Προς το περιεχόμενο

Μερικές ερωτήσεις για Baja Telecaster


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όσο περνάνε οι μέρες, τόσο μου αρέσει η tele σαν κιθάρα  8)

 

:o :o :o :o :o :o

 

Έεεεελα!

 

Δε σε πιστεύω ΚΑΘΟΛΟΥ!  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα ηθελα να προτεινω μερικες λυσεις για καβαλαρηδες!

πρωτα απο ολα τον απιστευτο callaham!

http://www.callahamguitars.com/

 

κ μετα εναν καβαλαρη που χρησιμοποιησα εγω στην δικια μου τελε

http://www.allparts.com/store/guitar-bridges-for-telecaster-reg-guitars-tb-5130-010,Product.asp

(η συγκεκριμενη ειναι με piezo αλλα βγαινει κ χωρις)

με την συγκεκριμενη ειδα διαφορα στο ηχο δλδ πηρα λιγο περισσοτερο sustain κ πιο στρογγυλο ηχο γενικα αλλα το πελονεκτιμα ειναι οτι δεν χανει με τπτ αρμονικες κ τα saddles δυσκολα ξεριθμιζονται! το μονο μειονεκτημα για καποιον ισως ειναι η εμφανιση η οποιοα δεν ειναι κ τοσο vintage!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

σημερα απεκτισα κ εγω μια Baja!  ;D

κ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!

ολα ειναι οπως τα εψαχνα σε μια τελε!  ;D

συντομα θα σηκωσω κανα κλιπ!

 

classic-TELE.jpg

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα στο Ζάχο - μου είπε ότι την είχες παραγγείλει εσύ. Πως πάιζεις με αυτόν τον κορμό (μανίκι) ρε παιδάκι μου; Μεγείες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα στο Ζάχο - μου είπε ότι την είχες παραγγείλει εσύ. Πως πάιζεις με αυτόν τον κορμό (μανίκι) ρε παιδάκι μου; Μεγείες.

 

thanks man!

ρε σ το μανικι ειναι απιστευτα βολικο! το συνηθησα μολις την επιασα!

γενικα επειδη εχω χερουκλα κ μακρια δαχτυλα δεν εχω προβλημα με τα μανικια!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα το παχυ μανικι... ;D μια χαρα λεπτουτσικο ειναι αν θες πραγματικα παχυ θα πρεπει να πας εδω..

 

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=back_profiles

 

και να χτυπησεις ενα πραγματικα...ανδρικο Fatback! :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εδώ και καιρό διαβάζω για τις Baja και επειδή έπεσε στα χέρια μου μια τις περασμένες ημέρες και την χρησιμοποιήσα και σε live, να σας παραθέσω μια κακή εμπειρία.....

Αρχικα΄διευκρινίζω πως ίσως ήταν "κακό" κομμάτι και δεν ισχύει για όλες, δεν μπορώ να το ξέρω...

Το string Tree ήταν τόσο λάθος βαλμένο που μποούσε να συγκρατήσει μόνο την Σι χορδη και όχι την Μι!!!! ήταν δηλαδή (πολύ) λάθος το κεντράρισμα που είχε κανει όποιος το έβαλε.... (απίστευτο λάθος για ένα όργανο που γράφει πάνω fender).

To pickquard ήταν "πετσικαρισμένο" κοντά στην θέση της γέφυρας.... πάρα πολύ πετσικαρισμένο!!!!! έχω την εντύπωση πως ήταν στραβοβαλμένες οι βίδες γιαυτό και είχε πετσικάρει τόσο.... και πάλι, απίστευτο λάθος για όργανο που γράφει πάνω fender!!!!

Η ποιότητα των διακοπτών μου φάνηκε ύποπτη....!!! το κουμπάκι που υπάρχει πάνω στο volume βάζω στοίχημα πως θα μας αφήσει γρήγορα.........

Τα βιδακια απο τα σελάκια φτηνιάρικα και χοντροκομένα.....

(Υπολειμενικό το ακόλουθο): καθόλου tele και βολικό όλο αυτο με τις 4 θέσεις και το κουμπάκι.... τίποτα ιδιαίτερα ευχρηστο ηχητικά για εμένα...!

Ανύπαρκτο twang για τέλε.

 

Να τονίσω πως το όργανο ήταν ολοκαίνουργιο (λιγότερο απο μήνα) και αγορασμένο απο Ελλάδα.

 

Στα μεγάλα σύν το καταπληκτικό μανίκι (αν και το όργανο ήθελε αλλη ρύθμιση για τα δικα μου γούστα).

Δεν ξέρω λοιπόν αν όντως έπεσα σε ενα κακοφτιαγμένο κομμάτι που δεν χαρακτηρίζει και τα υπολοιπα, αλλά αυτό που είδα σε σχέση με τα όσα έχω διαβάσει ήταν πολύ λίγο......!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ενα καλο σεταπακι ηθελε η κιθαρουλα αρχηγε μου... για να παρει το...twang της (εχει πολυ ωραιους μαγνητες οποτε μαλλον κατι στο υψος τους χαλαγε τη συνταγη) :)  (καλα αυτο του string tree το εχω δει σε παρα πολλες vintage Fender οποτε μαλλον προσπαθουνε να πιασουν το....vintage vibe :) :))

 

Οι διακοπτες ειναι αμερικανικοι (ιδιοι με αυτους που φορανε και οι deluxe Fender) οποτε δεν νομιζω να εχουν προβλημα,τα βιδακια ειναι τα ιδια με αυτα που εχουν ολες οι Fender και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι χοντροκομμενα (φανταζομαι σε χαλασε το γεγονος οτι ειναι τεραστια και θελουν κανονικο κατσαβιδι αλλα ετσι ειναι ακομα και στα custom shop μοντελλα αλλα και στις παλιες Fender & στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο βολικα στη ρυθμιση απο αυτα που εχουν αλενοβιδες,αντε ψαξε εσυ για αλενακι πανω στη σκοτεινη σκηνη...)

 

Αληθεια τι σημαινει "πετσικαριμενο"?? ;D ;D :)

 

Μη ξεχναμε παντα οτι και  η Baja ειναι μια κιθαρα παραγομενη στην κυριολεξια κατα χιλιαδες οποτε δεν ειναι καθολου απιθανο να επεσες σε κιθαρα φτιαγμενη την Παρασκευη το απογευμα στις 4.45... :) :)

 

Οι περισσοτερες που εχω δει εγω ειναι απο αξιοπρεπεις εως πολυ καλες και κανα δυο ηταν απλα φανταστικες,εχω πετυχει βεβαια και κανα δυο "κουτσουρα" αλλα συμβαινουν αυτα...(σε ολα τα ...μηκη και πλακτη τιμων.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μπας και έπεσες σε καμιά κινέζικη ?

 

http://www.dhgate.com/p_ff808081179c2eed01179f32d5a57d5a.html#

 

....ή τις φτιάχνουν καλύτερα άραγε ???

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου