Προς το περιεχόμενο

Απορίες πάνω σε σκάφος και την επιλογή της κατάλληλης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας στο ίντερνετ και στα διάφορα forums είδα ότι υπάρχουν διαφορές στα μεγέθη των τάστων.Άλλα μικρά, άλλα μεσαία, άλλα μεγάλα.Επίσης διαφορετικά μεγέθη ταστιέρας σε πάχος και σε πλάτος.Ίσχύει κάτι τέτοιο?Αν ναι πώς θα καταλάβω άν είναι ίδια τα μεγέθη με μια αντιγραφή στρατοκάστερ που έχω?Έχω συνηθίσει να παίζω με αυτή τώρα και δεν ξέρω πώς θα μου φανεί ένα διαφορετικό.

 

Είναι κάποιος συνδιασμός απο αυτές τις ιδιότητες ο πιο συνηθισμένος ή με καλύτερο playability απο κάποιον άλλο?

 

Ελπίζω να τελειώνουν οι απορίες μου γιατί απ' ότι καταλαβαίνω αρχίζω να σας κουράζω.Λίγη υπομονή ακόμη αδέρφια μου αλητές πουλιά  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις δυο τοσο διαφορετικες κιθαρες με την ιδια αισθηση,ετσι κι αλλοιως μονο και μονο η μεγαλη διαφορα στη σκαλα των δυο κιθαρων αρκει να τις κανει εντελως διαφορετικες παιχτικα ,θα συνηθισεις ετσι κι αλλοιως  ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάποιος συνδιασμός απο αυτές τις ιδιότητες ο πιο συνηθισμένος ή με καλύτερο playability απο κάποιον άλλο?

 

1. Για το μέγεθος της ταστιέρας οι συνηθισμένες σκάλες είναι 25 1/2 (Fender) και 24 3/4 (Gibson Les Paul, 335 κλπ.). Ενδεικτικά παραδείγματα για archtops είναι τα παρακάτω

 

25 1/2: Gibson L-5, Epiphone Emperor/Zephyr Regent, Epiphone Broadway

24 3/4: Gibson/Epiphone ES-175, Gibson L-4, Epiphone Joe Pass

 

2. Το playability είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες π.χ. το μέγεθος των χεριών σου και το στιλ που παίζεις. Πάντως αν πάρεις  μοντέλο με κλίμακα 24 3/4 δεν θα αργήσεις να το συνηθίσεις. Μπορεί να σου φανεί και πιο εύκολο.

 

3. Να τσεκάρεις και το μέγεθος της κιθάρας, δηλ. τις ενδείξεις width και depth που αναφέρονται στις προδιαγραφές. Κιθάρες archtop με width 18'' και depth πάνω από 3'' (π.χ. Epiphone Broadway) είναι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και ίσως είναι άβολες για κάποιον που δεν έχει σωματική διάπλαση μπασκετμπολίστα ή/και παίζει μια ζωή με solidbody ηλεκτρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το depth είναι το βάθος του σκάφους?Αυτό το χω συναντήσει αλλα το width δεν μπορώ να το καταλάβω.Σε προηγούμενο πόστ κάποιος μίλησε για 16ρες και 17ρες και δεν το κατάλαβα.Το μήκος του σκάφους είναι?Η μήπως της ταστιέρας?

Εξήγησε το μου λίγο αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το depth είναι το βάθος του σκάφους?

 

Ναι.

 

Σε προηγούμενο πόστ κάποιος μίλησε για 16ρες και 17ρες και δεν το κατάλαβα. Το μήκος του σκάφους είναι?Η μήπως της ταστιέρας?

 

Τίποτα από τα δύο. Είναι το μέγιστο πλάτος του σκάφους σε ίντσες. Οπότε 16άρα σημαίνει περίπου 40 εκατοστά πλάτος και 18άρα σημαίνει 46 (!) εκατοστά πλάτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 18ρι θα αγκαλιάζεις το λυκόσκυλό σου δηλαδη.Υπερβολικό το μισό μέτρο πλάτος.Πως της φέρνανε βόλτα οι παλιοί ρε γμτ.Εδώ ξανακολάει ο όρος βαπορίσια και όχι ένα απλό σκαφάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Κιθάρες archtop με width 18'' και depth πάνω από 3'' (π.χ. Epiphone Broadway) είναι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και ίσως είναι άβολες

 

Η Epiphone Broadway απ'ότι ξέρω είναι 17", και είναι μία απομίμηση της Gibson L5.

Οσο γιά το αν είναι ή όχι άβολη, θα σου πω πώς είναι θέμα συνήθειας.

Κατά τη γνώμη μου, και οι τρείς τύποι (16", 17", 18"), είναι πολύ πιό βολικοί σε σχέση με μία ακουστική dreadnought, λόγω του ότι είναι πιο στενές. Η 18άρες ίσως να μη βολέψουν τόσο αυτούς που είναι κάτω από 1,70.

Και φυσικά η τοποθέτηση του δεξιού χεριού σ'αυτές τις κιθάρες είναι απόλαυση, μιάς και στηρίζεται το πάνω μέρος του βραχίονα σωστά.

Από τις γνωστές μάρκες, 18άρα είναι μόνο η Gibson super 400, και η Heritage super eagle, που είναι και πανάκριβες. Εξ ου και η ονομασία 'super', λόγω μεγέθους.

Πάρε μία κιθάρα που να σε βολέυει, και να σου αρέσει ο ήχος , και όταν θα αποκτήσεις απαιτήσεις, ασχολείσαι με μεγέθη ξύλα και τα συναφή.

makam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τα κεί πάει το πράγμα makam.Απλά σκέφτομαι οτι αν μπορέσω να δώσω λίγα αργύρια παραπάνω αργότερα να θέλω μόνο αλλαγή ηλεκτρικών και όχι ολόκληρης της κιθάρας.Για αυτό το ψάχνω και τόσο και σας ζαλίζω στις ερωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο γιά το αν είναι ή όχι άβολη, θα σου πω πώς είναι θέμα συνήθειας.

 

Εντάξει, όλα συνηθίζονται. Απλά προσπαθώ να δώσω στον trigga κάποια επιπλέον κριτήρια για να μπορέσει να επιλέξει τι θα πάρει σχετικά γρήγορα. Εγώ πάντως έχω ύψος 1.75, και μια φορά που έπιασα μία 17άρα Epi αισθάνθηκα σαν το παιδάκι πίσω από την τεράστια κιθάρα...

 

Και φυσικά η τοποθέτηση του δεξιού χεριού σ'αυτές τις κιθάρες είναι απόλαυση, μιάς και στηρίζεται το πάνω μέρος του βραχίονα σωστά.

 

Εδώ συμφωνώ απόλυτα. Άλλη αίσθηση... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λέτε άλλα για αίσθηση ρε αλήτες.Θέλω να ακουμπήσω και γώ αλλά δεν έχω το χρήμα ακόμα.

Α και σύμφωνα με τα τελευτάια λέω να το ρίξω σε epiphone ή την joe pass ή την es 175.Για την δεύτερη καλά πάω απο ύψος 1.85 είμαι οπότε δεν θα με κρύβει.

Το μόνο που μου μένει ανάμεσα στις δύο είναι να μάθω αν έχουν καλούς μαγνήτες.Οι alnico που έχει η es 175 δεν ξέρω τι κάνουν και επίσης η joe pass δεν γράφει τι έχει πάνω ούτε στο επίσημο σάιτ της ούτε στα εμποροϊντερνετομάγαζα.

 

Τι λέτε εσείς να το πάρω το κορίτσι απο epiphone ή μπα?Και οι δύο μαρέσουν απο εμφάνιση αλλά και τα δύο χρώματα που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου