Προς το περιεχόμενο

Μερικές ερωτήσεις για Baja Telecaster


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντος με το που ήρθε η Baja κατευθείαν στον Enigma ......για setup και χορδές....αν και οι 10'' Fender 

που φορούσε ήταν ολοκαίνουργιες....μόνο λίγο το μπράτσο ήθελε και ρυθμισμα τα σελλακια και κατεβασμα οι χορδες.Ααα και ενα set Locking Strap για παν ενδεχομενο

 

+ ρυθμιση υψους μαγνητών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μένα το pickguard ήθελε λίγο τριψιμο με μια λίμα νυχιών για να μη κάνει κοιλιά,

τα σελάκια ήθελαν κατεβασμα και ρύθμιση, (τελικά τα άλλαξα, χωρίς να υπάρχει λόγος, αλλα μια και είχα αγοράσει τα άλλα)

οι μαγνήτες ρύθμιση ύψους μέχρι να βρώ το "σωστό σημείο",

και 10ρες χορδές.

 

Σεταπ δλδ και είναι μια άριστη κιθάρα.

 

frunobulax, μπορεί να έπεσες στην περίπτωση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια τι σημαινει "πετσικαριμενο"?? ;D ;D :)

 

Πετσικαρισμένο!!!! χαχαχα!!! σόρρυ, νόμιζα πως είναι γνωστή λέξη....!!! Ήταν στραβό, έκανε κούρμπα!!!! Δηλαδή, ένα συγκεκριμένο σημείο του pickguard (ανάμεσα σε δύο βίδες, κοντά στην γέφυρα) είχε τέτοια κούρμπα που έμπαινε μέσα κατσαρίδα!!!  :D :D :D

Μου έμοιαζε σαν να έκανε αυτη την κούρμπα επειδή ήταν στραβοβαλμένο!!!

 

Το εντελώς λανθασμένα τοποθετημένο string tree και το χάλια (πετσικαρισμένο!!!!) pickguard ήταν δύο σημεία που δίνανε την εντύπωση φτηνιάρικα κατασκευασμένου οργάνου....!!! Για τις βίδες στα σελάκια, πάω πάσο... άλλωστε δεν έχει και καμια σημασία αυτό.... αλλά, το παιδί που αγόρασε την κιθάρα (δεν ξέρει, δεν ήταν σε θέση καν να ξέρει πως αυτό λέγεται sting tree και πως ΝΑΙ πρέπει να πιάνει ΔΥΟ χορδές!!!), έχει ξαφνικά στα χέρια του μια καινούργια κιθάρα που πρέπει να ΞΑΝΑΤΡΥΠΗΘΕΙ σε άλλο σημείο το headstock... καθώς είναι καοινούργια λοιπόν και αγορασμένη απο την εδώ αντπροσωπεία (γιαυτό και δεν είναι κινέζικη όπως ρώτησε κάποιος φίλος), του πρότεινα να την επιστρέψει...

 

Είμαι απόλυτα βέβαιος πως με ένα καλό σεταπ, η κιθάρα θα λάμψει...! σίγουρα το twang που έλειπε έχει να κάνει με το setup.

 

Τα διακοπτάκια προφανώς είναι καλά (αφού το λες - και έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στις τέλε αποδεδειγμένα!!!  ;) ;) ) όμως δίνανε πολύ φτηνιάρικη αίσθηση......

Αν ήταν στην αθήνα το παιδί θα του έλεγα να σου την φέρει Νίκο να την δείς, σίγουρα θα μπορούσες με μερικές απλές κινήσεις να την συνεφέρεις...!!!

 

Πιστεύω πως επρόκειτο για ένα όργανο κατασκευασμένο παρασκευή απόγευμα  :D :D :D γιατί δεν μπορεί τόσοι baja tele lovers να κάνουν λάθος..........!

 

EDIT: να προσθέσω στα συν πως ήταν πανάλαφρη και με ωραίο φινίρισμα και νερά στο ξυλο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pickguard buckle (ετσι λεγεται το φαινομενο αυτο) ειναι πολυ συνηθισμενο σε ΟΛΑ τα single ply pickguards (και ο βασικος λογος που τα μισω).

 

Δυστυχως οι "vintage" επιταγες τα εχουν ξαναφερει στη μοδα (ο ιδιος ο Leo τα ειχε "στειλει" σε ολες τις μετα το 1961 Fender αλλα τωρα τα ξανατρωμε στη μαπα.....).

 

Ειναι αδυνατον ενα τοσο μεγαλο κομματι πλαστικο που στηριζεται μονο απο 5 βιδες (η 8 στην περιπτωση της στρατ) να "κατσει" πανω σε μια περιοχη,για αυτο θα δεις και αρκετες παλιες Φεντερ με εξτρα τρυπες (και βιδες) πανω στα single ply guards (αλλωστε και ο Λεο ...εβαλε...βαθια :) το χερι στη τσεπη και μαζι με το 3 ply guard αυξησε και τον αριθμο των...βιδων απο 5 σε 8 στην τελε και απο 8 σε 11 στη στρατ...μετα το 61)

 

Καποιες φορες μπορει να εισαι τυχερος και να μη "πετσικαρει" ;D συνηθως ομως (ειδικα στα ασπρα και φτηνα pickguard παραγωγης ) το buckle ειναι κανονας,ειδικα στις strat που πανω τους στηριζονται και οι μαγνητες η κατασταση ειναι χαλια.... (παιξε με μια οποιαδηποτε Eric Johnson ή US 57 ri και θα το δεις).

 

Αλλα ειπαμε ειναι vintage correct...(εγω το πρωτο πραγμα που αλλαζω σε οποιαδηποτε Fender ειναι το single ply guard με ενα ωραιο 3 ply)

 

Η μονη σιγουρη λυση ειναι να παρεις ενα (πολυ ακριβο) single ply guard απο βακελιτη ή ενα πιο παχυ πλαστικο (το οποιο ομως ειναι λιγο χοντροκομμενο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pickguard buckle (ετσι λεγεται το φαινομενο αυτο) ειναι πολυ συνηθισμενο σε ΟΛΑ τα single ply pickguards (και ο βασικος λογος που τα μισω).

 

Ok....!!! εισήγαγα νέο όρο, Πετσικαρισμένο...!!!  :D :D :D Παραδεχομαι, δεν ήξερα τον όρο pickquard buckle....!!! ήξερα όμως την ωραιότατη λέξη "πετσικαρισμένο"!!!!  :D :D :D

 

Όντως, χρειάζεται αλλαγή pickguard λοιπον.... και διόρθωμα στο string tree (που θα αφήσει το σημάδι του)

 

Πάντως, συμφωνείς πως επειδή είναι καινούργιο όργανο θα έπρεπε να το επιστρέψει...? θα μου πεις, δεν ηταν εκεί όταν το αγόραζε...? σωστά, αλλά εγώ λέω πως είναι μια περίπτωση που ακόμα και για ένα τόσο απλό λάθος θα πρέπει να την επιστρέψει και φυσικά να την δεχτουν πίσω..... άσε δε που είναι πολύ κακό απο μεριάς του πωλητή να δίνει ένα όργανο σε κάποιον που καταλαβαίνεις πως δεν ξέρει, εν γνώσει του (πωλητή) πως το string tree είναι λάθος....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να μην πειράξει ΤΙΠΟΤΑ στο όργανο και να το επιστρέψει πίσω ... (ΑΝ τα καταφέρει βέβαια... :-\ ::))

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να μην πειράξει ΤΙΠΟΤΑ στο όργανο και να το επιστρέψει πίσω ... (ΑΝ τα καταφέρει βέβαια... :-\ ::))

 

Γιαυτό τον λόγο αν και μπορούσα να κάνω παρεμβάσεις, δεν πείραξα τίποτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομερειες (για εμενα) που πανευκολα φτιαχνονται  (και να ΜΗΝ το "φτιαξεις" το Pickguard δεν εγινε και τιποτα που να δεις το Danny Gatton ή του Gilmour ποσο..πετσικαρισμενο ηταν :) :)

 

Προσωπικα με ενα Black n Decker θα εφτιαχνα το string tree σε...15 δευτερολεπτα,και ειτε θα εβαζα κατω απο το pickguard 2,3 κομματια διπλης κολλητικης ταινιας για να στρωσει πανω στο σωμα ,ειτε θα το αλλαζα με ενα ωραιο 3 ply ,ειτε βεβαια θα το αφηνα στην ησυχια του... :)

 

Αν μετα το σεταπ το οργανο παιζει καλα και βγαζει καλο ηχο γιατι να το επιστρεψει?(και ειναι πολυ δυσκολο μετα απο ενα ΚΑΛΟ σεταπ να μην παιζει και να μην ακουγεται καλα.....)

 

Αληθεια απο βαρος πως πηγαινε?(οι περισσοτερες που εχω παιξει ηταν ειτε πουπουλα ειτε  θεοβαρες...μεσαιο βαρος δεν εχω πετυχει ακομα :) :)) 

 

Eιπαμε Fender παιρνεις αν θες λεπτομερειες και κυριλικια τραβα στον...Σουρ.. :) :)

 

Και παλι μπροστα στις πανακριβες vintage Fender που κοστιζουν οσο το σπιτι μου καλυτερα φτιαγμενες ειναι οι σημερινες.... ,που να εβλεπες μια του 63 που ειχα..παρκαρες φορτηγο στο neck gap το string tree ηταν στο...θεο και το σωμα ηταν...στραβοκομμενο ;D ;D (παρολα αυτα την πουλησα μια περιουσια και ...αλλη μια... ;D ;D)

 

Καλα δεν μιλαω καν για την 70αρα μου

 

κοιτα χαλια

 

 

44069446cd182d9140668e3f2b54dd499535cf75bf566fb5b0f6d908.jpg

 

6067533829262be9ba0431d95b5cb52a9b930a5d34739afa1a81cbb1.jpg

 

51691613c618fadce31eb377eb93110268ac45c7f3fdd236a924b17e.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετα το σεταπ το οργανο παιζει καλα και βγαζει καλο ηχο γιατι να το επιστρεψει?(και ειναι πολυ δυσκολο μετα απο ενα ΚΑΛΟ σεταπ να μην παιζει και να μην ακουγεται καλα.....)

 

Δεν πολυσυμφωνώ με αυτή τη λογική.

 

Προσωπικά θεωρώ αυτονόητo όταν παίρνει κανείς καινούριο όργανο, να ΑΠΑΙΤΕΙ να είναι σε τέτοια κατάσταση, που να μη χρειάζεται να διορθώσει ΚΑΜΙΑ κατασκευαστική ατέλεια ο ίδιος.

 

Το σετάπ είναι άλλο πράγμα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μόλις κλέισουμε το 1000..οστο Θέμα για τις BAJA λέω να ανοίξουμε καμία Σαμπάνια προσφορά του

ΘώμαMAN (και όχι το ΣΤΟΛΑΝ) για τη καραδιαφημισαρα που τους κάνουμε.....(και εγω θύμα της κατανάλωσης είμαι....εγινα BAjakias για το παιδί μου) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D αντε να ο μπουκώσω τωρα :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου