθμισμένοι οι EMG στην κιθάρα σου, βγάζουν πολύ περισσότερο output από τους passive?

 

Εγώ, αφού τους κατέβασα κι άλλο λίγο, έχω (μονίμως) την κιθάρα με τους EMG στο 7 (οι υπόλοιπες είναι κολλημένες στο 10  ;D ) και πάω στο CS-3 μόνο μέσα από ένα true bypass. Από το CS-3 και πέρα, έτσι κι αλλιώς δουλεύει ο δικός του buffer....δεν έχει σημασία τι του στέλνω...

Απλά έχω μία συγκεκριμένη στάθμη (λίγο-πολύ) που στέλνω στα πετάλια (είτε με active είτε με passive μαγνήτες) και από εκεί και πέρα τα πράγματα είνα κάπως προβλέψιμα όταν αλλάζω κιθάρες. (ΟΚ έχω λιγότερα πετάλια στη σειρά)

 

    Oχι, το προβλημα (σας επρηξα) δεν ειναι προβλημα output....ειναι καθαρα συχνοτικο.....οι passive μοιραια οταν περνανε μεσα απο 13 πεταλια ειναι λιγοτερο λαμπεροι (σα να εχεις βαλει μια κουβερτα πανω στο ηχειο του ενισχυτη) ενω οι emg παιζουν απροβληματιστα (ιδιαιτερα αν σκεφτεις οτι οι emg ειναι σαφως πιο μεσσαιοι και μουντοι απο του CS 69 και προτι στους δικους μου δεν εχω το EXG expander που εχεις εσυ ωστε να boostαρω τα πριμα και παλι ακουγονται πιο "λαμπεροι").

 

Ακόμη, φαντάζομαι το EQ θα το έχεις για α σπρώνεις λίγο τα μεσαία και να ελέγχεις τις πολύ ψηλές στα γκάζια (η λεγόμενη και τζιτζικοκτονία :D ).

Δοκίμασε να κάνεις την ίδια δουλειά με τα διάφορα tone που έχουν τα ντιστόρσια και να χρησιμοποιείς το EQ για να σπρώχνεις τις ψηλές στα καθαρά. (Δηλαδή  το έχεις off στα γκάζια)

 

Οχι.....βλεπω κανουμε τις ιδιες σκεψεις......κανω το δευτερο....ειμαι κατα των εξωτερικων eq....κανω αυτο που λες και εσυ....ο eq (boss ge7)ειναι μονιμως απενεργοποιημενος στα dist(οτι eq χρειζομαι στα distortion το κανω απο το αντιστοιχο πεταλι) και ο μονος λογος που τον χρησιμοποιω ειναι στα καθαρα ακριβως για να κερδισω τα χαμενα πριμα (και λιγα μπασα ) με τονισμενες τις υψηλομεσαιες και λιγο τις χαμηλες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου