Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα rec ηλ. drums με Audacity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ..

 

 

Ανοίγω ένα καινούριο thread, γιατί θέλω να περιγράψω μια συγκεκριμένη περίπτωση και το πρόβλημα που έχω..

 

Αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν, ζητώ συγγνώμη για την επανάληψη :) ....

 

 

Λοιπόν, έχουμε τα εξής:

 

Συστατικά:  Roland td6 v-drums, laptop (παλιό) με φτηνή on-board κάρτα ήχου, Audacity (software για ηχογράφηση), και ένα usb audio interface, το m-audio transit, με μια απλή stereo είσοδο και έξοδο ...

 

Θέλω να κάνω το εξής απλό, έχω ένα τραγούδι που έχει πχ μόνο κιθάρα, σε ψηφιακή μορφή προφανώς, και θέλω να γράψω drums από πάνω, αλλά σε ξεχωριστό κανάλι.

 

Το θεωρούσα εύκολο, αλλά κόλλησα σε ένα πρόβλημα που δεν το είχα φανταστεί..

 

 

Συνδεσμολογία: Το output των drums πάει στο input της κάρτας ήχου, το output της κάρτας ήχου πάει στο mix-in των drums, και εγώ ακούω με ακουστικά από τα τύμπανα (για να ακούω το track με την κιθάρα) και παίζω...

 

Το πρόβλημα είναι πως ετσι περνάει το track της κιθάρας από τα τύμπανα, και ξαναγράφεται (το audacity προφανώς καταλαβαίνει όλο τον ήχο συνολικά που έρχεται από τα τύμπανα)... Έτσι γράφω ΟΚ μεν, αλλά δεν μπορώ να έχω τα όργανα σε ξεχωριστό κανάλι - μου βγαίνει ένα stereo track με όλα μέσα...

 

Δυστυχώς, έψαξα όσο μπορούσα στο ίδιο το roland module, να βρω κάποια ρύθμιση ώστε το mix-in να μην το στέλνει στο output, αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο..

 

Μετά, άλλαξα τελείως την συνδεσμολογία. Έβγαλα το mix-in, και έβαλα τα ακουστικά μου στην κάρτα ήχου, επιλέγοντας software playback από το Audacity, δηλαδή να ακούω τα drums από εκεί όσο παίζω. Δυστυχώς, είχε μεγάλο latency, 0.5sec πχ κάτι τέτοιο, ότι ρυθμίσεις και αν έκανα στους drivers του m-audio (very low latency), χτύπαγα το ταμπούρο και το άκουγα μετά από λίγο .. Δεν γίνεται έτσι. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω και τις δυο κάρτες, με playback στην on-board.. Τίποτα, πάλι τα ίδια (με το latency) ...

 

Γενικώς δεν μπόρεσα να βρω άκρη ..

 

Μόνο με πατέντα μπορώ να το καταφέρω, ενεργοποιώντας δηλαδή το recording του roland module, το οποίο γράφει τα δικά του τα τύμπανα μόνο, και μετά παίζω το κομμάτι, και στο τέλος ανοίγω ένα ξεχωριστό rec track από το audacity, κάνω playback από το roland και το audacity γράφει σκέτα τα drums...

 

Το πρόβλημα με αυτό είναι αφενός πως χάνω χρόνο, αλλά κυρίως πως έχω πρόβλημα να συγχρονίσω μετα το track των drums με την κιθάρα (αφού σε διαφορετικό χρόνο πατάω το ένα rec με το άλλο - των drums και του audacity).

 

 

Όποια βοήθεια ή για το πρώτο (κύριο) πρόβλημα, ή για το δεύτερο (πως να συγχρονίσω τα tracks) είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη .........

 

Ελπίζω εγώ να κάνω κάποια βλακεία και η λύση να είναι απλή ...

 

θ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το output της κάρτας ήχου πάει στο mix-in των drums, και εγώ ακούω με ακουστικά από τα τύμπανα (για να ακούω το track με την κιθάρα) και παίζω...

 

Είναι ανάγκη να το κάνεις αυτό;

 

Καμιά άλλη συσκευή δεν έχεις για μονιτορ;

 

Καν στερεοφωνικάκι εκεί δίπλα, να βάλεις στο aux την κάρτα ήχου, και να ακούς από κει με τα ακουστικά;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι, η λύση είναι απλή. Θα αποσυνδέσεις τα ηχεία σου από την έξοδο της transit και θα συνδέσεις κατευθείαν εκεί τα ακουστικά σου.Απλά έχε ενεργοποιημένο το direct monitoring (ή όπως αλλιώς λέγεται στο audacity η λειτουργία να ακούς ζωντανά την είσοδο της κάρτας) και θα ακούς πάντα οκ. ;)

 

Όταν τελειώνεις με την ηχογράφησή σου και θες να κάνεις άλλα πράγματα, ξανασυνδέεις τα ηχεία στην transit.

Επίσης αν έχεις ηχεία που έχουν έξοδο για ακουστικά μπορείς να τα συνδέσεις εκεί,ή αν έχεις ενισχυτή με ηχεία πάρε από την έξοδο ακουστικών του ενισχυτή αν έχει,όπως σου είπε και ο wasted.Αν δεν έχεις καθόλου ηχεία κάνε αυτό που σου είπα στην αρxή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου