Προς το περιεχόμενο

Απορίες πάνω σε σκάφος και την επιλογή της κατάλληλης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aρκετά παραδείγματα υπάρχουν, και μάλιστα σε heavy rock. Aυτόματα μου έρχεται στο μυαλό ένας από τους κιθαριστικούς μου ήρωες, ο Josh Homme των Queens Of The Stone Age. Eδώ και 5-6 χρόνια περίπου είναι φανατικός λάτρης των semihollows για τις γεμάτες gain ανάγκες του.

 

Αυτόματα μου'ρχεται κι άλλο παράδειγμα, ο Κυριάκος από τα Διάφανα Κρίνα, που τον έχω δει πολλές φορές με Gibson ES και την τελευταία μάλιστα με μια λαχταριστή Rickenbacker (και όλα αυτά με τρομερό όγκο στα gain). Αν δεν θέλουμε feedback αλλά επιθυμούμε παρ'όλα αυτά τον "αεράτο" ήχο μιας semiholllow με γκάζια, υπάρχει και η γνωστή λύση του t shirt ή υφάσματος μέσα στην κοιλότητα...

 

...αφήστε που αν ξέρει κάποιος να χρησιμοποιήσει το feedback, καταλαβαίνει ότι είναι φίλος του κι όχι εχθρός του!  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια υπαρχει και ο ted nugent, ισως ο πιο γνωστος ροκας που επαιζε με σκαφος..

 

ίσως ο μόνος rock-star που θέλω πραγματικά να γνωρίσω από κοντα,για να δώ αν είναι πραγματικα τόσο απαράδεκτα ηλίθιος όσο δείχνει.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα διαπιστώνω πως ακόμα και με semi hollow κιθάρα βγάζεις άνετα και gainάτους ήχους, οπότε no problem! Το θέμα είναι όμως ποιά η τεράστια διαφορά μεταξύ των full hollow και των semi hollow κιθαρών? Δηλαδή, εφόσον μπορείς να έχεις έναν overdriven ήχο με μια semi hollow, γιατί να μην μπορείς με μια full hollow? Απ'όσο καταλαβαίνω (επουδενί δεν είμαι και κανένας ειδικός στις συγκεκριμένες κιθάρες) οι διαφορές είναι κάποιο solid μέρος του σώματος στη semi hollow έναντι της εντελώς hollow?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα διαπιστώνω πως ακόμα και με semi hollow κιθάρα βγάζεις άνετα και gainάτους ήχους, οπότε no problem! Το θέμα είναι όμως ποιά η τεράστια διαφορά μεταξύ των full hollow και των semi hollow κιθαρών? Δηλαδή, εφόσον μπορείς να έχεις έναν overdriven ήχο με μια semi hollow, γιατί να μην μπορείς με μια full hollow? Απ'όσο καταλαβαίνω (επουδενί δεν είμαι και κανένας ειδικός στις συγκεκριμένες κιθάρες) οι διαφορές είναι κάποιο solid μέρος του σώματος στη semi hollow έναντι της εντελώς hollow?

Οι semi-hollow έχουν ένα solid κεντρικό μπλοκ το οποίο δίνει sustain και μειώνει κατά πολύ το feedback. Οπότε χρησιμοποιούνται συχνότατα ακόμα και σε hard rock. Για τις full hollowbody, όλα εξαρτώνται από την εμπειρία σου στο να χειρίζεσαι το feedback (ή την υπομονή σου μέχρι να αποκτήσεις την εμπειρία). Πληροφοριακά, εγώ δεν έχω τίποτα από τα δύο.  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ πως την κιθάρα τη θέλω κατά κύριο λόγο για τις ηχογραφήσεις, όπου φαντάζομαι θα μπορώ να μετριάσω γενικώς τον μικροφωνισμό. Σε live πολύ χλωμό το βλέπω να παίζω μ'αυτή (ή με οποιαδήποτε άλλη, μια και παίζω κυρίως μπάσσο!  ;D), αλλά επειδή ηχογραφώ και τις κιθάρες τη χρειάζομαι. Δεν νομίζω το feedback να'ναι τρελό πρόβλημα στο στούντιο πάντως...

 

 

edit: Παρεμπιπτόντως, καμιά γνώμη για τη Yorktown? Σε όσες είδα σ'αυτή την κατηγορία ήταν η πιο καλοκατασκευασμένη πάντως, και γενικά εμπιστεύομαι τυφλά την cort πλέον, οπότε δεν νομίζω να μ'απογοητεύσει - αν και τα ηλεκτρικά της, και ιδιαίτερα οι μαγνήτες δεν μου λένε και πάρα πολλά. Τουλάχιστον όσους mighty mite έχει τύχει να παίξω (πάνω σε διαφορετικές κιθάρες βέβαια) δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην 105 την επαιξα πριν μια βδομαδα,οποτε την εχω φρεσκια στο μυαλο μου.

 

1)πανεμορφη,τα ξυλινα knobs ειναι φετιχ

2)ευκολοπαιχτη,δεν βρηκα το μπρατσο της τοσο ibanez-οειδες (για παχος κ αισθηση λεω) οσο σε μια απο τις φθηνοτερης σειρας που ειχα δοκιμασει παλιοτερα

3)ηχος:δεν μπορω να πω πολλα γτ φοραγε 10αρες round κ την επαιξα σε αγνωστο ενισχυτη.Μια χαρα ηταν,δλδ αν με ενδιεφερε για αμεση αγορα, θα ζητουσα να βαλουν φλατ κ θα εφερνα τον ενισχυτη μου,αλλα εγω ειχα παει για την αλλη που εχει μονο neck

 

Ηθικο διδαγμα: πηγαινε στον Τριμη που εχει τις περισσοτερες κ παιχτες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ ως γνήσιος κάφρος... Για πιο overdriven/ψιλοdistorted κάνουν αυτές οι κιθάρες? Μ'έχει ψήσει πολύ μια Cort Yorktown, αλλά το είδος που παίζω απαιτεί sustain, πράγμα που απ'ότι είδα τούτες οι ομορφιές δεν πολυέχουν, όπως κι ένα άλφα distortion. Έχω δεί περιπτώσεις όπου μια χαρά παραμόρφωση βγαίνει με τούτες τις κιθάρες (The Gathering - Sound Relief, για όποιον ενδιαφέρεται), κι επειδή πάντα ψάχνω κάτι το διαφορετικό στον ήχο μου, και επίσης επειδή πάντα ήθελα μια τέτοια κιθαρίτσα είπα να το δοκιμάσω... Τι λέτε?

 

με τπτ!

την εχω αυτην την κιθαρα κ με μλουζιαρικο Drive που παιζω κανει feedback πολυ ευκολα!

γιατι δεν κοιτας αυτην που εχει κλειστα τα f holes!

http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=15&CollectionID=1

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μπλουζολίκ θα σε μαλώκσω...έχεις το the girl from yorktown και δεν μας το δίνεις να το ακούσομε?Αχ αχ αχ......

 

Φίλε Smurflord αυτό που προτείνει ο μπλουζολίκ είναι πολύ καλή ιδέα και την παίρνεις και λάιβ και έχεις και παχύ παχύ διστόρσιο στα δυναμοακόρντια σου....Ή αφού δεν παίζεις εσύ στα λάιβ θα την παίζει ο κιθαριάρης σας και θα χαίρεσε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μπλουζολίκ θα σε μαλώκσω...έχεις το the girl from yorktown και δεν μας το δίνεις να το ακούσομε?Αχ αχ αχ......

 

εισαι απροσεχτο αγορι!

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154942.10

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου