Προς το περιεχόμενο

Μερικές ερωτήσεις για Baja Telecaster


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Desert Sand απο τον Thomann σε 3 εργάσιμες.

 

(Αφού έκανα κάθε προσπάθεια να βρώ μία στην Αθήνα και δεν βρήκα).

we have the same colour ;)...στην Αθηνα υπηρχαν 2 στο guitar store(και λεω "υπηρχαν" γιατι την μια την πηρα εγω.)....η αλλη (μια blonde) ισως ειναι ακομα εκει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. Στην γέφυρα δεν υπάρχουν αυλάκια για τις χορδές, γιατί ? (όπως θα περίμενα κρίνοντας απο την strat μου) Δεν είναι πρόβλημα που οι χορδες πανε περα δώθε ?

 

μπα,ΕΚΕΙ θα μεινουν ....δεν προκειται να πανε πουθενα οι χορδες (τουλαχιστον στις περισσοτερες τελε εδω και 57 χρονια που κυκλοφορει το μοντελο δεν εχει παρατηρηθει κατι τετοιο.... :))

 

Παντως αν σε ενοχλει υπαρχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποικιλια απο σελακια και γεφυρες που μπορεις να βαλεις στην τελε σου....

 

 

2. Ο neck μαγνήτης δεν έχει βίδες για το ρύθμισμα του ύψους. Οχι ότι είναι και τόσο πρόβλημα, αλλα για να βρω το σωστό ύψος (sweet spot) τι θα στην ευχή θα κάνω ? Ξεκούρδιζε-ξεβίδωνε-ξαναβίδωνε-κούρδιζε ....... ?

 

ΧΩΡΙΣ να ξεκουρδισεις την κιθαρα,παιρνεις με το δεξι (η με το αριστερο) σου χερι ενα μικρο στραβοκατσαβιδο (η flathead αν εχεις την 52 reissue..)

 

Mεσα σε 1 ΛΕΠΤΟ ξεβιδωνεις τις βιδες του pickguard & το τραβας προσεκτικα να βγει τελειως.

 

Με το ιδιο κατσαβιδι ρυθμιζεις το υψος του μπροστινου μαγνητη μεχρι να πετυχεις το balance μεταξυ εμπρος & πισω μαγνητη που επιθυμεις (οι περισσοτεροι τους προτιμουν να εχουν την ιδια εξοδο)

 

Μετα μετα επανατοποθετεις το pickguard & με το ιδιο κατσαβιδι βιδωνεις τις βιδες μεσα σε ακομα 1 ΛΕΠΤΟ.

 

ετοιμος ο παιχτης! :)

 

3. Το truss rod ρυθμίζεται απο το σώμα και όχι απο επάνω όπως -πάλι- θα περίμενα. Αυτό δεν είναι ακριβώς ερώτηση, απλώς μου φαίνεται λίγο χαζό. (ή μάλλον εγω είμαι χαζός που δεν το πρόσεξα απο την αρχή)

 

τα vintage style μοντελα (οπως η Baja) αντιγραφουν ακριβως τις παλιες Fender (oι οποιες μεχρι και το 1971 ειχαν μονο στην κατω μερια το Trussrod) 

Προσωπικα το Trussrod στην πανω μερια του μπρατσου δεν μου αρεσει καθολου εμφανισιακα,ειναι πολυ πιο "clean" η εμφανιση των vintage Fender.

Αν θες να ρυθμισεις το μπρατσο ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ :

 

-Βαζεις ενα ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ πισω απο το ΠΡΩΤΟ ταστο (για να μη πεταχτουν οι χορδες απο τα κλειδια οταν τις ξεκουρδισεις για να ξεβιδωσεις το μπρατσο)

 

-Ξεκουρδιζεις την κιθαρα σου (οχι τελειως απλα να ειναι χαλαρες οι χορδες)

 

-Παιρνεις ενα ΜΕΓΑΛΟ στραβοκατσαβιδο και ξεβιδωνεις τις 4 βιδες που κρατανε το μπρατσο στο σωμα (δεν τις ξεβιδωνεις εντελως αλλα οσο χρειαζεται για να μπορεσεις να "σηκωσεις" το μπρατσο ωστε να εμφανισθει η βιδα μεσα απο το neck pocket.

 

-Με ενα ΜΕΓΑΛΟ Flathead κατσαβιδι γυριζεις τη βιδα του trussrod ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ αν θες να ΣΦΙΞΕΙΣ το μπρατσο (να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ δηλ.relief) και AΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΑ για να το χαλαρωσεις...καλο ειναι την πρωτη φορα να ψεκασεις με λιγο WD40 τη βιδα του trussrod για εξτρα λιπανση.

 

-Μη γυρνας τη βιδα περισσοτερο απο 1/4 της στροφης καθε φορα...αγαλι-αγαλι γινεται η αγουριδα μελι.... :)

 

-Ξαναβιδωνεις το μπρατσο ,κουρδιζεις και εισαι οκ....αν το συνηθισεις δενθα σου παιρνει παραπανω απο 5 λεπτα...

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ... αφού άλλαξα χορδές, ρύθμισα την γέφυρα και έσφιξα μερικές βίδες να οι πρώτες εντυπώσεις.

 

1. Το μπράτσο, soft-V κατα την Fender, είναι πολύ βολικό και ξεκούραστο και με πολύ καλό φινίρισμα.

 

2. Τα vintage κλειδιά είναι μια χαρά αν και θα προτιμούσα τα μοντέρνα με την τρύπα στην μέση. Χρειάζομαι μερικές δοκιμές για να αποφασίσω ποιός είναι ο πιο βολικός τρόπος να περνάω τις χορδες. Στο βιβλίο του Erlewine υπάρχουν δυό-τρείς τρόποι, θα τους δοκιμάσω σιγά σιγα.

 

3. Μετα την ρύθμιση της γέφυρας δεν υπάρχει το πρόβλημα της μικρής μετακίνησης της Ε χορδής που είχα παρατηρήσει. Υπάρχουν μικρές αποκλίσεις στο intonation που δεν μπορώ να πώ ότι με ενοχλούν ιδιαίτερα, αν και εδω θα προτιμούσα μια μοντέρνα γέφυρα με 6 saddles.

 

4. Το μπράτσο ( ή οι χορδές ) είναι λίγο έκκεντρο όπως φαίνεται και στην φωτο, χωρίς όμως να παρουσιάζει πρόβλημα στο πάιξιμο. Κάποια πρόταση για να το διορθώσω ?

 

5. Η κιθάρα χρειάζεται απαραίτητα shielding γιατί τσιτσιρίζει ...

 

6. Είναι αρκετά ελαφριά με καλό σώμα.

 

7. Οσον αφορά τον ήχο, υπάρχει μία ενδιαφέρουσα ποικιλία απο ήχους που προς το παρόν μου είναι λίγο ξένοι στο αυτί μετά απο τόσα χρόνια στρατ ήχο  :) Νομίζω ότι θα πρέπει να δώσω λίγο χρόνο στον εαυτό μου και λίγο ψάξιμο στον ενισχυτή μου.

 

Δύο πιθανές αλλαγές που σκέφτομαι, τώρα που το δολάριο είναι πειρασμός, είναι να βάλω τα vintage-locking της gotoh και ίσως και μια μοντέρνα γέφυρα της gotoh επίσης. Δεν τα χρειάζεται απαραίτητα, αλλα και γιατί όχι ? Αν υπάρχουν οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις, καλοδεχούμενες.

 

BajaBridge.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Ο καλυτερος τροπος ειναι και ο πιο απλος

 

stringchange.gif

 

κατα τη γνωμη μου τα απλα vintage κλειδια ειναι τα καλυτερα κλειδια ever (αλλαζεις χορδες πολυ γρηγορα,δεν ξεκουρδιζουν,ειναι ελαφρια-ομορφα και το σημαντικοτερο δεν σου τρυπανε οι χορδες τα δακτυλα και τις θηκες).

 

3.Μπορεις να βαλεις και intonated saddles η βεβαια να βαλεις την "κλασσικη μοντερνα" εξαρα γεφυρα της Gotoh (η οποια ομως θα σου αλλαξει τον ηχο λιγακι μια και δεν ειναι μαγνητικη αλλα απο μπρασο και θα σου δωσει λιγα παραπανω πριμα και περισσοτερη "αρχικη νοτα" )

 

4.Βεβαιως:

 

ξεβιδωνεις ΕΛΑΦΡΑ τις 4 βιδες που κρατανε το μπρατσο και το "φερνεις" με το χερι στη θεση που θες (αλλωστε αυτο ειναι και το μεγαλο ατου των bolt on κιθαρων ειναι πανευκολο να αντιμετωπισεις τα "προβληματα" του λαιμου) αυτο αλλωστε εκαναν παντα ολοι οι Fender Players οταν υπηρχε το συνηθισμενο (ειδικα στις παλιες Tele των 50s,60s & 70s οπου στα neck pockets τους παρκαρες...φορτηγο....) αυτο φαινομενο (neck shifting)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Ο καλυτερος τροπος ειναι και ο πιο απλος

 

Δηλαδή λες να μη κάνω το κόλπο με την θηλειά, αλλα απλώς να βάλω την χορδή στην τρύπα και να κουρδίσω ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ...120..χρονια ετσι κανω και δεν χανει μια η κιθαρα (βαλε και λιγο μολυβακι στα Nut slots ,κανε και καλο stretch στις χορδες και θα εισαι μαγκας.... ;))

 

Σχεδον ποτε δεν φταινε τα κλειδια (οσο χαλια και να ειναι) για το ξεκουρδισμα μιας κιθαρας,παντα το nut & το κακο περασμα των χορδων φταινε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεβιδωνεις ΕΛΑΦΡΑ τις 4 βιδες που κρατανε το μπρατσο και το "φερνεις" με το χερι στη θεση που θες (αλλωστε αυτο ειναι και το μεγαλο ατου των bolt on κιθαρων ειναι πανευκολο να αντιμετωπισεις τα "προβληματα" του λαιμου) αυτο αλλωστε εκαναν παντα ολοι οι Fender Players οταν υπηρχε το συνηθισμενο (ειδικα στις παλιες Tele των 50s,60s & 70s οπου στα neck pockets τους παρκαρες...φορτηγο....) αυτο φαινομενο (neck shifting)

 

Το μπράτσο θυληκώνει άψογα στο σώμα και έτσι δεν μετακινείται καθόλου. Δεν πειράζει όμως γιατί δεν δημιουργεί πρόβλημα στο παίξιμο. Ισως αν κάποια στιγμή αποφασίσω να βάλω άλλη γέφυρα να διορθωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου