Προς το περιεχόμενο

Απορίες πάνω σε σκάφος και την επιλογή της κατάλληλης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ συμφωνώ με trigga και bluezlick για Lucille, ακόμα και Sheraton (επαναλαμβάνω, αν υπάρχει center block, το feedback είναι υπό έλεγχο ακόμα και αν υπάρχουν f-holes). Πήγαινε κάπου να τις δοκιμάσεις αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πολύ feedback, ε...? Συμφωνώ πως είναι πρόβλημα, αλλά ως τώρα αυτή ήταν η μόνη κιθάρα που μου έκανε το κλικ εμφανισιακά, και ως γνωστόν αν δεν σου κάθεται καλά στο μάτι η κιθάρα δεν σου πάει η ψυχή να την παίξεις, και αυτές που λέτε (lucille, sheraton, dot, γενικά οι semi hollow) δεν μου άρεσαν καθόλου. Γενικά με τραβάνε οι τεράστιες (16-17) singlecut με τα f-holes... Ξέρω, είμαι λίγο πεισματάρης, αλλά δικαιολόγησα, άμα δεν σου κάθεται καλά στο μάτι...  :-\  Καμιά σωτηρία δηλαδή με τη Yorktown, ε? Ούτε καν με καμιά πατέντα (αλλαγή μαγνητών, ψιλογέμισμα με πανιά κλπ. ή οτιδήποτε άλλο)?

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ ωραίος ήχος bluezlick στο κομμάτι που ανέβασες μ'αυτή. Με τους mighty mite είναι η κιθάρα εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πολύ feedback, ε...? Συμφωνώ πως είναι πρόβλημα, αλλά ως τώρα αυτή ήταν η μόνη κιθάρα που μου έκανε το κλικ εμφανισιακά, και ως γνωστόν αν δεν σου κάθεται καλά στο μάτι η κιθάρα δεν σου πάει η ψυχή να την παίξεις, και αυτές που λέτε (lucille, sheraton, dot, γενικά οι semi hollow) δεν μου άρεσαν καθόλου. Γενικά με τραβάνε οι τεράστιες (16-17) singlecut με τα f-holes... Ξέρω, είμαι λίγο πεισματάρης, αλλά δικαιολόγησα, άμα δεν σου κάθεται καλά στο μάτι...  :-\  Καμιά σωτηρία δηλαδή με τη Yorktown, ε? Ούτε καν με καμιά πατέντα (αλλαγή μαγνητών, ψιλογέμισμα με πανιά κλπ. ή οτιδήποτε άλλο)?

ναι εχει πολυ Feedback η φαση!

μπορεις να στρωσεις λιγο τα πραγματα βγαζοντας τα καπακια απο τους μαγνητες.

κ αυτο με τα f holes σιγουρα θα βοηθαει αλλα να ξερεις οτι θα αλλαξει γενικα ο ηχος του οργανου κλεινοντας τα!

χαρακτηριστικα να αναφερω οτι σε μια προβα παιζοντας με tubescreamer εβαλα τερμα το drive κ εαν δεν "επιανα" τις χορδες φωναζε ολη την ωρα!

το καλο ομως με αυτο το feedback ειναι οτι εαν το ψαξεις πολυ το θεμα στο τελος θα καταφερεις να το κουμανταρεις! δεν ειναι εκεινο το "ηλιθιο" σφυριγμα δλδς αλλα ενα "γουργουριστο" feedback

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ ωραίος ήχος bluezlick στο κομμάτι που ανέβασες μ'αυτή. Με τους mighty mite είναι η κιθάρα εκεί?

ναι με τους mighty mite ειναι! γενικα δεν τις εχω αλλαξει τπτ(περα απο χορδες που ηταν flat απο την μανα της)

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου